Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Prezydent zapowiada rozwiązania łagodzące skutki spłaty kredytów

875
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Podobną regulacje zapowiedziało we wtorek włoskie ministerstwo finansów.

Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda. (East News, Zuma / SplashNews.com/East News)
bEhTDGyd

O pomocy dla obywateli i przedsiębiorców spłacających kredyty poinformował prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

"Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy".

bEhTDGyf

KNF gotowa się przyłączyć

Jako pierwszy na inicjatywę prezydenta odpowiedziała Komisja Nadzoru Finansowego. "Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy" - napisał na Twitterze Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

W odpowiedzi na pytania money.pl rzecznik KNF Jacek Barszczewski przekonywał jeszcze w środę rano, że "w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa oraz z uwagi na potencjalny wpływ tego zjawiska na sektor finansowy UKNF jest w kontakcie z bankami i innymi uczestnikami rynku finansowego w sprawie możliwych reakcji i planów na wypadek sytuacji nadzwyczajnej".

bEhTDGyl

Od KNF chcieliśmy się dowiedzieć o możliwych skutkach wprowadzenia np. czasowego odroczenia spłat kredytów przez gospodarstwa domowe (wzorem Włoch)
. Jak nas poinformowano, "UKNF stale analizuje dalszy rozwój epidemii koronawirusa i możliwe skutki dla branży finansowej. Odnośnie rozwiązań dotyczących bezpośrednio samych klientów instytucji finansowych analizujemy rozwiązania przyjęte w tym zakresie także w innych krajach i w razie takiej konieczności będziemy rekomendowali ich implementację w formule opartej na szerokim konsensusie wśród uczestników rynku finansowego".

Co na to resort finansów?

Tuż przed informacją, jaką przekazał prezydent w mediach społecznościowych, na podobny temat rozmawialiśmy z rzecznikiem Ministerstwa Finansów.

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz o koronawirusie: to jest także choroba państw:
bEhTDGym

Rozwiązania tymczasowo odraczające spłatę kredytów hipotecznych przez osoby indywidualne i gospodarstwa domowe zapowiedziała bowiem we wtorek włoska minister finansów, o czym informował Reuters. Natomiast włoskie stowarzyszenie bankowe ABI ogłosiło, że kredytodawcy reprezentujący 90 proc. sumy aktywów bankowych, mogą zaoferować możliwość odroczenia spłaty kredytów hipotecznych.

- Temat jest nam znamy, gdyż na bieżąco monitorujemy sytuację - zapewnił money.pl rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. - Nie znam takiego pomysłu, aby wzorem Włoch zawieszać spłatę kredytów hipotecznych dla osób fizycznych i gospodarstw domowych – zaznaczył.

bEhTDGyn

Jak podkreślił w rozmowie z money.pl Paweł Jurek na chwilę obecną trudno porównywać sytuację w Polsce i we Włoszech. - Na bieżąco sprawdzamy, jak inne państwa reagują na problem koronawirusa. Na tę chwilę wydaje się jednak, że działania rządu i różnych instytucji do takiej sytuacji, jaka ma miejsce we Włoszech, nie do dopuszczą – podkreśla rzecznik resortu finansów.

Pytania dotyczące takich rozwiązań zadaliśmy również bankom. Związek Banków Polskich zwrócił się do nas z prośbą o przesłanie ich mailowo. O stanowisku ZBP poinformujemy niezwłocznie, po otrzymaniu komentarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhTDGyG
banki
kredyty
KOMENTARZE
(875)
Nie wierze PI...
rok temu
Cos i tak wykombinuja pozniej aby ugrac na tych kredytach ! Zebyscie sobie tym odroczeniem nie pluli w brode jak mieszkania wpadna w rece tego rzadu polskojezycznego !
Loki
rok temu
duda ci się już wygoiła po rżnięciu ws Kurskiego? Duda-prezydent naszych marzeń
123
rok temu
Długopis powinien zamknąć miasta, żeby nieodpowiedzialni ludzi nie rozleźli się wszędzie, nakazać siedzenie w domach i koniec, wprowadzić kwarantanne, na co oni czekają aż tysiące ludzi zginie, co to za rząd, który nie dba o obywateli.
bEhTDGyH
andrzejaaaa
rok temu
Znowu ma czelność omamiać ludzi
dyktatura cha...
rok temu
Frankowiczom załatwił. he, he, he
...
Następna strona