Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazeta Wyborcza: szef KNF chciał 40 mln zł łapówki. Propozycja padła podczas rozmowy z Leszkiem Czarneckim

756
Podziel się:

"Bankier Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF: 40 milionów złotych i nie będzie kłopotów" – aferę ujawnia wtorkowa „Gazeta Wyborcza”. Wyposażony w podsłuch miliarder poszedł na spotkanie z Markiem Chrzanowskim, szefem KNF. Ten miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian z gigantyczną łapówkę.

Gazeta Wyborcza: szef KNF chciał 40 mln zł łapówki. Propozycja padła podczas rozmowy z Leszkiem Czarneckim
(Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Bankier Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF: 40 milionów złotych i nie będzie kłopotów" – aferę ujawnia wtorkowa „Gazeta Wyborcza”. Wyposażony w podsłuch miliarder poszedł na spotkanie z Markiem Chrzanowskim, szefem KNF. Ten miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian z gigantyczną łapówkę.

Z nagrań wynika, że po wejściu Czarneckiego do gabinetu szefa KNF ten spytał, czy bankier ma przy sobie telefon, uprzedził że ma urządzenia antypodsłuchowe, które zakłócają sygnał telefonów i urządzeń elektronicznych. Czarnecki miał ze sobą trzy urządzenia podsłuchowe, zadziałało jedno - ujawnia Gazeta Wyborcza. W 35. minucie Chrzanowski spytał Czarneckiego, "czy nie czuje potrzeby zwiększenia zasobów, jeśli chodzi o prawników".

"Wie pan, ja mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią dla urzędu i dla całej instytucji" - miał powiedzieć Chrzanowski i zasugerować, jakie wynagrodzenie powinien dostać ten prawnik. Chciał, by było ono powiązane z zyskiem banku. Na biurku wylądowała wizytówka prawnika, rekomendowanego przez Chrzanowskiego.

"Gazeta Wyborcza" cytuje treść zawiadomienia do prokuratury, które złożył Czarnecki: "Mówiąc o powiązaniu wynagrodzenia radcy prawnego z wynikiem banku, Marek Chrzanowski wskazał Leszkowi Czarneckiemu na kartkę z napisem: 1 proc. (...) tym samym nie tylko wskazał osobę, którą w ramach jego oczekiwań Leszek Czarnecki ma zatrudnić przy obsłudze prawnej banku, lecz starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka prowizyjnego sposobu wynagradzania radcy, rażąco wygórowanego w odniesieniu do warunków rynkowych, gdyż 1 proc. skapitalizowanej wartości Geting Noble Banku to około 40 mln zł".

Z nagrań, którego stenogram Czarnecki przekazał przez pełnomocnika prokuraturze wynika, że Chrzanowski w zamian proponował: złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł), życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego, usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo.

Rozmowa odbyła się w marcu 2018 r. 7 listopada Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego, złożył zawiadomienie do prokuratury. Po rozmowie panowie udali się do Narodowego Banku Polskiego na spotkanie z jego prezesem Adamem Glapińskim. Według "GW" ta rozmowa nie została nagrana.

Ani KNF, ani Marek Chrzanowski w sprawie artykułu nie wydali dotąd żadnego oświadczenia - informacja o jego ukazaniu się pojawiła się w poniedziałek wieczorem. Sam szef Komisji przebywa od kilku dni w Singapurze. Dodajmy, że od dwóch lat imperium Leszka Czarneckiego mocno się chwieje. Getin Noble Bank jest w restrukturyzacji, wykazuje spore straty, a miliarder by go ratować w kwietniu zadeklarował dokapitalizowanie go z własnych pieniędzy.

Jednocześnie problemy ma też drugi z banków Czarneckiego - Idea. Po wybuchu kryzysu związanego z Getbackiem okazało się, że to bankierzy Idei mieli zachęcać do inwestowania w obligacje upadłej dziś firmy windykacyjnej. Kim jest Marek Chrzanowski? To od 2016 roku szef Komisji Nadzoru Finansowego. Na urząd powołała go Beata Szydło na pięcioletnią kadencję. Wcześniej był członkiem RPP wybranym przez Prawo i Sprawiedliwość. Informacja o aferze pojawiła się już wczoraj we wpisie redaktora naczelnego na TT: "To zbyt gruba sprawa, by ją przemilczeć" - ocenił zastępca redaktora naczelnego dziennika.

"Szef Komisji Nadzoru Finansowego, członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju Marek Chrzanowski oskarżony przez Leszka Czarneckiego - właściciela Getin Noble Banku, jednego z najbogatszych Polaków - o złożenie propozycji korupcyjnej. Czarnecki nagrał rozmowę z Chrzanowskim - jutro szczegółowo napisze o tym nie tylko "Gazeta Wyborcza", ale i "Financial Times", a zapisu audio będzie można posłuchać w internecie na stronie GW" - pisze z kolei na Facebooku publicysta "GW" Wojciech Maziarski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(756)
Romek
5 lata temu
Walczą szabas-goje z folksdojczami i wygląda że to nie Marek Chrzanowski z KNF jest głównym celem.
olaf
5 lata temu
Jakim prawem wypuścili z Polski agenta?
ciekawski
5 lata temu
rozmowa miała miejsce w marcu a ujawniono ją dopiero w listopadzie! Czemu tak póżno ?
gość
5 lata temu
Szkoda gościa. Ujawnił aferę a akcje jego banków lecą na łeb na szyję
jezry777
5 lata temu
banda kulawego w działaniu ..... i tyle w temacie
...
Następna strona