Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Roman Giertych dla money.pl: korupcja jest tu ewidentna

486
Podziel się

- Już samo złożenie oferty zatrudnienia konkretnego człowieka można uznać za korupcję - mówi money.pl Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego. - Wskazanie jednego procenta to tylko jej dopełnienie - dodał. Ujawnił też, że dyktafon Czarnecki kupił za 170 zł w popularnym markecie z elektroniką.

Leszek Czarnecki wykorzystał dyktafon z Media Markt za 170 zł, ujawnił Giertych
Leszek Czarnecki wykorzystał dyktafon z Media Markt za 170 zł, ujawnił Giertych (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDAlMEhx

- Przestępstwo korupcyjne nie wymaga określenia konkretnej wartości - uważa mec. Giertych. Jak mówi, odnosi się tu do "relacji medialnych", które uwypuklają, że wartość 1 procenta wartości banku była zapisana na kartce, ale nie pojawia się ona w rozmowach.
- Nawet gdyby ten jeden procent nie padł, to i tak korupcja byłaby ewidentna - mówi mecenas. - Ale skoro ta wartość padła, to możemy mówić o dopełnieniu oferty korupcyjnej - dodaje Giertych.

"Dyktafon za 170 zł"

Czemu milioner poszedł na spotkanie z szefem KNF ze sprzętem podsłuchowym? Mec. Giertych wyjaśnia, że Marek Chrzanowski od razu zaznaczył, że chce się widzieć z biznesmenem bez jego prawnika. - To było dziwne - dodaje adwokat. Dopytujemy, czy taka propozycja mogła być nielegalna.

- Może nie nielegalna, ale na pewno to było dziwaczne. Dlatego pan Czarnecki zdecydował się na nagranie tego spotkania - opowiada prawnik.

bDAlMEhz

Jeden dyktafon jednak zadziałał - i nagrał przebieg spotkania. - Czy był to jakiś bardzo zaawansowany sprzęt? - dopytuję mec. Giertycha.

- Sądzę, że nie ujawnię tu jakiejś wielkiej tajemnicy. To był dyktafon, który pan Czarnecki kupił za 170 zł w sklepie Media Markt.

Taki nieskomplikowany dyktafon pokonał urządzenia zabezpieczające, "szumidła", jak je nazwał szef KNF.

Przypomnijmy, szef KNF zapytał Czarneckiego: – Pan nie ma telefonu ze sobą, żadnych takich? I dodał: – Byli tu jacyś komandosi, ale powiedzieli, że jest tyle sygnałów w okolicach tego miejsca, bo tam jest telewizja [obok mieści się siedziba TVP], że mówią, że rekomendują włączenie tego, ale nie gwarantują, jaki jest rezultat - relacjonuje słowa Chrzanowskiego "Gazeta Wyborcza".

bDAlMEhF

Rzeczywiście, z relacji "GW" wynika, że jeden dyktafon nie zadziałał z powodu zagłuszarek, podobnie jak mała kamera, którą miał przy sobie Czarnecki.

1 proc. wartości banku, czyli 40 mln zł

- Mówiąc o powiązaniu wynagrodzenia radcy prawnego z wynikiem banku, Marek Chrzanowski wskazał Leszkowi Czarneckiemu na kartkę z napisem: 1 proc. (...) tym samym nie tylko wskazał osobę, którą w ramach jego oczekiwań Leszek Czarnecki ma zatrudnić przy obsłudze prawnej banku, lecz także starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka prowizyjnego sposobu wynagradzania radcy, rażąco wygórowanego w odniesieniu do warunków rynkowych, gdyż 1 proc. skapitalizowanej wartości Getin Noble Banku to około 40 mln zł - pisała "Gazeta Wyborcza".

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha". Zobacz wideo:
bDAlMEhG

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bDAlMEia
KOMENTARZE
(486)
Waldek
2 lata temu
Do czego to doszło? strach wyjść z domu bez podsłuchu i kamerki video. Widać że warto tez posiadać zagłuszacze.Mniemam, że stary Pisowiec Chrzanowski, z podsłuchami praktykował już u Sowy, zna się na zakłóceniach
Mietek
2 lata temu
Jeszce słychać śpiew i rżenie koni.
MaciekP
2 lata temu
Może Giertych jeszcze powie dlaczego tę sprawę ujawniono dopiero po 7 miesiącach ?
bDAlMEib
yet`~~~~
2 lata temu
Panie Giertych słuchałam pana dziś na dwóch programach tel.nie mogę uwierzyć jak pan powiedział że pana świadek czekał na lepszą okazję z tym zawiadomieniem po co przecież już za to powinien również pan Czarnecki odpowiadać .Dla mnie pan jest niewiarygodny adwokat .Prokuratura do dziś nie posiada taśm ale pan ,gazeta wyborcza ,TVN 24 posiadają.O co chodzi?
Ania
2 lata temu
Rzad powinien kupic takie zagluszarki dla wszystkich swoich urzednikow. Nie moze byc tak ze czlonek PiS chce sobie spokojnie dorobic a tu jakis bankster nagrywa
...
Następna strona