Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Banki odrabiają straty kosztem klientów. Opłaty i prowizje w górę

189
Podziel się

Klienci banków, czyli zdecydowana większość społeczeństwa, muszą przygotować się na wzrost kosztów. To efekt cięcia stóp procentowych, które obniżono, by złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Banki szukają przychodów, sięgną do kieszeni swoich klientów. Koniec z kartą, kontem i wypłatami z bankomatów "za zero".

Będzie drożej w bankach. Odrabiają straty
Będzie drożej w bankach. Odrabiają straty (Getty Images)
bEpxIrNN

Po obniżkach stóp procentowych, wprowadzonych po to, by minimalizować skutki koronawirusa, z sektora bankowego wyparuje w tym roku 8-9 mld zł wyniku odsetkowego. O tyle mniej banki zarobią na odsetkach od kredytów. Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", by zasypać tę gigantyczną dziurę trzeba głębiej sięgnąć do kieszeni klientów.

Wynik odsetkowy i prowizyjny to dwa główne motory działalności bankowej. Obydwa ciągną nierówno, szczególnie w Polsce, gdzie od lat wzrost zależał przede wszystkim od wyniku odsetkowego. W 2019 r. banki zarobiły na procencie od kredytów 49 mld zł, a na opłatach 13,3 mld zł.

W Polsce banki zarabiają 3,5 razy więcej na odsetkach niż prowizjach, w eurostrefie - 1,6. Tak duża różnica wynika z praktykowanego od lat modelu biznesowego opartego na tanich, czasami nawet darmowych podstawowych usługach bankowych, jak prowadzeniu rachunku, przelewach itp., za to wysokimi odsetkami.

bEpxIrNP
Zobacz także: Obejrzyj: Gliński: żadnego podatku od smartfonów nie będzie

- Ceny muszą iść w górę. Innej możliwości nie ma. Jedynym sposobem zminimalizowania strat jest wzrost opłat za podstawowe usługi - powiedział "PB" prezes jednego z banków.

Zdaniem Artura Klimczaka, prezesa Getin Noble Banku, skończy się otwieranie konta czy zawieranie jakiejkolwiek umowy bezterminowo i przejdziemy na model stosowany np. w telefonach, czyli umów czasowych, gdyż na nieprzewidywalnym rynku trudno podejmować decyzje dotyczące nieokreślonej przyszłości.

bEpxIrNV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpxIrOq
KOMENTARZE
(189)
Drwal
rok temu
Jak namawiali na konta miały być za darmo swoją drogą odbiera ktoś pieniądze jeszcze w kasie zakładu?
Loko
rok temu
Pożyjemy zobaczymy...OC też szalało a obecnie znowu zaczęła się konkurencja i ceny spadają....Ludzie polikwidują konta otwierane na promocjach pozostając przy jednym a kredyty jak będą mogli pospłacają i tyle będą mieli zysku...Recesja to recesja...
katarzyna
rok temu
Czego Polacy jeszcze chcą ?? Przecież Unia Europejska ogłosiła ze Polska ma najwyższy wzrost gospodarczy w Europie. Najlepiej poradziła sobie z Corona wirusem. Jakiej Polacy chcą zmiany na gorsze - to proszę niech głosują na niezaradnego Trzaskowskiego i na jego zaplecze Borysa Budke, Kidawę, starego Millera, Nitrasa : Ludzie obudżcie się.
bEpxIrOr
ArsenL
rok temu
Dla jasności tematu trzeba zadać zasadnicze pytanie -- co jest stratą Banku?? Dla przeciętnej prywatnej małej firmy strata jest wtedy gdy koszty przekroczą przychody a jak jest w przypadku Banków ? ha i to jest pytanie ? Dla Banków strata jest wtedy gdy w danym roku zyski są mniejsze od zaplanowanych a to wcale nie oznacza ,że prywatni właściciele Banków dopłacają coś z własnej kieszeni tak jak to często bywa w przypadku prywatnych małych firm. Oni po prostu mają trochę mniejsze zyski i Prezesi dostaną mniejsze nagrody. Takie to są straty Banków tak więc mówienie o konieczności odrabiania strat to bujda na kółkach. Tak między nami mówiąc -szybciej Bank upadnie niż jego właściciele dołożą coś z własnej kieszeni.
Jack
rok temu
Jeśli jednocześnie zmniejszą pensje dyrektorów i kierownictwa - ludzi, którzy nie umieją zarządzać bankami. 0 zgody na pokrywanie strat przez klientów skoro zyskami nikt się z nimi nie dzielił. Banki mają akcjonariuszy, którzy ciągnęli zyski, a teraz powinni pokryć straty. Mają też fundusze gwarancyjne, itp.
...
Następna strona