Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

mBank skarży się na Polskę. Chodzi o sprawę frankowiczów

61
Podziel się:

mBank złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przedstawiciele instytucji twierdzą, że w procesie dotyczącym kredytów frankowych sędzia był stronniczy.

mBank skarży się na Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
mBank skarży się na Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim, że bank złożył skargę, bo zarzuca Polsce naruszenie prawa do rzetelnego procesu oraz do skutecznego środka odwoławczego.

To elementy Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Stąd skarga aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Skąd takie przekonanie mBanku? Jak pisze "DGP", firma twierdzi, że sędzia w sprawie pozwu zbiorowego frankowiczów był stronniczy i wyrażał negatywny stosunek do banku. Miał również nie uwzględniać niektórych dowodów oraz naciskać na biegłego.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wniosek o zmianę sędziego nie przeszedł, zażalenie również zostało odrzucone. Stąd skarga do trybunału.

Przepytani przez gazetę eksperci twierdzą, że skarga nie ma żadnych szans powodzenia. Wskazują bowiem, że zadawane przez sąd pytania nie mogą świadczyć o stronniczości, a poza tym wyrok jeszcze nie zapadł, więc o krzywdzie którejkolwiek ze stron nie można mówić.

Skąd więc taka decyzja banku? Zdaniem ekspertów - to gra na zwłokę.

- Skarga do trybunału jest wyrazem tego, że bankowi skończyły się już pomysły na przewlekanie postępowania. Sam sędzia, którego dotyczy wskazany wniosek, złożył oświadczenie na piśmie wskazując, że w jego ocenie nie zachodzą podstawy do jego wyłączenia, a tego typu wniosek służy jedynie przedłużeniu postępowania - ocenia mec. Anna Wolna-Sroka.

- Skutki takiego jednego wyroku w sprawie grupowej mogą być bardzo dolegliwe dla portfela banku. Nie dziwi więc, że sięga tutaj po wszelkiego rodzaju środki na rozłożenie problemu w jak najdłuższym czasie – dodaje w rozmowie z "DGP" mec. Dariusz Wółkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Hania
2 lata temu
Szatan, który sam stosuje niedozwolone zapisy w umowach, odwołał się do ETPCz. Niebywałe.
max
2 lata temu
bank który wcisnął ludziom lichwę teraz odwołuje się do trybunału praw człowieka, kabaret :-)
Aro
2 lata temu
No jeśli "sędzia" który faworyzuje jedną ze stron sam osądza że nie ma przesłanek do takiej oceny to jest to na prawdę rzetelny sąd. Wszyscy którzy się cieszą niech uświadomią sobie że mogą kiedyś wejść w konflikt prawny z kimś kogo stronę ten sędzia weźmie.
Kredytobiorca
2 lata temu
A kiedy będzie taka decyzja sądu w przypadku Millennium?
PZ
2 lata temu
Teraz ZIobro zmieni sedziego na swojego i będzie zmieniony wyrok.
...
Następna strona