Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Który bank oferuje najtańszy kredyt 2 proc.? Sprawdziliśmy

11
Podziel się:

Zgodnie z danymi ministerstwa rozwoju od uruchomienia bezpiecznego kredytu 2 proc. do 26 lipca 2023 r. banki przyjęły 12,5 tys. wniosków do rozpatrzenia, a niektórzy kredytobiorcy mogą cieszyć się już pozytywną decyzję kredytową. Które banki proponują najtańszy kredyt 2 proc. i gdzie najłatwiej go uzyskać?

Który bank oferuje najtańszy kredyt 2 proc.? Sprawdziliśmy
Choć może wydawać się, że warunki we wszystkich bankach są takie same – skoro chodzi o kredyt 2 proc. – tak nie jest (Adobe Stock, Radoslaw Maciejewski)

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób planujących kupno nieruchomości. Pozwala na nabycie mieszkania czy domu nawet bez wkładu własnego, co otwiera nowe możliwości również przed osobami, które nie mają odłożonych środków na ten cel. Sprawdziliśmy, gdzie można otrzymać najtańszy kredyt 2 proc. i w których bankach jest to najprostsze.

Podstawowe założenia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Kredyt 2 proc. na mieszkanie czy dom skierowany jest m.in. do osób poniżej 45. roku życia, które prowadzą gospodarstwo domowe w Polsce i nie były wcześniej właścicielami żadnej nieruchomości. Aby móc starać się o kredyt 2 proc., trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Kredytodawca musi mieć pewność, że osoba wnioskująca o finansowanie będzie w stanie spłacać raty o określonej wysokości w wyznaczonym terminie.

Pozytywna decyzja kredytowa wiąże się z dopłatami do rat kredytu przez pierwsze 10 lat od podpisania umowy. Początkowo raty zobowiązania są malejące, a po 10 latach – równe.

W których bankach można starać się o kredyt 2 proc.

Jakie banki proponują bezpieczny kredyt 2 proc.? Obecnie jest to dziewięć banków:

  • Alior Bank S.A.
  • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
  • PKO Bank Polski S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • VeloBank S.A.

Lista banków jest otwarta i aktualizowana na bieżąco.

W którym banku można otrzymać najtańszy kredyt?

Choć może wydawać się, że warunki we wszystkich bankach są takie same – skoro chodzi o kredyt 2 proc. – wcale tak nie jest. Koszty kredytowania zależą m.in. od wstępnego oprocentowania, wysokości prowizji czy ubezpieczenia.

Gdzie w takim razie szukać najtańszego kredytu? Porównaliśmy standardowe oferty największych banków i przedstawiamy je w tabeli poniżej.

Na potrzeby kalkulacji zrobiliśmy symulacje kredytów na 500 000 zł, bez wkładu własnego, na 25 lat.

Choć najniższą ratę proponuje Alior Bank, warto wziąć pod uwagę konieczność wykupienia ubezpieczenia ze środków własnych, co nie zostało uwzględnione w szacunkowej wysokości raty.

Kolejne miejsce zajmuje VeloBank, w którym rata wynosi 2500 zł. Bank daje możliwość zmniejszenia prowizji do 0 proc. po spełnieniu określonych warunków, jednak szacunkowa rata wynosi wtedy tyle samo, ponieważ kredytobiorca musi zawrzeć umowę ubezpieczenia.

Dlatego atrakcyjnie prezentuje się Bezpieczny Kredyt 2 proc. w banku PKO BP, gdzie szacunkowa rata uwzględnia już wszystkie konieczne do poniesienia koszty. Kredytobiorca może dokonać wstępnej kalkulacji zobowiązania, wykorzystując kalkulator dostępny na stronie banku.

W porównaniu uwzględniliśmy również Bezpieczny Kredyt 2 proc. w Pekao S.A. Kalkulator rat jest niedostępny na stronie banku, ale można na niej zamówić rozmowę z doradcą i poznać wszystkie szczegóły oferty.

Gdzie dostać kredyt 2 proc.? Dwa banki na czele

Jak poinformował niedawno minister Waldemar Buda, banki (na dzień 26.07.2023 r.) przyjęły 12,5 tysiąca wniosków o kredyt 2 proc. Wiadomo również, że około 250 wnioskujących uzyskało już pozytywną decyzję kredytową.

Minister w rozmowie z RMF FM wskazał, że większość wniosków złożono do dwóch największych banków, czyli PKO BP oraz Pekao.

Jak te dane przekładają się na współczynnik udzielania kredytów? Na taką informację trzeba jeszcze zaczekać. Proces kredytowy w przypadku hipoteki jest czasochłonny, bo wymaga wielu formalności. Dlatego skala podpisanych umów może wydawać się niewielka, ale to dopiero pierwszy miesiąc funkcjonowania programu, więc rzetelne dane otrzymamy dopiero za kilka miesięcy.

Olga Domagała, Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(11)
Nie warto
7 miesięcy temu
To nie jest kredyt na 2%, tylko na przynajmniej 5%. I teraz się zastanówcie, czy warto się obciążać na kilkadziesiąt lat przy obostrzeniach narzuconych przez rząd w stylu, że nie możesz sprzedać albo wynająć i wzroście cen nieruchomości wygenerowanym tym "wsparciem". Duże ryzyko dla beneficjenta. Typowy program PiS, góra urodziła mysz, wiele krzyku, efekt mierny.
xxx
7 miesięcy temu
to jest kredyt 'nie mniej niż 2%'
Krawat
7 miesięcy temu
Kolejni bankowcy zarobią a narod zapłaci miał być kredyt 2 jest komercyjny za którego my zapłacimy
szok
7 miesięcy temu
Ja czytam te komentarze to słabi mi się robi jeszcze narzekanie a co mają powiedzieć ludzie co mają 6,75 oprocentowanie??? ale t co dostają od państwa ciągle mało taka prawda
Exper1
7 miesięcy temu
Nic z tego kredytu 2% bo nieruchy zdrożały o 100%