Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredyty we frankach. 3 października ważny wyrok TSUE ws. frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października wyda wyrok, na który czekają wszyscy frankowicze. To orzeczenie może pociągnąć za sobą serię wyroków polskich sądów, wymuszających decyzje na bankach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Frankowicze czekają na ten wyrok z niecierpliwością. 3 października TSUE wyda ważne orzeczenie (Fot: LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów zapadnie 3 października - poinformowały w piątek służby prasowe TSUE, na które powołuje się PAP. Będzie to bardzo istotne orzeczenie dla osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich. Może wpływać na decyzje polskich sądów, które rozpatrują sprawy frankowiczów.

Mimo że ten konkretnie wyrok TSUE dotyczył będzie sprawy państwa Dziubaków, wpływ będzie miał na wszystkie tego typu sprawy. Przypomnijmy, Dziubakowie w 2008 r. wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat, bank dał im kredyt w złotych, ale indeksowany we frankach szwajcarskich. Stąd kredytobiorcy wnieśli sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy - z uwagi na, w ich opinii, nieuczciwe postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Jak twierdzi małżeństwo, postanowienia te były niezgodne z prawem, bo umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut.

Ich zdaniem, bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu z waluty obcej na kwotę w walucie polskiej. Jeśli TSUE, a później sąd w Polsce, uzna te postanowienia za nieuczciwe warunki umowne to powinno skutkować stwierdzeniem nieważności całej umowy.

Jak przypomina PAP, warszawski sąd okręgowy skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. W maju 2019 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię korzystną dla skarżących, wskazując, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów. Nie może też orzec, że umowa ma dalej obowiązywać. Frankowicze oczekują podtrzymania tej opinii wyrokiem TSUE, a ten już 3 października.

Obejrzyj: Banki już czekają na europejski wyrok. Prezes ZBP ostrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, kredyty we frankach, tsue, wyrok tsue, banki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

AndrxDlaczego banki do tej pory nie zrobiły żadnego ruchu żeby z klientami się porozumieć. zawrzeć jakąś ugodę , a tak czekały na nie wiadomo co. Liczą na … Czytaj całość

20-09-2019

jednym z tych zlodzieiby wasz obecnie ulubiony prmier

20-09-2019

AdamSPo tym wyroku nic się nie zmieni. Banki nadal będą górą i betonem nie do ruszenia.

Rozwiń komentarze (43)