Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Frankowicze znowu wygrali. 2 mln zł "oszczędności"

31
Podziel się:

Dwoje frankowiczów wygrało przed warszawskim sądem sprawę dot. kredytu we frankach na kwotę 2,4 mln zł. Sąd orzekł "nieistnienie stosunku prawnego", co daje frankowiczom blisko 2 mln zł "oszczędności", a do tego ponad 30 tys. zł zwrotu kosztów sądowych.

Kolejny sąd staje po stronie frankowiczów. Umowa unieważniona.
Kolejny sąd staje po stronie frankowiczów. Umowa unieważniona. (PAP)

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił powództwo dwojga frankowiczów i ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego na kwotę 2,4 mln zł zaciągniętego w Raiffeisen Bank International - podaje "Rzeczpospolita".

Sąd przyznał im ponadto 31 tys. zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny, jednak w razie uzyskania prawomocności wyroku lub utrzymania go w drugiej instancji, umowa kredytowa będzie nieważna.

Frankowicze w czerwcu 2008 roku zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania w Warszawie na kwotę 2,4 mln zł, na okres 30 lat. W ciągu 12 lat spłacili 1,1 mln zł, ale - w chwili wytoczenia pozwu - do oddania nadal mieli ok. 3,2 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Powrót maseczek na ulicach? GIS odpowiada

Łączna korzyść w tej sprawie to ok. 1,9 mln zł, wyliczają pełnomocnicy pary - Adam Sobota i Jędrzej Jachira z Kancelarii SOBOTA.

- W mojej ocenie ta sprawa i zapadłe w niej orzeczenie pokazują, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października 2019 r. ma fundamentalne znaczenie dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich - powiedział "Rzeczpospolitej" mec. Adam Sobota.

Ta sprawa wskazuje nie tylko na korzystny dla frankowiczów trend w sądach, ale też to, że niektóre sądy cywilne od dwóch-trzech tygodni dość sprawnie orzekają mimo epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Andrzej W
2 lata temu
Gonić oszustów. Może nauczą się szacunku dla Polaków ...
Czy tak było?
2 lata temu
Czy ktoś zmuszał banki do sprzedawania nieuczciwych "produktów"? Przecież to banki pisały te umowy a nie klienci. Gdyby były uczciwe to nie byłoby pozwów, orzeczenia TSUE i takich wyroków. Miejcie teraz pretensje do bankowych prawników i prezesów. Dlaczego klient ma płacić za ich błędy? Jak bankowcy dali ciała to niech teraz płacą ze swoich milionowych wynagrodzeń i premii.
rero
2 lata temu
"Łączna korzyść w tej sprawie to ok. 1,9 mln zł" pracownicy US już się pewnie spocili na myśl o podatku od tej kwoty...
OBYWATEL RP
2 lata temu
Nikt przecierz nie wcikal i tego kredytu zaden agent bankowy nie celowal do nich z broni gdy podpisywali umowy . A co z reszta zadłurzonych w innych waluach i zlotowkach żad zapomnial no tak inny sort tych gorszychbludzin
Olek
2 lata temu
Pokażcie ich twarze ha ha ha. Ciekawe po co dwóch mężczyzn kupuje tak drogie mieszkanie. Jaką to "praca" tyle taka niby "para" zarobiła?
...
Następna strona