Notowania

kredyty hipotezne
14.08.2019 21:43

Banki straszą. Pożyczą na mieszkanie mniej

Sprzedaż kredytów hipotecznych od dekady nie była tak duża. Banki jednak straszą, że o kredyt będzie ciężej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Na jakie mieszkania stać Polaków?

Ubiegły kwartał był na rynku kredytów mieszkaniowych najlepszy od ponad 10 lat. Banki udzieliły nowych kredytów na kwotę około 16,5 mld złotych.

Trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują i każde z nich przynosi do domu po średniej krajowej mogłaby pożyczyć na mieszkanie około 617 tys. złotych – wynika z sierpniowej ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków. To o 11 tysięcy mniej niż przed miesiącem i około 32 tysiące więcej niż przed rokiem.

Wzrost zdolności kredytowej Polaków to zasługa rosnących wynagrodzeń. Biorąc pod uwagę dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach za ostatnie 12 miesięcy, można oszacować, że pojedyncza średnia krajowa opiewa na 3515 złotych netto.

To znaczy, że modelowa rodzina może się pochwalić dochodem na poziomie 7030 złotych miesięcznie. Takie zarobki są wystarczające, aby skutecznie ubiegać się o kredyt o ile oczywiście nie przytłaczają nas zobowiązania, posiadamy pieniądze na wkład własny i pokrycie kosztów transakcyjnych oraz nie mamy złej historii kredytowej - zaznacza HRE Investments.

617 tysięcy złotych to mediana maksymalnej zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to, że połowa banków skłonna byłaby rodzinie z naszego przykładu pożyczyć więcej, a połowa mniej. Na najmniejszy kredyt można byłoby liczyć korzystając z promocyjnej oferty z obniżoną marżą w Euro Banku.

Zobacz też: Odwalutowanie kredytów frankowych. "Można odzyskać do 700 tys. zł"

Decydując się na tańszy kredyt rodzina mogłaby tam pożyczyć na mieszkanie 400 tysięcy. Na standardowych warunkach (marża o 0,2 pkt. proc. wyższa) bank pożyczyłby tej familii prawie 655 tysięcy. Trochę więcej zaproponowałby tylko Bank Pekao - prawie 663 tysiące. Z deklaracji banków wynika ponadto, że na najtańszą ofertę (najniższe RRSO) modelowa rodzina mogłaby liczyć w Santanderze, Credit Agricole i mBanku.

Trzeba więc mieć świadomość, że wystarczy, aby rodzice dysponowali kartą kredytową w limitem na poziomie 10 tysięcy złotych oraz nawet niewielkimi zobowiązaniami zaciągniętymi przy okazji zakupu AGD czy elektroniki, aby zdolność kredytowa stopniała o 100-200 tysięcy złotych - podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Gdyby jeden z rodziców stracił źródło dochodów, oznaczałoby to gwałtowny spadek zdolności kredytowej. - Trzyosobowa rodzina z naszego przypadku z dochodem na poziomie jednej średniej krajowej mogłaby bowiem pożyczyć zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych - zaznacza główny analityk HRE Investments .

Autror: Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty hipotezne, banki, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

Wa-waNie rozumiem tylko po co prowincja tak pcha się do stolicy, zarzyna się gigantycznymi kredytami aby kupić sobie tu jakąś klitkę. Pracę się tu ma albo … Czytaj całość

14-08-2019

MariiSam przy dochodach około 9-10tys netto o kredycie nie chcę nawet słyszeć. A tu rodzina co ma razem 7 ma wziąć 600tys rata wtedy 3,5 tyś czynsz 500 i … Czytaj całość

14-08-2019

MichirBardzo dobrze, bo wielu nieudaczników uratują w ten sposób od sznura.

Rozwiń komentarze (8)