Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Glapiński: Będę proponował RPP obniżenie stóp procentowych

22
Podziel się

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że będzie proponował RPP obniżenie stóp procentowych. Jego zdaniem, Rada "powinna już teraz" wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe.

Glapiński: Będę proponował RPP obniżenie stóp procentowych
bDUJlDVN

"Główne banki centralne łagodzą obecnie politykę pieniężną obniżając stopy, a niektóre także poprzez operacje zasilające w płynność banki oraz zwiększenie skupu aktywów. W Polsce banki nie mają problemów płynnościowych. Jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi do odpowiednich działań. Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe" - powiedział Glapiński w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NBP.

Wskazał, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego. Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

"Jednocześnie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP" - powiedział też szef banku centralnego.

bDUJlDVP

Glapiński podkreślił także, że bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

"Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów" - ocenił prezes NBP.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

bDUJlDWq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
patriota
rok temu
5% inflacji kaczyńskiego, 0% na lokatach, 0% wzrostu. Mieszkania po mln zł. Dla wszystkich chyba już jasne że to było oszustwo i pis musi odejść !!!
xm
rok temu
jak Gaplinski obniży a obniżą na sto procent to złotówka poleci w dół kupuję dolary i franki bo nie chce stracić skromnych oszczędności na które musiałem ostro zap nie to co aniolki
bzyk
rok temu
Obniżenie stóp procentowych ma sens wtedy gdy wpuszczenie dodatkowych pieniędzy na rynek pobudzi konsumpcje. W tej chwili tak się nie stanie, gospodarka nie zwalnia dlatego, że na rynku nie ma pieniądza tylko dlatego, że na rynku nie ma konsumenta. Wszyscy unikają zbędnego wychodzenia z domu, usługi leżą. Trzeba by chyba dodrukować wirusoodpornych konsumentów, którzy zastąpią nas na rynku. Obniżenie stóp procentowych przyśpieszy tylko inflację i spowoduje, że nasze oszczędności wyparują.
bDUJlDWr
Rtv
rok temu
Najlepiej od razu ujemne stopy%
kiki
rok temu
czyli Glapiński chce pozbawić Polaków ich oszczędności w bankach, okradał ich do tej pory nie podnosząc stóp teraz zlikwiduje depozyty całkowicie
...
Następna strona