Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. "Rząd musi wprowadzić kosztowny program działań osłonowych"

Epidemia koronawirusa uderza w gospodarkę oraz przedsiębiorców. Rząd i NBP wprowadzają specjalne programy, które ograniczą skutki epidemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd i NBP wprowadzają specjalne programy. (Fot: Jakub Kaminski/East News)

Rząd musi wprowadzić kosztowny program działań osłonowych dla pracowników i firm, którego szczegóły poznamy oby jutro. Do jego sfinansowania musi wyemitować obligacje skarbowe na ponad 75 mld zł - piszą ekonomiści ING.

Jak podkreślają, jedynym możliwym nabywcą tych obligacji są krajowe banki. Te jednak są z kolei obciążone kosztami "wakacji" kredytowych oraz koniecznością podtrzymywania kredytu dla przedsiębiorstw.

"Bez wsparcia NBP nie byłyby one w stanie wykupić emitowanego przez Ministerstwo Finansów długu NBP (RPP) musi więc zapewnić tanie finansowanie dla banków (obniżka stóp i kredyt wekslowy) oraz zacząć skupować od nich obligacje skarbowe (co dzisiaj zrobił). Umożliwi w ten sposób bankom kontynuację akcji kredytowej. KNF powinien pomóc obniżając wymogi kapitałowe" - pisze ING Economics Poland.

Po raz pierwszy od 5 lat RPP obniżyła stopy procentowe.
RPP obniża stopy. Firmy i gospodarstwa zapłacą niższe raty

Zdaniem ekspetów ING "ostatnim elementem układanki jest Bank Gospodarstwa Krajowego". Ten z kolei, powinien zacząć udzielać gwarancji dla kredytów udzielanych przedsiębiorstwom niefinansowym. "W ten sposób zdejmie koszty ryzyka z bilansów banków komercyjnych" - wskazują ekonomiści.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: Covid-19, koronawirus, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

OniNiektóre komentarze są tak absurdalne -dos jasności co by było gdyby PIS rządził jak PO ? Mieli byśmy 50miljardow deficytu i kryzys a tak mamy … Czytaj całość

18-03-2020

KasandraDo wyborców I sekretarza z Ciemnogrodzkiej : kiedyś wasz idol powiedział,że na ekonomii się nie zna i ona go nie interesuje.Prorocze słowa,teraz … Czytaj całość

18-03-2020

ZibiTy kłamco oszuście kiedy ty w końcu znikniesz z tej polityki ludzie nie mogą już patrzeć na ciebie!!

Rozwiń komentarze (395)