Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Pekao Bank Hipoteczny i Alior utworzyły rezerwy. Kredyty frankowe coraz większym problemem

11
Podziel się:

Ryzyka prawne związane z udzielonymi kredytami we frankach szwajcarskich są większe, niż się wydaje. Pekao Bank Hipoteczny i Alior są kolejnymi podmiotami, które utworzyły dodatkowe odpisy i rezerwy na takie pożyczki.

Pekao Bank Hipoteczny utworzył dodatkowe odpisy i rezerwę na kredyty.
Pekao Bank Hipoteczny utworzył dodatkowe odpisy i rezerwę na kredyty. (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Pekao Bank Hipoteczny w ramach prac związanych ze zmianą metodyki szacowania utraty wartości dla portfela kredytowego podjął decyzję o konieczności dodatkowych odpisów w wysokości 35,4 mln zł na kredytowy udzielone w latach 2004-2008. Tak wynika z komunikatu banku.

O co chodzi w tworzeniu odpisów? Banki tworzą je, aby z jednej strony pokryć straty spowodowane faktem, iż niektóre kredyty nie są spłacane, ale też w celu stworzenia rezerwy spodziewając się, że część kredytów może przestać przynosić zysk z odsetek.

Dodatkowo, Pekao Bank Hipoteczny podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 12 mln zł na ryzyko prawne związane z posiadanym portfelem kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. Obie pozycje obciążą wynik Banku za rok 2019.

W piątek także Alior Bank poinformował o utworzeniu rezerwy w wysokości 186 mln zł na zwroty kredytów detalicznych spłaconych przedterminowo. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. mBank, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski czy Santander.

Decyzje te związane są z tzw. małym wyrokiem TSUE z 11 września 2019 r., dotyczącym prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty.

Zobacz także: Obejrzyj: Frankowicze kontra banki. "Umowy są nieuczciwe, a banki utrudniają"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
wiadomości
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
kredycik
4 lata temu
Najlepszym kredytem jest brak kredytu. Jakoś KNF, Nadzór Bankowy czy Minister Finansów oraz rząd polski nie zabronił dawania toksycznych kredytów we frankach. Po co mamy te instytucje i utrzymujemy je z naszych podatków jak nic nie robią?? Jesteśmy jedymym krajem w EU który kredytów frankowych nie przewalutował dlaczego??
Pitdsdh
4 lata temu
Jak się zabrało kredyty frankowy to wypadałoby go spłacać dłużnicy
Mati
4 lata temu
Kolejni wywieszają białą flagę - no i dobrze!
Chf
4 lata temu
Bank ma się ludziom kojarzyć z powagą, odpowiedzialnością itp. A polskie bankstetstwo na czele z Mateuszkiem zapracowało na opinię przebiegłych, wyrachowanych grabieżców z nieszczęsciem a nawet zyciem ludzi na sumieniu.
Gg
4 lata temu
Uważam, że pomoc frankowiczom to niesprawiedliwosc i chwyt PIS-u. Każdy wie, że kredyt bierze się w walucie, w której się zarabia. Frank był nisko wielu było cwaniaków, a teraz żale wielkie.