Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Frankowicze kontra mBank. Sąd uznał, że nie muszą spłacać rat bankowi

80
Podziel się:

Frankowicze, którzy złożyli pozew przeciwko mBankowi, nie muszą płacić rat kredytu. Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił zażalenie banku w tej sprawie.

Sąd odrzucił zażalenie mBanku w sprawie z frankowiczami.
Sąd odrzucił zażalenie mBanku w sprawie z frankowiczami. (money.pl)

Chodzi o sprawę ponad 1700 kredytobiorców, którzy uczestniczą w pozwie zbiorowym przeciw mBankowi. Na początku czerwca sąd zdecydował, że części klientów, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego, należy się zabezpieczenie spłaty rat kredytu. To znaczy mniej więcej tyle, że na ten moment nie muszą oni ich spłacać, a bank nie może się od nich domagać pieniędzy.

Bankowi przysługiwała możliwość złożenia zażalenia na to postanowienie, z czego mBank skorzystał.

"mBank zaskarżył to postanowienie Sądu Apelacyjnego w Łodzi jako wydane w warunkach nieważności oraz z naruszeniem szeregu przepisów proceduralnych, co w ocenie banku skutkuje naruszeniem prawa do sprawiedliwego procesu. Oprócz licznych naruszeń formalnych, mBank kwestionuje także, że istniały podstawy do udzielenia zabezpieczenia" - napisano w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

Jak informuje portal Bankier.pl, 2 lipca 2020 roku na posiedzeniu niejawnym sąd rozpoznał sprawę zażalenia na postanowienie. Sąd zdecydował się na odrzucenie zażalenia.

Żeby skorzystać z zabezpieczenia spłaty rat kredytu, wystarczy tylko złożyć odpowiednie oświadczenie w banku. Musi ono zawierać m.in. numer umowy kredytowej oraz datę, od której kredytobiorcy zamierzają skorzystać z zabezpieczenia.

W oświadczeniu musi się również znaleźć informacja, że frankowicze do tej pory spłacili więcej (po przeliczeniu na kwotę w złotych) niż pożyczyli od banku. Ze względu na zmiany kursu franka, wiele osób jest właśnie w takiej sytuacji. Kwotę kredytu już dawno spłaciło, ale przez drożejącą walutę muszą płacić dalej. W takiej sytuacji było - jak informują sami klienci - około 350-500 osób.

Frankowicze sugerowali, że bank nie zorientował się, że taki wniosek wpłynął do sądu i dlatego nie zareagował. Ich zdaniem mBankowi nie przysługuje więc zażalenie na to postanowienie sądu, z którego też bank skorzystał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(80)
on
4 lata temu
Szlag człowieka trafia jak płaczki płaczą że ciężko i drogo im spłacać kredyt . Swego czasu brałem kredyt na budowę w Banku ale w Euro , ci co starali się o kredyt we frankach śmiali się . ja już go spłaciłem i jestem na swoim i nie płakałem że jest w Euro . A tak samo mi liczyli jak frankowiczom . Płać i Płacz skoro się w tej walucie zadłużyłeś .
dx
4 lata temu
Obrońcy niemieckiego kapitału się żalą
None
4 lata temu
Oto odpowiedź dlaczego przeciętny Kowalski ma teraz problem z wzięciem jakiegokolwiek kredytu hipotecznego... O walutowym juz nie wspomnę... Na cholere się rząd i sądy w to miesza... Umowe się czyta i każdy dobrze wiedział co podpisuje. Kredyt walutowy wiąże się z ryzykiem i każdy o tym wiedział
RobinHood
4 lata temu
Banki wiedziały co podpisują, nikt im pistoletu do głowy nie przystawiał i nie kazał podpisywac włąsnych umów, niezgodnych z Prawem. Wciskali ludziom kredyty ZŁOTOWE wypłacane w PLN i mówili ze to waluta .....no i się doigrali. TU jest POLSKA tu PRAWA się przestrzega - nie damy się oszukiwać przez prywtne Banki !! Też bym chciał oszukiwać i nie brać za to konsekwencji !
fge
4 lata temu
ambergoldy idźcie do sądu po swoje, franki wam wyłom w prawie zrobili. Zasuwać, macie uzasadnienie- jedym idą na rękę. Wam tez mają obowiązek pójść
...
Następna strona