Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Roman Giertych dla money.pl: korupcja jest tu ewidentna

487
Podziel się:

- Już samo złożenie oferty zatrudnienia konkretnego człowieka można uznać za korupcję - mówi money.pl Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego. - Wskazanie jednego procenta to tylko jej dopełnienie - dodał. Ujawnił też, że dyktafon Czarnecki kupił za 170 zł w popularnym markecie z elektroniką.

Leszek Czarnecki wykorzystał dyktafon z Media Markt za 170 zł, ujawnił Giertych
Leszek Czarnecki wykorzystał dyktafon z Media Markt za 170 zł, ujawnił Giertych (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Przestępstwo korupcyjne nie wymaga określenia konkretnej wartości - uważa mec. Giertych. Jak mówi, odnosi się tu do "relacji medialnych", które uwypuklają, że wartość 1 procenta wartości banku była zapisana na kartce, ale nie pojawia się ona w rozmowach.
- Nawet gdyby ten jeden procent nie padł, to i tak korupcja byłaby ewidentna - mówi mecenas. - Ale skoro ta wartość padła, to możemy mówić o dopełnieniu oferty korupcyjnej - dodaje Giertych.

"Dyktafon za 170 zł"

Czemu milioner poszedł na spotkanie z szefem KNF ze sprzętem podsłuchowym? Mec. Giertych wyjaśnia, że Marek Chrzanowski od razu zaznaczył, że chce się widzieć z biznesmenem bez jego prawnika. - To było dziwne - dodaje adwokat. Dopytujemy, czy taka propozycja mogła być nielegalna.

- Może nie nielegalna, ale na pewno to było dziwaczne. Dlatego pan Czarnecki zdecydował się na nagranie tego spotkania - opowiada prawnik.

Jeden dyktafon jednak zadziałał - i nagrał przebieg spotkania. - Czy był to jakiś bardzo zaawansowany sprzęt? - dopytuję mec. Giertycha.

- Sądzę, że nie ujawnię tu jakiejś wielkiej tajemnicy. To był dyktafon, który pan Czarnecki kupił za 170 zł w sklepie Media Markt.

Taki nieskomplikowany dyktafon pokonał urządzenia zabezpieczające, "szumidła", jak je nazwał szef KNF.

Przypomnijmy, szef KNF zapytał Czarneckiego: – Pan nie ma telefonu ze sobą, żadnych takich? I dodał: – Byli tu jacyś komandosi, ale powiedzieli, że jest tyle sygnałów w okolicach tego miejsca, bo tam jest telewizja [obok mieści się siedziba TVP], że mówią, że rekomendują włączenie tego, ale nie gwarantują, jaki jest rezultat - relacjonuje słowa Chrzanowskiego "Gazeta Wyborcza".

Rzeczywiście, z relacji "GW" wynika, że jeden dyktafon nie zadziałał z powodu zagłuszarek, podobnie jak mała kamera, którą miał przy sobie Czarnecki.

1 proc. wartości banku, czyli 40 mln zł

- Mówiąc o powiązaniu wynagrodzenia radcy prawnego z wynikiem banku, Marek Chrzanowski wskazał Leszkowi Czarneckiemu na kartkę z napisem: 1 proc. (...) tym samym nie tylko wskazał osobę, którą w ramach jego oczekiwań Leszek Czarnecki ma zatrudnić przy obsłudze prawnej banku, lecz także starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka prowizyjnego sposobu wynagradzania radcy, rażąco wygórowanego w odniesieniu do warunków rynkowych, gdyż 1 proc. skapitalizowanej wartości Getin Noble Banku to około 40 mln zł - pisała "Gazeta Wyborcza".

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha". Zobacz wideo:

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(487)
SĘDZIA
2 miesiące temu
Giertych ocen sam siebie za swoje korupcje najpierw szpital a pózniej dwa lata Włochy tak postępuje prawnik który oskarża innych .Gdzie tu praworządność
za mało
5 lata temu
niestety, taka kryptoreklama. Znam firmę z kiepskiej jakości wyrobów i wstrętnych pseudo reklam
skarpeciarz
5 lata temu
Z tej całej szopki wychodzi na to że Gwarantowany Fundusz Bankowy to niekiepska lipa szacowana wielkość ok 15 mid , a jakis mały bank ma depozytów 4 razy tyle , to chyba w razie klapy wypłacaliby tylko odsetki ?
skarpeciarz
5 lata temu
To ten "Bankowiec" był świetnie przygotowany do rozmowy .Chyba jasnowidz ,przewidział "propozycję".Jednak stara prawda jest wciąż aktualna .Chcesz mieć bezpieczne pieniądze trzymaj je w swojej skarpecie
vini
5 lata temu
Giertych ma mentalność kodziarską i nie zna się na nowoczesnym biznesie.Gdy firma ma kłopoty, powinni to ocenić nowi ludzie, może nawet nowa rada nadzorcza i podjąć próbę naprawy.Stare kadry nie są w stanie wyprowadzić firmy,bo mają stare schematy,są już leniwi i nie dostrzegają nowych możliwości, bo też do tej pory ich nie wygenerowali. Stąd też firma ma kłopoty.Ale Giertych z obłędem w oczach tylko węszy, bo takie ma wytyczne z PO, którzy przebierają małymi nóżkami do władzy.
...
Następna strona