Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KNF stawia na transparentność. Banki poznają warunki zatwierdzenia kandydata na prezesa

4
Podziel się:

W specjalnej metodyce są zawarte wszystkie kryteria, którymi kieruje się Komisja Nadzoru Finansowego przy wyrażaniu zgody na objęcie stanowiska np. prezesa banku. Ma ona zawierać ponad 430 wymogów.

KNF opublikuje metodykę, na podstawie której ocenia kandydatów na prezesów banków.
KNF opublikuje metodykę, na podstawie której ocenia kandydatów na prezesów banków. (WP.PL, Jacek Bereźnicki)
bEKJUQnF

– Planowane upublicznienie naszej metodyki wpisuje się w politykę nadzoru otwartego, transparentnego, opartego na obiektywnych i jawnych kryteriach – tłumaczy szef KNF Jacek Jastrzębski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dziennik dotarł do dokumentu o nazwie "Metodyka oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych" (Fit & Proper Assessement – FPA), który nadzór ma opublikować w przeciągu najbliższych tygodni.

Dokument ma koncentrować się na czterech kryteriach głównych: wiedzy i doświadczeniu zawodowym, odpowiednich do funkcji i obowiązków; rękojmi należytego wykonywania obowiązków; poświęcania odpowiedniej ilości czasu na obowiązki i łączenia stanowisk. Razem zawiera on ponad 45 miękkich i twardych regulacji prawnych, z których wynika ponad 430 wymogów, jakie musi spełniać kandydat.

bEKJUQnH
Zobacz także: Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Najwięcej wątpliwości wzbudza kryterium rękojmi. Dziennik tłumaczy, że w tym przypadku chodzi przede wszystkim o wiarygodność, uczciwość i reputację kandydata – przede wszystkim pod kątem dotychczasowego postępowania w życiu zawodowym i skutków podejmowanych decyzji. Jego dotychczasowe wybory powinny cechować się rozsądnością i rozwagą, a także winny być zgodne z prawem i nie obciążać spółki nieuzasadnionym ryzykiem.

bEKJUQnN

Metodyka ma dotyczyć nie tylko prezesów i osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem w instytucjach finansowych, ale także pozostałych członków zarządu. KNF chciałaby również, aby zapisy nowego dokumentu stosowano również przy powoływaniu członków rad nadzorczych.

Na podstawie metodyki będzie dokonywana ocena – zarówno kandydata na dane stanowisko, jak i zbiorowa, np. całego zarządu. Do tego też dojść ma wtórna ocena osób zajmujących już wysokie stanowiska.

A dlaczego nadzór zdecydował się na upublicznienie metodyki? – Podmioty nadzorowane dzięki temu będą wiedzieć, na co zwracać uwagę przy dokonywanej przez siebie ocenie osób wchodzących w skład organów korporacyjnych i jak przygotować wniosek do KNF – mówi Jacek Jastrzębski.

bEKJUQnO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKJUQoi
KOMENTARZE
(4)
prawie kandyd...
2 lata temu
Według tych kryteriów to św. Tomasz z Akwinu by się nadał... ale on umarł.
DOJNA ZMIANA ...
2 lata temu
Będą powoływać tak jak Gliński powołał do ministerstwa kultury chłopaka z baru gdzie podawają kurczaki sami znawcy bez wykształcenia i doświadczenia !!!!!
JAŚKO
2 lata temu
KTO DA WIĘCEJ JUŻ JEST PREZESEM !!!!
bEKJUQoj
pawel
2 lata temu
a dwie blondynki do noszenia teczki i gumki dla Gucia, to KNF nie przeszkadza ?