Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Bezpłatne konto tylko z nazwy. Tak banki robią nas w konia

58
Podziel się

Opłata za samo połączenie z infolinią czy odwołanie polecenia zapłaty – to zaskakujące przykłady tego, jak bankowcy sprawiają, że niby bezpłatne konto bankowe w praktyce wcale takie nie musi być. Miłym wspomnieniem są rachunki bankowe, które były bezpłatne bez żadnych dodatkowych warunków.

Tabele opłat bezpłatnych kont nieustannie się powiększają - czasem w zaskakującym kierunku.
Tabele opłat bezpłatnych kont nieustannie się powiększają - czasem w zaskakującym kierunku. (pixabay.com)
bCXHyWad

Bezpłatne konto bankowe to przeszłość. Wprawdzie zdarzają się oferty, które wyglądają na bezpłatne, ale obwarowane są tak wieloma warunkami i zastrzeżeniami, że łatwo popełnić błąd, zapomnieć o obowiązkowej transakcji czy wykonaniu przelewu – i za niby bezpłatne konto przejdzie nam zapłacić nawet 15 czy 20 zł miesięcznie.

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że okres bezpłatnych kont definitywnie zakończyła pandemia. Trochę usprawiedliwiając bankowców zauważa, że oni też nie znajdują się w łatwym położeniu.

Stopy procentowe są na historycznych minimach, przez co na odsetkach od kredytów mogą zarabiać maksymalnie 7,2 proc. w skali roku. Odprowadzają podatek bankowy i zrzucają się na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i inne państwowe instytucje.

bCXHyWaf

Gdzieś kasy trzeba szukać. I wiadomo, że znajdzie się ją u klientów.

Obejrzyj: Strach przed drugą falą epidemii. "W przypadku lockdown będą bankructwa wielu podmiotów"

"Gazeta" zauważa, że klienci nadal mają możliwość powiadania bezpłatnego konta, ale muszą pamiętać o spełnieniu warunków, które ową bezpłatność gwarantują. Przykładowo, 20 sierpnia City Bank będzie nakładał na posiadaczy kont Citi Priority konieczność utrzymywania 30 tys. zł na koncie lub zapewnienia comiesięcznych wpływów na konto w wysokości 5 tys. zł.

Jest też drugi warunek: klienci muszą wydać przy użyciu swojej karty debetowej 500 zł. Jeśli oba warunki nie zostaną spełnione łącznie, klient zapłaci za prowadzenie konta blisko 50 zł miesięcznie.

bCXHyWal

Już parę tygodni temu City Bank przedstawił nowe warunki "bezpłatności" również posiadaczom innych typów kont.

Konieczność zasilenia konta określoną kwotą, utrzymanie salda i płatność kartą na jakimś minimalnym poziomie to właściwie standardy we wszystkich bankach. Klienci nie powinni ignorować listów z banków z nowymi tabelami opłat, bo łatwo się pomylić i trzeba będzie płacić za głupi błąd.

Tym bardziej, że niektóre "warunki konta za 0 zł" są co najmniej zaskakujące. Jeden z banków prześwietlonych przez "GW" oferuje niby darmowe konto, w którym zapłacimy za tak nieoczywiste operacje jak zmianę lub odwołanie polecenia zapłaty.

bCXHyWam

Klientów uczulamy również na takie "kwiatki" jak opłata za połączenie z infolinią. To wprawdzie rzadkość, ale są banki, które tak bardzo przedkładają kontakt mailowy nad inne formy porozumiewania, że nie tylko likwidują placówki, ale też wprowadzają bardzo wysokie opłaty za samo połączenie z konsultantem. Wyczuleni na tym punkcie niech będą np. klienci Citi.

Podsumowując: trzeba czytać regulaminy, nie ignorować nowych tabeli prowizji i pamiętać, że w kontaktach z bankami nic, ale to nic nie jest za darmo. A jeśli się wydaje, że jest – to patrz: podpunkt pierwszy i drugi.

bCXHyWaG
KOMENTARZE
(58)
Zgadza się, ż...
miesiąc temu
bezpłatne konta to przeszłość. Skończyły się dokładnie z chwilą wprowadzenia podatku bankowego. Pisowcom mało było, że banki płacą CIT, PIT i VAT. Potrzeba było WIĘCEJ na rozdawnictwo, więc rozpętano wśród mało rozgarniętego elektoratu burzę wokół tzw. banksterów aby dołożyć jeszcze podatek bankowy. Dla wszystkich myślących oczywistym było, że w efekcie zapłaci go klient, więc teraz, szczególnie ci, którzy popierają pis jego działania, powinni siedzieć cicho, cichuteńko, - mają to co chcieli ...
EPIC PRIVATE ...
miesiąc temu
A jak sobie poczytacie na epic tech i zobaczycie wzrosty na vitex net pary epic/btc to zrozumiecie jak będzie wyglądała przyszłość z przekazywaniem wartości między ludźmi i firmami. Bank to obecnie instytucja zbędna, bo ani l lokata nie ma sensu ani kredytu nie dostaniecie ( bo i strach go brać )
keram4591
miesiąc temu
lawina ruszyla,dziekujcie pisirkom,ktorzy was kupili za 500+,jednak polacy,to zacofany narod
bCXHyWaH
Ggg
miesiąc temu
Jeśli bank mówi, że oferuje bezpłatne konto, to nie powinien pobierać żadnych opłat za korzystanie z niego, bo inaczej wprowadza w błąd. Tak czy nie? Ciekaw jestem kiedy zainteresuje się tym UOKiK.
emeryt bankof...
miesiąc temu
I dlatego trzeba masowo likwidować konta i przechodzić na płatności gotówkowe, tego nie wolno póki co zabronić. Ale zacząć trzeba od pensji, którą każdy ma absolutne prawo dostać w gotówce, a za przymus posiadania konta można zaskarżyć pracodawcę do sądu, bo na założenie konta każdy musi dać własną zgodę (wniosek) z podpisem na wzór.
Najnowsze komentarze (58)
pozdrawiam dz...
miesiąc temu
A ja mam konto w Banku Natwest (Anglia - gdyby ktos nie jarzyl). Totalnie bezplatne. Juz 10 lat. Pozdrawiam z Cywilizacji.
jarek
miesiąc temu
wprowadźcie opłaty to zmienię bank a jak wszystkie wprowadzą to skończy się jedną opłatą za wypłatę całej gotówki.
CZB
miesiąc temu
Doczytałem tylko do tego że " płacą podatek bankowy" i zakończyłem lekturę. To MY płacimy ten podatek, MY !
Dek
miesiąc temu
Dosłownie Pko, orlen ,pzy to firmy dla polakow i powinny działać na niskich marżach a oni nas kroją i chwalą się super wynikami
Wrak
miesiąc temu
I tu jest rola Narodowego Banku Polskiego który powinien działać dla dobra Polaków. To ten bank powinien narzucać zasady innym bankom działającym na terenie Polski. Np, lokaty na 3% kredyty na 6%. Przy wielomiliardowych obrotach te 3% zysku to są miliardy zł. Ale oczywiście jest odwrotnie. To NBP dał sobie narzucić standardy przez banki zachodnie. I razem, wspólnie i w zgodzie doja i łupią ten biedny naród. I jeszcze się tym chwala.
Marysia
miesiąc temu
jest na to jeden sposób. Nie korzystać z kont bankowych. Wrócimy do oszczędności w skarpecie i płatności gotówką.
Jaa
miesiąc temu
Banki w Polsce to złodzieje oszukują ludzi,a państwo chce ograniczenia gotówki w obrocie.W zachodnich krajach banki nie są tak chciwe i dużo kont jest bezpłatnych i wszystko jest uczciwie prowadzone.
ja
miesiąc temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
bCXHyWaz
azs
miesiąc temu
brednie, są bezwarunkowe konta, sam posiadam 3 takie
DYZMA
miesiąc temu
Bank to nie fabryka gwozdzi.Zarabiają dzięki naszym wpłatom i wypłatom,opłatom za posiadanie konta(nawet jak niema wpłat/wypłat w pko.bp 17.90 miesięcznie}.
Ya
miesiąc temu
Kidyś PKO BP miało Konto za Zero (Majewki to reklamował o ile pamiętam). Musiałem wtedy zmienić typ konta ze studenckiego na zwykłe i wybrałem właśnie to. Za zmianę typu konta zapłaciłem 50zł, a opłaty na Koncie za Zero wprowadzono jakieś dwa tygodnie później. Ta się właśnie robi ludzi w bambuko.
marta
miesiąc temu
Niektórzy nie rozumieją że bank to nie jest instytucja charytatywna więc jakieś zyski musi generować .Jeszcze parę lat temu mieliśmy jakieś zyski od naszych oszczędności 5-6 % ale... nastał PiS i wszystko się zawaliło .
ziutek
miesiąc temu
pobieraja nawet kase za nieuzywanie karty platniczej; czy to jest legalne ?
Gonia
miesiąc temu
Mojemu mężowi jak płaci kartą bank przysyla 2sms jeden że zrobił zakupy w danym sklepie a drugi ile zapłacił i ile zostało mu na koncie a teraz dostał sms na kwotę 19 50 obciążające konto żart ale prawdziwy
...
Następna strona