Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Będę proponował RPP obniżenie stóp procentowych

22
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że będzie proponował RPP obniżenie stóp procentowych. Jego zdaniem, Rada "powinna już teraz" wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe.

Glapiński: Będę proponował RPP obniżenie stóp procentowych

"Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe" - powiedział Glapiński w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NBP.

Wskazał, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego. Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

"Jednocześnie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP" - powiedział też szef banku centralnego.

Glapiński podkreślił także, że bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

"Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów" - ocenił prezes NBP.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
tesciu
4 lata temu
wypłacać pieniądze z banków,bo je zablokują,szybko
beta146
4 lata temu
Jeszcze bardziej będą okradać emerytów z oszczędności.
Niegdyś Praco...
4 lata temu
Tak rządzą PiS i RPP, że wkrótce biznes będzie mógł funkcjonować WYŁĄCZNIE w szarej strefie. Praca? Proszę bardzo, ale na czarno. Towar? Proszę bardzo ale za EUR lub barter. Będziecie mieli swoje pensje 4000 PLN ale jednocześnie 2-cyfrowe bezrobocie i biedę
świeżak
4 lata temu
Opłaca się brać kredyt na mieszkanie teraz?
Wacek
4 lata temu
Siedź Pan cicho ...!!!
...
Następna strona