Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Pozew zbiorowy przeciwko mBankowi. Ważne postanowienie sądu

307
Podziel się:

Frankowicze, którzy złożyli pozew przeciwko mBankowi, nie muszą płacić rat kredytu. Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał w tym tygodniu postanowienie o zabezpieczeniu spłaty rat dla kilkuset klientów banku.

Ważne postanowienie sądu w sprawie pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko mBankowi
Ważne postanowienie sądu w sprawie pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko mBankowi (money.pl)

O sprawie poinformowali sami frankowicze na Twitterze, nazywając postanowienie sądu "bombą atomową". W załączeniu przedstawiają również treść decyzji Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Co z niej wynika? Sąd zdecydował, że części klientów, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego, należy się zabezpieczenie spłaty rat kredytu. To znaczy mniej więcej tyle, że na ten moment nie muszą oni ich spłacać, a bank nie może się od nich domagać pieniędzy.

Wystarczy tylko złożyć odpowiednie oświadczenie w banku. Musi ono zawierać m.in. numer umowy kredytowej oraz datę, od której kredytobiorcy zamierzają skorzystać z zabezpieczenia.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje kredytowe nie pomagają Polakom. Minister komentuje ruchy banków

W oświadczeniu musi się również znaleźć informacja, że frankowicze do tej pory spłacili więcej (po przeliczeniu na kwotę w złotych) niż pożyczyli od banku. Ze względu na zmiany kursu franka, wiele osób jest właśnie w takiej sytuacji. Kwotę kredytu już dawno spłaciło, ale przez drożejącą walutę muszą płacić dalej. W takiej sytuacji było - jak informują sami klienci - około 350-500 osób.

Frankowicze sugerują, że bank nie zorientował się, że taki wniosek wpłynął do sądu i dlatego nie zareagował. Ich zdaniem mBankowi nie przysługuje więc zażalenie na to postanowienie sądu.

Co na to główny zainteresowany? W oświadczeniu, cytowanym m.in. przez "Parkiet" czytamy, że "wniosek o zabezpieczenie nie jest doręczany pozwanemu (bankowi), zanim nie zostanie rozpoznany przez sąd. Sąd podejmuje decyzję o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie w oparciu o wniosek. W konsekwencji bank jako pozwany nie ma możliwości wypowiedzenia się co do wniosku przed jego rozpoznaniem".

- Obecnie dysponujemy jedynie informacją, że 9 czerwca br. sąd rozpoznał wniosek o zabezpieczenie z dnia 29 maja br. – mówi Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. - W naszej ocenie nie było podstaw do udzielenia zabezpieczenia, a kwestia zaskarżalności tego postanowienia nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to frankowicze.

Olszewski zapewnia, że bank będzie reagować "po doręczeniu do banku treści postanowienia wraz z wnioskiem o zabezpieczenie".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(307)
Do Wiktora
4 lata temu
Czy jak kupiłeś samochód i okazał się kradziony, to też tak skomentujesz?UMOWA ZAWIERAŁA KLAUZULE NIEDOZWOLONE!!!W większości krajów gdzie takie kredytu funkcjonowały zostały one unieważnione z definicji przez Sądy Najwyższe..
Ak
4 lata temu
Nie zawsze było tak ze mieli wybór. Mój brat bral kredyt 20 lat temu prawie i bank nie chciał dac w złotówkach kredytu, tylko była możliwość kredytu we frankach, więc chcąc nie chcąc musiał wziąć w tej walucie. Na szczęście już końcówka kredytu więc wojowac się nie opłaca zwłaszcza że mieszkania w tamtych czasach były 1/4 dzisiejszych cen. Także nie atakujcie frankowiczow bo nie każdy ma ten kredyt z wyboru i chęci oszczędności...
michał
4 lata temu
"kwotre kredytu splacili" no przeciez tak jest z kazdym kredytem. Bierzesz 300 000zl na mieszkanie splacasz 500 000zl, wiec kwote kredytu tez dawno splacasz. Frankowicz chcial byc madry a teraz placze. Glupie poloczki
Polak
4 lata temu
mbank jest w 100% niemiecki. To dla tych co nie wiedzą
sdsd
4 lata temu
nie bomba atomowa tylko kapiszon a tacy cfani byli w 2008 ja brali te kredyty na bańce developerskiej...tacy zaradni...szkoda gadać...zwykłe bydło
...
Następna strona