Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Getin Noble Bank z półmiliardową stratą. Bankowi miliard złotych dorzuci jednak Czarnecki

18
Podziel się:

Ponad 0,5 mld złotych straty wykazał Getin Noble Bank za zeszły rok. - Wydaje się, że proces „zmniejszania” banku się odwraca. Nie mamy już nic pod dywanem – mówi o wyniku prezes Artur Klimczak. Główny właściciel banku Leszek Czarnecki obiecuje dokapitalizowanie banku aż miliardem złotych. Ma to zapewnić wyjście Getin Noble na prostą.

Aż miliard złotych na dokapitalizowanie banku wydać ma Leszek Czarnecki
Aż miliard złotych na dokapitalizowanie banku wydać ma Leszek Czarnecki (Mariusz Grzelak/REPORTER)

Ponad 0,5 mld złotych straty wykazał Getin Noble Bankza zeszły rok. - Wydaje się, że proces "zmniejszania” się banku się odwraca. Nie mamy już nic pod dywanem – mówi o wyniku prezes Artur Klimczak. Główny właściciel banku Leszek Czarnecki obiecuje dokapitalizowanie banku aż miliardem złotych. Ma to zapewnić wyjście Getin Noble na prostą.

- To co zrobiliśmy wydawało nam się za absolutnie konieczne. Musieliśmy przeprowadzić bardzo głęboką restrukturyzację banku, by w kolejnych latach nie dźwigać bagażu przeszłości - komentuje Artur Klimczak.

Straty wynikają głównie z odpisów na ponad 1,2 mld zł. Co to oznacza? W uproszczeniu bank stwierdził, że tych pieniędzy po prostu nie ma, bo na przykład nie ma szans, by jego klienci spłacili swoje kredyty. Działanie drastyczne, ale ma pomóc wyprowadzić go na prostą. Jednocześnie bank zmniejszył się, bo o 6,3 mld zł spadła jego suma bilansowa.

W zeszłym roku bank z tytułu odsetek miał 1,3 mld zł, a z prowizji 154 mln zł. Pozostałe przychody wyniosły 217 mln zł. Po odliczeniu odpisów i kosztów działalności Getin Noble był w sumie 573,3 miliona złotych pod kreską. Klimczak twierdzi, że to koniec złych informacji.

- Mimo że nie wychodzimy szeroko z promocjami, to liczba naszych klientów rośnie. Zmieniamy też wizerunek banku. Wydaje się, że proces "zmniejszania" banku się odwraca. Nie mamy już nic pod dywanem - tłumaczy.

Zobacz także: Polskie banki wejdą na rynki zachodnie.

Co dalej? Bank chce budować bankowość relacyjną. Ma ona się opierać na uczciwym podejściu do klienta przy jednoczesnym nie łapaniu ich na wędkę w postaci promocji, które szybko się kończą. Efekty już widać, bo Getin Noble chwali się wzrostem środków na kontach i rachunkach oszczędnościowych o 2,9 mld zł.

Zmniejsza się też ryzyko związane z kredytami hipotecznymi we frankach. Te na koniec ubiegłego roku stanowiły 24 proc. ogólnej sumy udzielonych kredytów. Bank stawia zamiast hipotek na kredyty dla firm. W tym celu optymalizowana jest sieć sprzedaży, rozpoczęto też konsolidację centrów operacyjnych czy odświeżono contact center.

Klimczak dodaje, że gwarancji na wzrost sumy bilansowej w 2018 roku nie daje, bo to nie jest dziś głównym zadaniem zarządu. - Getin Noble ma przede wszystkim zwiększyć rentowność i zacząć zarabiać - stwierdza.

Czarnecki dorzuca miliard złotych

Aby jednak móc to robić bank musi zostać dokapitalizowany. Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego, pod którego czujnym okiem Getin Noble przechodzi restrukturyzację, wyraziła zgodę na wdrożenie Planu Ochrony Kapitału. Teraz w bank w dwa lata ma zostać wpompowane około miliarda złotych. Zrobić ma to główny akcjonariusz banku, czyli Leszek Czarnecki.

Klimczak pytany na konferencji prasowej dlaczego program rozłożony jest na dwa lata, stwierdził, że to krótki termin. I z rozbrajającą szczerością dodał:

- Mało kto ma na swoim RORze (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) miliard złotych. I dotyczy to także tych najbogatszych - powiedział.

Strategia kapitałowa banku zakłada, że w 2019 roku Getin Noble dostanie ok. 390 mln zł z podwyższenia kapitału akcyjnego. Sprzedany zostać ma też pakiet akcji Noble Securities oraz podjętych zostać ma też kilka innych mniejszych działań.

- Chcemy sprzedać część pakietu akcji, co pozwoli nam przeprowadzić dekonsolidację tej spółki. Transakcje chcemy przeprowadzić w 2018 roku - powiedział Jerzy Pruski, wiceprezes banku.

W sumie w tym roku kapitały zostaną powiększone o ok. 0,5 mld zł. Na przyszły rok ma to być kolejne 550 mln zł. Dzięki temu bank ma spełnić wymogi połączonego bufora do końca 2019 roku.

Getin Noble Bank w 52 proc. należy do Leszka Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
igor
5 lata temu
Kapitalne posuniecie. Podzialalo. Tak sie robi biznes.
mila
5 lata temu
Opinie jak zwykle subiektywne, w mojej ocenie kiedy patrze na swoje konto jest dobrze Nie mam zamiaru zamieniac GNB na inny.
Jerzy
5 lata temu
Najgorszy bank z jakim miałem do czynienia. Splacilem im kredyt a Getin nie chcial rozliczyć kredytu bo twierdził że nie dostał dyspozycji odnośnie wpłaconych pieniędzy chociaż w tytule przelewu bylo wyraźnie napisane SPLATA KREDYTU. Sprawa ciągnęła się prawie rok a ja mimo oddania pieniędzy zostałem wpisany do BIK. Sprawa jest w sądzie.
Takie tam
5 lata temu
I z miliardera został milionerem ; )
klient
5 lata temu
a jaki to bank toz to bsanda legalnie dzialajacych zlodziei ,dra ile sie da i maja strate !!!! to pogratulowac