Notowania

kryzys
15.11.2019 21:14

Gospodarstwa domowe odporniejsze od firm. To na nich skupią się banki

To może być oznaka, że nadchodzi spowolnienie. Z raportu NBP wynika, że banki są bardziej zainteresowane pożyczaniem pieniędzy konsumentom niż firmom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Można oczekiwać, że w najbliższych latach banki będą skupiały się na gospodarstwach domowych – ocenia NBP. (Fot: bartłomiej magierowski)

"Można oczekiwać, że w obliczu rosnących obciążeń zewnętrznych banków w najbliższych latach banki będą dążyć do zwiększenia udziału pozycji charakteryzujących się wyższą dochodowością, w tym w szczególności kredytów konsumpcyjnych" - wynika z dokumentu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski.

Jak czytamy dalej, "przy stosunkowo niskim popycie na kredyt ze strony przedsiębiorstw, nawet w momencie wzrostowej fazy cyklu gospodarczego, można oczekiwać, że w najbliższych latach banki będą skupiały się na gospodarstwach domowych".

Co stoi za tym, że w najbliższym czasie klient indywidualny będzie dla banku cenniejszy i bezpieczniejszy od firmy? Najwyraźniej oczekiwanie, że pożyczki konsumpcyjne będą się szybciej spłacać niż kredyty dla inwestycyjne.

Bank centralny poinformował też, że wartość walutowych kredytów mieszkaniowych powinna obniżać się w dotychczasowym tempie, a sytuacja zdecydowanej większości gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyty walutowe, jest dobra.

W raporcie dodano, że odporność gospodarstw domowych na potencjalne szoki kursowe pozostaje wysoka.

Obejrzyj: 13. emerytura z rezerwy demograficznej. "To podważa fundament systemu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kryzys, wiadomości, gospodarka, nbp, banki, pożyczki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

FirmaMam gdzies kredyty.

16-11-2019

ThisGdzie?

Rozwiń komentarze (2)