Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPP obniża stopy procentowe. Są najniższe w historii

Rada Polityki Pieniężnej pierwszy raz od pięciu lat zmieniła stopy procentowe. Na wtorkowym posiedzeniu zdecydowano o obniżeniu głównej stawki z 1,5 proc. do 1 proc., a więc najniższego poziomu w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP. (Fot: Tomasz Jastrzebowski)

Dobiegło końca posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów i zapowiedziami samego prezesa NBP zdecydowano o obniżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Ma to na celu wsparcie gospodarki, która w związku z epidemią koronawirusa może w tym roku mocno zwolnić.

(NBP)
(Fot: NBP)

"W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa perspektywy globalnej koniunktury wyraźnie się pogorszyły w ostatnim okresie" - przyznaje RPP w komunikacie.

"W celu ograniczenia ryzyka wpływu aktualnych zaburzeń gospodarczych na podaż kredytu Rada obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 0,5 proc., a także podwyższyła oprocentowanie tej rezerwy z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej" - czytamy dalej.

Zwolennikiem obniżek stóp procentowych był sam przewodniczący RPP i szef NBP Adam Glapiński. To najprawdopodobniej od wyszedł z wnioskiem o głosowanie za cięciem stawek procentowych. Zapowiadał to już kilka dni temu. Wskazywał wtedy, że choć zmianami stóp procentowych nie da się zapobiec zaburzeniom po stronie produkcji i nie uda się od razu zwiększyć popytu, są inne plusy.

"Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego". Zdaniem Glapińskiego brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

Raty kredytów w dół

Główna stopa procentowa w NBP spadła z 1,5 proc. do 1 proc. To nowy rekord. Tak tani pieniądz nie był jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5 proc. a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20 proc.

Dlaczego mowa o "tanim pieniądzu"? NBP może teraz pożyczać pieniądze bankom komercyjnym na jeszcze niższy procent niż przez ostatnie 5 lat (główna stawka na poziomie 1,5 proc. obowiązywała bez zmian od marca 2015 roku). Równocześnie banki między sobą mogą pożyczać pieniądze po mniejszych stawkach i w efekcie przełoży się to na tańszy kredyt dla klientów indywidualnych i firm.

Już w tej chwili stawki WIBOR są niższe niż na początku roku. To oznacza, że np. w kredytach mieszkaniowych (hipotecznych), których oprocentowanie ustala się na podstawie WIBOR 3M, oprocentowanie jest niższe o 0,11 pkt proc. w porównaniu ze stanem z 2 marca 2020. W przypadku kredytów opartych na WIBOR 6M oprocentowanie spadło w tym samym czasie o 0,14 pkt proc.

Po wtorkowej decyzji RPP o obniżkach stóp procentowych stawki WIBOR 3M i 6M powinny jeszcze bardziej spaść.

Stawka WIBOR 6M na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy

- Obniżenie podstawowej stopy procentowej o 0,5 pkt proc. oznacza spadek przeciętnej raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie - wylicza Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

- Załóżmy, że kredytobiorca pożyczył 300 tys. zł w ramach 30-letniego kredytu z marżą na poziomie 2 proc. W takim przypadku cięcie stopy procentowej o 0,5 pkt proc. oznacza spadek miesięcznej raty z obecnych 1381 zł do 1297 zł. Miesięcznie daje to oszczędność rzędu 83 zł i około tysiąc w skali roku - tłumaczy ekspert.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: stopy procentowe, rpp, kredyty, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

PitreNo to Targowica się teraz zapluje - przecież wszystko miało się zawalić

17-03-2020

KoronaSzanowni Panstwo. Zaczyna sie!!

17-03-2020

emerytOcho. Podwyżki emerytur się zbliżają to trza mni dać emerytom.

Rozwiń komentarze (472)