Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Bezskuteczne pozwy banków. To była ostatnia broń w sporach z frankowiczami

3
Podziel się:

Sądy w sprawach kredytów frankowych w przeważającej części przypadków oddalają roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To 97 proc. rozstrzygnięć – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Bezskuteczne pozwy banków. To była ostatnia broń w sporach z frankowiczami
Frankowicze wciąż walczą z bankami (East News, Bartosz Krupa)

"Roszczenia z tytułu waloryzacji i bezumownego korzystania z kapitału przez kredytobiorców z punktu widzenia banków były ostatnią bronią, po którą mogły sięgać w sporach z frankowiczami" – czytamy w czwartkowej "Rz".

Gazeta wskazuje, że takich sprawach zapadły co najmniej 302 wyroki dotyczące bankowych pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału.

"Z tej liczby w 293 przypadkach sądy przyznały rację konsumentom, odmawiając bankom prawa do dodatkowych roszczeń wykraczających ponad udostępniony kapitał. Odsetek wygranych spraw przez konsumentów wynosi zatem 97 proc." – podaje "Rz".

TSUE wydało werdykt

Wojciech Bochenek, ekspert z kancelarii Bochenek, Ciesielski, powiedział "Rz", że "w zakresie dodatkowych roszczeń banków ostatnie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej całkowicie pozbawiło je możliwości domagania się takich świadczeń".

Dodatkowo orzecznictwo krajowe, w tym pierwsze orzeczenia Sądu Najwyższego, potwierdza argumenty Trybunału, odmawiając bankom prawa do jakiejkolwiek formy rekompensaty – powiedział ekspert.

"Rz" dodaje, że dominującym rozstrzygnięciem w sprawach frankowych w ogóle jest stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, które stanowi 96 proc. wszystkich korzystnych dla kredytobiorców wyroków.

"Sądy II instancji w 99 proc. orzekają na korzyść kredytobiorców. Jeśli chodzi o poszczególne banki, procent spraw wygranych przez frankowiczów jest mniej więcej taki sam. Najwięcej rozstrzygnięć (ponad 2 tys.) w 2023 r. zapadło wobec mBanku, PKO BP, Millennium, Santander BP oraz BPH" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Leśny ludek
4 miesiące temu
Wszędzie czytam, że Banki podwoiły zyski w 2023r. a ciągle płaczą. To banda lichwiarzy i to tych najgorszych jak wpłacisz pieniądze to dadzą Ci 5 % rocznie a pożyczka 25%. Hieny!!!
AQQ
4 miesiące temu
Pora zająć się oszustwem na WIBOR skoro NBP nie obniża stóp procentowych pomimo spadku inflacji, a Minister Finansów tak naprawdę zablokował wakacje kredytowe - wszystko po to, żeby banki w bieżącym roku zarobiły ponad 2X więcej niż w poprzednim kosztem kredytobiorców. W całym 2023 banki zarobiły na czysto niemal 27,6 mld zł. To o 160 proc. więcej niż rok wcześniej mimo wakacji kredytowych, ale twierdzą, że to był ciężki rok dla branży... W tym roku kosztem kredytobiorców i w zmowie z Glapińskim, który nie obniża stóp procentowych pomimo ogromnego spadku inflacji, banki prawdopodobnie zarobią ponownie ponad 2X więcej w stosunku do ub. r. czyli jakieś 50 mld zł. A przypominam, że wbrew wypowiedziom "ekspertów", wakacje kredytowe to nie jest POMOC PAŃSTWA, a zawieszona jedynie w ramach wakacji kredytowych rata, która i tak jest policzona z naliczonymi obecnie WYSOKIMI odsetkami, więc dla banków to złoty interes, tylko odsunięty w czasie gdyż 80% tej raty stanowią doliczone odsetki !!! Dodatkowo to, że zawieszona rata jest bez karnych odsetek za niby opóźnienie nie oznacza, że nie spłacony kapitał z tej raty też jest zwolniony z odsetek - on wciąż pracuje na korzyść banku ! Banki od kilku lat notują rekordowe zyski tylko dlatego, że zastosowały to, czego nie ma na całym świecie: że odsetki banki ustalają sobie same i to podczas trwania umowy, co jest skandalem, bo nie może być tak, że w kredytach na 30 lat raty są nie wiadome razem z finalną kwotą do spłacenia, a na tym polega WIBOR ... Przecież to jest oczywiste, że tak skonstruowane umowy są NIEUCZCIWE, ale dla KNF i UOKiK wszystko jest w porządku ! I na koniec: NIECH CI WSZYSCY BANKSTERZY PRZESTANĄ POWOŁYWAĆ SIĘ NA ETYKĘ w sprawie wakacji kredytowych, BO GDZIE WIDZĄ ETYKĘ W MIESIĘCZNYCH RATACH, KTÓRYCH 80% STANOWIĄ ODSETKI !!!! GDZIE WIDZĄ ETYKĘ PRZY MANIPULACJI ZWIĄZANEJ Z WIBORem ??? Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie (bo przy współpracy z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF) okradani jak w Polsce !!!
hwdpiSS&kukiz...
4 miesiące temu
Skoro takie jest orzecznictwo dla czego systemowo nie rozwiazać problemu?