Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Amerykanie ratują gospodarkę, pompują miliardy dolarów na rynek

174
Podziel się

USA robi wszystko, by nie dopuścić do rozwoju kryzysu gospodarczego. Amerykański bank centralny właśnie ogłosił obniżkę stóp procentowych niemal do zera. Jednocześnie luzuje politykę wobec banków. To super bazooka - komentuje ekonomista Piotr Kuczyński. Cel jest jeden: nie dopuścić do załamania.

Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej
Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (East News, AFP)
bDBfeOyJ

FED, czyli amerykańska Rezerwa Federalna w trybie pilnym zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych (w skrócie to koszt kapitału lub po prosta cena za pożyczanie pieniędzy na rynku). To kolejna obniżka w ciągu zaledwie kilku dni. Tym razem FED ściął stopy procentowe o 1 punkt procentowy (do wartości 0-0,25 proc.), czyli niemal do zera.

Jerome Powell, szef FED, deklaruje, że do kolejnych zmian dojdzie dopiero, gdy amerykańska gospodarka podniesie się po epidemii koronawirusa. Bo nie ma najmniejszych wątpliwości, że to reakcja na sytuację zdrowotną na świecie. Amerykanie wiedzą, że wpływ wirusa na gospodarkę będzie gigantyczny. Niemal tak duży jak kryzys finansowy z 2008 roku. Stąd podejmowane w niedzielę wieczorem działania są kopią tych, których używali kilkanaście lat temu.

Na samej obniżce stóp procentowych decyzje banku centralnego się nie skończyły. Zmieniają się również wymogi bezpieczeństwa dla banków. Jednocześnie FED ogłosił plan skupowania obligacji o wartości blisko 700 mld dolarów.

bDBfeOyL

Z tego 500 mld dolarów powędruje na obligacje rządowe, kolejne 200 mld na papiery dłużne, które są zabezpieczeniem kredytów hipotecznych - wynika z komunikatu FED. Wszystkie te działania mają jeden cel: wpompowanie w amerykańską gospodarkę dodatkowych pieniędzy. To pozwoli firmom działać i jednocześnie utrzyma ceny na dotychczasowym poziomie. Amerykanie nie czekają. Program wystartuje w poniedziałek.

Zobacz także: Zobacz także: Żarty się skończyły. "Firmy powinny tworzyć sztaby kryzysowe"

- FED w niedzielę odpalił super bazookę - tak decyzję amerykańskich finansistów skomentował ekonomista Piotr Kuczyński. Komentatorzy zza Oceanu już piszą: to największa fiskalna stymulacja gospodarcza, na jaką USA w tej chwili stać. Jednocześnie ekonomiści z USA wskazują, że władze musiały panicznie bać się otwarcia giełd w poniedziałkowy poranek. Przewidywały najprawdopodobniej kolejną ucieczkę inwestorów. Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach amerykańskie i światowe indeksy giełdowe notowały swoje wieloletnie minima.

bDBfeOyR

Warto podkreślić, że decyzja zapadła na niezaplanowanym wcześniej spotkaniu. W komunikacie FED wskazuje, że musi dbać o poziom zatrudnienia oraz ceny w gospodarce. Stąd tak radykalne i niespodziewane kroki.

Trzeba dodać, że od pewnego czasu prezydent USA Donald Trump naciskał na szefa FED, by ten wzmocnił swoje działania. Przypominał jednocześnie, że... zawsze może go pozbawić stanowiska. Trump podkreślał, że FED powinien przewodzić, a nie kopiować rozwiązania innych krajów. Warto przypomnieć, że Powell ma jeszcze sześć lat kadencji.

Inwestorzy - jak wskazywał ekonomista Konrad Ryczko - cały czas zakładają, iż poprzednich ruch FED mógł być oznaką paniki lub faktu, że sytuacja związana z koronawirusem jest zdecydowanie bardziej poważna niż zakładano. O konsekwencjach tamtej decyzji pisał tutaj.

bDBfeOyS
bDBfeOzm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(174)
tar
11 miesięcy temu
a nasza RPP śpi, a Glapa obraduje z zespołem blondynek - matko jedyna, co za kraj, co za żenada
Izoler
11 miesięcy temu
To koniec.Teraz pałeczkę przejmą Chiny.
Co z dolarem?
11 miesięcy temu
Skup obligacji oznacza wydrukowanie przez Bank USA 700 mld dolarów. Jaki ekonomista uważa informację o drukowaniu pustego pieniądza za dobrą wiadomość???
bDBfeOzn
Robert
11 miesięcy temu
Obnizka stop procentowych do prawie zera to ostatni etap przed prawdziwym armagedonem. Taka decyzja tylko go opozni, ale tez spoteguje !!!!! Bedzie grubo.
qaz
11 miesięcy temu
Czyli znów drukują dolary które nie będą miały żadnego pokrycia? Ciekawe jaki kraj tym razem zaatakują w niedalekiej przyszłości pod pozorem wprowadzenia demokracji?
...
Następna strona