Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Kredyt będzie jeszcze trudniej dostępny. Banki zaostrzają kryteria

5
Podziel się

Ankieta przeprowadzona przez NBP pokazuje, że banki zaostrzają politykę kredytową. Już w pierwszym kwartale było znacznie trudniej o pozyskanie finansowania np. na zakup mieszkania. A będzie znacznie gorzej.

Weryfikacja kredytobiorców przez banki będzie jeszcze bardziej drobiazgowa.
Weryfikacja kredytobiorców przez banki będzie jeszcze bardziej drobiazgowa. (Flickr)
bEqYTiyd

Jak co kwartał NBP przepytał przewodniczących komitetów kredytowych największych polskich banków. Z odpowiedzi udzielonych przez 24 banki (odpowiadają za prawie 90 proc. udzielanych kredytów) wynika, że koronawirus bardzo mocno wpłynął na politykę w zakresie przyznawania kredytów.

"W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw skala zacieśnienia polityki kredytowej była największa od połowy 2009 roku. Zaostrzanie polityki kredytowej ma być kontynuowane w drugim kwartale, a skala tego zaostrzenia będzie znaczna. Banki spodziewają się przy tym spadku popytu na większość kategorii kredytu" - czytamy w raporcie.

bEqYTiyf

Firmy ograniczają koszty, co przekłada się m.in. na mniejsze inwestycji. W związku z tym nie potrzeba im się zadłużać. Gorzej może być z konsumentami. Osoby, które stracą pracę, mogą szukać finansowania w bankach. A nie będzie to wcale łatwiejsze niż w przypadku firm.

W pierwszym kwartale banki zaostrzyły także kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz wszystkie warunki ich udzielania. Zwiększyły marżę kredytową, w tym marżę dla kredytów obarczonych większym ryzykiem. Podniosły także pozaodsetkowe koszty kredytu i wymagane zabezpieczenia. Poza tym zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu i maksymalny okres kredytowania.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"
bEqYTiyl

Pojedyncze banki czasowo wstrzymały udzielanie nie zabezpieczonych kredytów detalicznych osobom fizycznym uzyskującym dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w branżach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

Co z kredytami mieszkaniowymi? Było podobnie. W pierwszych trzech miesiącach tego roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. marżę kredytową. Jednocześnie pojedyncze banki nieznacznie obniżyły pozaodsetkowe koszty kredytu.

bEqYTiym

Na drugi kwartał banki przewidują znaczne zaostrzenie polityki kredytowej, ale z jednoczesnym głębokim spadkiem popytu na tego typu finansowanie. Może się to wiązać z odkładaniem na później decyzji o zakupie własnego mieszkania na "lepsze czasy".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqYTiyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
logiczny
rok temu
A bo jak oni na tym stracą ? ;)))
Szwagierka
rok temu
Szwagier dyrektor banku drapie się po głowie, nie bedzie premii od kredytów, a się żyło jak panisko. Teraz sam kredyt splaca i do biedry po zakupy :) a ha ha. Dobrze Ci chwalipięto i pdły warwsiawiaku.
Mtd
rok temu
Świetnie niech ta lichwa wohole nie daje to due6 te buty pozamuka że złodziejami. Co to za banki z którego nie możesz zrobić or,wlewu i dostał się do konta bo mają obsługę techniczną, z co mnie to złodzieje obchodzi ha nie mogę skorzystać że swoich środków a złodziej blokuje mi do nich dostęp pomimo że m place za prowadzenie konta. Bandazlodziei, nie trzymaj pieniędzy w banku bo je stracisz.
bEqYTiyH
kre
rok temu
To mniej zarobią.
Marek
rok temu
Teraz dostać kredyt, to wyczyn szczególnie, że obydwoje z żoną mamy swoją działalność. Dobrze, że jeszcze na początku roku wzięliśmy kredyt na mieszkanie z poddaszem na Wawrze na osiedlu wwwconstrucion. Teraz taki metraż byłby poza naszym zasięgiem mimo że cena za metr i tak była niezła jak na stolicę. Ciężko ciężko z tymi kredytami teraz jest