Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredyty we frankach. 3 października ważny wyrok TSUE ws. frankowiczów

43
Podziel się

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października wyda wyrok, na który czekają wszyscy frankowicze. To orzeczenie może pociągnąć za sobą serię wyroków polskich sądów, wymuszających decyzje na bankach.

Frankowicze czekają na ten wyrok z niecierpliwością. 3 października TSUE wyda ważne orzeczenie
Frankowicze czekają na ten wyrok z niecierpliwością. 3 października TSUE wyda ważne orzeczenie (East News, LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)
bDXPhDnV

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów zapadnie 3 października - poinformowały w piątek służby prasowe TSUE, na które powołuje się PAP. Będzie to bardzo istotne orzeczenie dla osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich. Może wpływać na decyzje polskich sądów, które rozpatrują sprawy frankowiczów.

Mimo że ten konkretnie wyrok TSUE dotyczył będzie sprawy państwa Dziubaków, wpływ będzie miał na wszystkie tego typu sprawy. Przypomnijmy, Dziubakowie w 2008 r. wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat, bank dał im kredyt w złotych, ale indeksowany we frankach szwajcarskich. Stąd kredytobiorcy wnieśli sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy - z uwagi na, w ich opinii, nieuczciwe postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Jak twierdzi małżeństwo, postanowienia te były niezgodne z prawem, bo umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut.

bDXPhDnX

Ich zdaniem, bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu z waluty obcej na kwotę w walucie polskiej. Jeśli TSUE, a później sąd w Polsce, uzna te postanowienia za nieuczciwe warunki umowne to powinno skutkować stwierdzeniem nieważności całej umowy.

Jak przypomina PAP, warszawski sąd okręgowy skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. W maju 2019 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię korzystną dla skarżących, wskazując, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów. Nie może też orzec, że umowa ma dalej obowiązywać. Frankowicze oczekują podtrzymania tej opinii wyrokiem TSUE, a ten już 3 października.

Zobacz także: Obejrzyj: Banki już czekają na europejski wyrok. Prezes ZBP ostrzega
bDXPhDod

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXPhDoy
KOMENTARZE
(43)
kowalski
2 lata temu
Dwie sprawy. 1 - KAŻDY kredytobiorca ma/miał możliwość przewalutowania kredytu. Niemal nikt tego nie zrobił gdyż jest to nieopłacalne. Kredyt "frankowy" jest TAŃSZY niż taki sam w pln z uwagi na niższe raty - pomimo znacznego wzrostu kursu CHF. 2 - Pożyczanie jakiejkolwiek kwoty na 40 lat i liczenie że odda się ŁĄCZNIE tyle ile się pożyczyło - jest śmieszne, świadczy o braku podstawowej wiedzy z podstaw matematyki. Zakładając oprocentowanie kredytu na poziomie 5% rocznie - po 40 latach oddamy 200% pożyczonej kwoty, i nie jest to "wina" kredytu frankowego - tylko normalna matematyka.
Marke
2 lata temu
Nie rozumiem jedenej rzeczy skoro umowa Panstwa Dziubakow o ktorej pisze artykul byla niekorzystna/nieuczciwa to po co ja podpisywali ? Ja jakos w 2010 gdy czytalem papiery Ambergold to tez mi one smierdzialy wiec zrezygnowalem. Normalna kolej rzeczy - analizujesz dane, okreslasz ryzyko i wchodzisz lub nie. Ok, nie wiem jak dokladnie wyglada umowa. Moze rzeczywiscie jest tam zawarte jakies klamstwo. CHociaz nie chce mi sie w to wierzyc.
FRANKOWICZ
2 lata temu
Wszystkie ościenne kraje dawno poradziły sobie z problemem nieuczciwych banków co oszukały miliony młodych ludzi. NASZ RZĄD NIE POTRAFI TEGO ZAŁATWIC CZY NIE CHE? Frankowicze,zrzeszajcie się i walczcie !!
bDXPhDoz
Anna
2 lata temu
Chorwacja nie czekała na wyrok tsue i sama przewalutowala 100 TYS. kredytów frankowych a nasze władze i banki od 2015 roku tylko dużo mówią o kłamią jako obietnice wyborcze i nie robią nic a wszystkie obciążenia przerzucają na klientów banku
MM
2 lata temu
Bankowcy i postępowa proeuropejska elita finansowa przybiegnie go rządu z błaganiem żeby olali wyrok TSUE i będą przekonywali, że to tylko opinia kilku kolesi przy kawie :-))))))
...
Następna strona