Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Banki w trudnej sytuacji. Łączna strata 20 z nich przekroczyła miliard złotych

283
Podziel się:

10 banków komercyjnych i 10 spółdzielczych po ośmiu miesiącach roku wykazały straty na łączną kwotę 1,1 mld zł netto.

Banki w trudnej sytuacji. Łączna strata 20 z nich przekroczyła miliard złotych
(NBP, NBP)
bEJmizIl

Coraz więcej banków jest pod kreską - donosi "Rzeczpospolita" powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego.

Kondycja banków słabnie. Przybywa tych ze stratą. Na koniec czerwca było ich 16, a po kwietniu – 14, wskazuje dziennik.

Łączna kwota strat 20 banków to już 1,1 mld zł. Jak sugeruje "Rz" w związku z niską lub wręcz ujemną rentownością banki mają problem z pozyskaniem kapitału, co może prowadzić do dalszych fuzji.

bEJmizIn
Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM w rozmowie z dziennikiem potwierdził, że problem pogłębia się od lat.

– Spadku efektywności można się było spodziewać, już od lat ten podział się pogłębia, a kryzys i związane z nim obniżki stóp procentowych tylko ten proces spektakularnie przyśpieszył. - zaznaczył ekspert Millennium DM.

bEJmizIt

- Prawda jest taka, że bankom spoza pierwszej dziesiątki będzie bardzo trudno zarobić na swój koszt kapitału i ich właściciele powinni, poza kilkoma specjalistycznymi podmiotami, poszukać raczej kupujących niż kontynuować prowadzenie biznesu – dodał Marcin Materna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJmizIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(283)
Jacek
rok temu
Brak zysku NIE JEST STRATĄ.
Hura
rok temu
Niech upadają wszystkie jak jeden za swoje złodziejskie praktyki. Byle tylko nasz wspaniałomyślny Rząd nie wpadł na pomysł żeby je dofinansować za nasze podatki.
sebastian
rok temu
Skoro w fabryce jeśli ktoś ciągle psuje sztuki na produkcji zostaje zwolniony by firma nie ponosiła strat, a jeśli Bank płaci po kilka mln zł dla prezesów by przynosili straty a nie zyski to już problem tych banków które i tak muszą upaść. Np. Mam 7000 zł gdzie indziej 3000 zł oszczędnosci w banku, wnioskuje o 10000 zł kredytu na 60 mcy aby nie pozbywać się oszczędnosci a bank przyznaje mi 5000 zł..... Co robię? Wyciągam wszystkie moje oszczędnosci z tego banku który i tak nimi obracał nie płacąc praktycznie odsetek. I tak banki będą upadać z taką polityką.
bEJmizIP
Krzyche
rok temu
Jakoś tak się porobiło że wszystkie instytucje przyjmują że zarobią tyle lub tyle, później wychodzi że nie osiągnięto zakładanych zysków więc są straty a to że wypracowano niższe zyski to się nie liczy. Banki to akurat instytucje które mają najmniejsze straty przez Covid-19, można zawiesić raty kapitałowe a odsetki i tak trzeba płacić. Po odwieszeniu rat i tak trzeba spłacać wszystko jedynie jest to przedłużone w czasie. Podsumowując banki nic nie tracą a wręcz przez wydłużony czas spłaty i spłacane raty odsetkowe banki zarabiają.
normalny
rok temu
ludzie u nas kredyty na dom 8 procent w niemczch 0.35 procent bwiec jaka to unia
...
Następna strona