Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Borys: trzy lata może zająć proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD

8
Podziel się:

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zdradził podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata. Paweł Borys zaznaczył, że od 2023 r. w polskim sektorze bankowym powinny już pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

Borys: trzy lata może zająć proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD
Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju SA Paweł Borys PAP/Tomasz Wiktor (PAP, PAP/Tomasz Wiktor)

WIRD - Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - to nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który ma zastąpić WIBOR. Ten indeks opracowywany jest na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.

Nie przyjęliśmy jeszcze ostatecznie 'roadmapy', ale należy zakładać, że ten proces zajmie maksymalnie dwa-trzy lata - stwierdził Borys.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRD jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym.

Wspomniana mapa drogowa zostanie przyjęta przez Komitet Sterujący Narodową Grupą Roboczą (KS NGR). Mapa ma określać harmonogram działań, jakie doprowadzą do zastąpienia WIBOR-u przez WIRD.

Nowe kredyty z nową stawką

Paweł Borys dodał, że od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty z nową stawką zamiast WIBOR.

W mojej ocenie banki będą miały możliwości oferowania kredytów hipotecznych w oparciu o WIRD od przyszłego roku. W większości krajów ta tranzycja wyglądała tak, że na początek wchodziły nowe produkty, później był taki okres do dwóch lat tranzycji całego portfela na nową stawkę, ze spreadem korygującym. Więc zakładam, że od początku przyszłego roku w polskim sektorze bankowym pojawią się kredyty oparte o nową stawkę, bo banki mają tu też coś do wygrania. Nowa stawka jest niższa, więc pierwsze banki, które zdecydują się na przejście na nową stawkę, będą bardziej konkurencyjne na rynku - ocenił szef PFR.

Czy na podstawie WIRD będą już ustalane nowe kredyty, które mają zaciągać młode małżeństwa? W niedzielę podczas spotkania z wyborcami PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński powiedział, że trwają prace nad nowym pomysłem na wsparcie młodych rodzin przy zakupie mieszkania. To rozwiązanie pozwoliłoby im brać kredyty o stałej stopie w wysokości 2 proc.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, który również przebywa w Karpaczu, przyznał, że "musimy stworzyć takie zasady, żeby banki miały pole konkurencji między sobą i żeby klient na końcu miał stałą stopę procentową, a koszty tego rozwiązania były jak najniższe dla państwa" - cytuje go PAP.

W tej chwili prognozy pokazują, że w tym roku GPW Benchmark rozpocznie regularne publikowanie nowego benchmarku, więc umożliwi to już tworzenie produktów w oparciu o nową stawkę. I nawet brak początkowo instrumentów zabezpieczających nie stanowi tutaj bariery, dużą część portfela kredytu hipotecznego zabezpiecza się po stronie depozytowej, to nie jest bariera - stwierdził Paweł Borys.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Real
2 lata temu
najpierw podnieśli o 100% lub więcej a teraz obniżą o 10% !!! REWELACJA tylko się cieszyć i pakować !!! Tu zawsze będą układy, układziki !!! Banksterzy rządzą .
sdfgh
2 lata temu
Co będzie z kredytami już zaciągniętymi? Przeliczone? Aneksy do umów? Zwroty? Dwa systemy WIBOR/WIRD jednocześnie? PS. Dlaczego ma zająć to 2-3 lata skoro inne zmiany, kluczowe dla obywatela wprowadzało i wprowadza się w kilka godzin, od 23:00 do 5:00?
*****
2 lata temu
*** kradnie już ile wlezie. Kradną w biały dzień, już się nawet nie przejmują tym ze jest o tym głośno. Orlen zarobił najwiecej w historii, a mówią ze paliwo sprzedają po kosztach.
Nick
2 lata temu
To może być tak,że mało kto doczeka ...
Figo
2 lata temu
Dlaczego wNiemczech mozna brac kredyty na 2-3procent,a u nas nie.