Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
npb
17.03.2020 18:34

RPP obniża stopy. Firmy i gospodarstwa zapłacą niższe raty

Rada Polityki Pieniężnej obniżką stóp procentowych chce walczyć z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Decyzja ta da nieco wytchnienia dla spłacających kredyty, ale eksperci widzą w niej głównie działanie uzupełniające o ograniczonej skuteczności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po raz pierwszy od 5 lat RPP obniżyła stopy procentowe. (Fot: fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Po raz pierwszy od 5 lat RPP obniżyła stopy procentowe. Jak podkreśla Rada, ma to na celu wsparcie gospodarki, która w związku z pandemią koronawirusa może w tym roku mocno zwolnić.

Jak podkreśla w rozmowie z money.pl Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ, w najbardziej bezpośredni sposób decyzja RPP przekłada się na obniżenie oprocentowania kredytów złotowych i depozytów. - Osoby i firmy w pierwszej kolejności odczują ją poprzez niższe raty. Kredyty są oparte na stawkach WIBOR, a one zareagowały od razu. Ulga w spłatach kredytów będzie więc odczuwalna już wkrótce - zaznacza.

Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP.
RPP obniża stopy procentowe. Są najniższe w historii

O jakiej oszczędności mówimy? - Obniżenie podstawowej stopy procentowej o 0,5 pkt proc. oznacza spadek przeciętnej raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie - wylicza Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

- Załóżmy, że kredytobiorca pożyczył 300 tys. zł w ramach 30-letniego kredytu z marżą na poziomie 2 proc. W takim przypadku cięcie stopy procentowej o 0,5 pkt proc. oznacza spadek miesięcznej raty z obecnych 1381 zł do 1297 zł. Miesięcznie daje to oszczędność rzędu 83 zł i około tysiąc w skali roku - wyjaśnia ekspert.

Efektywność ograniczona

Łukasz Tarnawa podkreśla jednak, że mamy odczynienia z sytuacją nadzwyczajną. - Ludzie się boją o zdrowie, nie podróżują, są ograniczenia w poruszaniu się, spotkaniach, imprezach, konsumpcji, transporcie. Pandemia ogranicza efektywność obniżenia stóp procentowych. - zaznacza Tanranawa.

Jak przekonuje, to głównie działanie uzupełniające do szerokich działań w walce z konsekwencjami koronawirusa. - Prym wiedzie jednak polityka fiskalna rządu: ulgi, odroczenia płatności itp. Działania NBP są więc jedynie pewnym uzupełnieniem przynoszącym ulgę tym, co mają kredyty: głównie przedsiębiorcom, ale i gospodarstwom domowym, tak by nadmiernie nie obciążały ich budżetów - podkreśla Łukasz Tarnawa w rozmowie z money.pl.

Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

Z resztą sam przewodniczący RPP i szef NBP Adam Glapiński - jeszcze przed decyzją RPP - przyznał, że choć zmianami stóp procentowych nie da się zapobiec zaburzeniom po stronie produkcji i nie uda się od razu zwiększyć popytu, są inne plusy.

"Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego" - argumentował.

Pomoc, ale nie aż tak skuteczna

Zdaniem Sonii Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan, konwencjonalna polityka pieniężna, jaką uprawia NBP, wydaje się mieć ograniczone pole manewru dla firm.

Rezerwa Federalna (na zdjęciu jej szef Jerome Powell) obcięła we wtorek stopy procentowe o 50 punktów bazowych
Fed tnie stopy procentowe. To reakcja na koronawirusa

- Jej skutki nie trafią bowiem do przedsiębiorstw, tak jak by tego oczekiwano. Model biznesowy w Polsce obejmuje bowiem tylko w niewielkim stopniu inwestycje finansowane kredytem, a niepewność generalnie nie sprzyja inwestycjom - niezależnie od poziomu stóp procentowych - tłumaczy ekspertka. - Jedyny efekt, jakiego można by oczekiwać, to ten wynikający z osłabienia złotego. Tu jednak trudności mogą wynikać z tego, że popyt zagranicy jest przejściowo zamrożony - zaznacza.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

kikiCzyli okradanie Polaków z ich oszczędności trwa w najlepsze, bo pisowska RPP ma w 3d to że niszczy Polkom oszczędności życia, ale oni mają depozyty w … Czytaj całość

17-03-2020

lolo))właściciele małych firm powinni zostać zwolnieni z opłat ZUS po pójdą z torbami

17-03-2020

ThvhA w TVP w panoramie zapraszają do wspólnego różańca

Rozwiń komentarze (13)