Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
13.03.2020 20:22

Glapiński: Będę proponował RPP obniżenie stóp procentowych

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że będzie proponował RPP obniżenie stóp procentowych. Jego zdaniem, Rada "powinna już teraz" wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe" - powiedział Glapiński w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NBP.

Wskazał, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego. Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

"Jednocześnie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP" - powiedział też szef banku centralnego.

Glapiński podkreślił także, że bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

"Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów" - ocenił prezes NBP.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

patriota5% inflacji kaczyńskiego, 0% na lokatach, 0% wzrostu. Mieszkania po mln zł. Dla wszystkich chyba już jasne że to było oszustwo i pis musi odejść !!!

13-03-2020

xmjak Gaplinski obniży a obniżą na sto procent to złotówka poleci w dół kupuję dolary i franki bo nie chce stracić skromnych oszczędności na które … Czytaj całość

13-03-2020

RtvNajlepiej od razu ujemne stopy%

Rozwiń komentarze (22)