Notowania

banki
22.02.2020 08:57

Pekao Bank Hipoteczny i Alior utworzyły rezerwy. Kredyty frankowe coraz większym problemem

Ryzyka prawne związane z udzielonymi kredytami we frankach szwajcarskich są większe, niż się wydaje. Pekao Bank Hipoteczny i Alior są kolejnymi podmiotami, które utworzyły dodatkowe odpisy i rezerwy na takie pożyczki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pekao Bank Hipoteczny utworzył dodatkowe odpisy i rezerwę na kredyty. (Fot: Artur Szczepanski/REPORTER)

Pekao Bank Hipoteczny w ramach prac związanych ze zmianą metodyki szacowania utraty wartości dla portfela kredytowego podjął decyzję o konieczności dodatkowych odpisów w wysokości 35,4 mln zł na kredytowy udzielone w latach 2004-2008. Tak wynika z komunikatu banku.

O co chodzi w tworzeniu odpisów? Banki tworzą je, aby z jednej strony pokryć straty spowodowane faktem, iż niektóre kredyty nie są spłacane, ale też w celu stworzenia rezerwy spodziewając się, że część kredytów może przestać przynosić zysk z odsetek.

Dodatkowo, Pekao Bank Hipoteczny podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 12 mln zł na ryzyko prawne związane z posiadanym portfelem kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. Obie pozycje obciążą wynik Banku za rok 2019.

W piątek także Alior Bank poinformował o utworzeniu rezerwy w wysokości 186 mln zł na zwroty kredytów detalicznych spłaconych przedterminowo. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. mBank, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski czy Santander.

Decyzje te związane są z tzw. małym wyrokiem TSUE z 11 września 2019 r., dotyczącym prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty.

Obejrzyj: Frankowicze kontra banki. "Umowy są nieuczciwe, a banki utrudniają"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, wiadomości, kredyty, rezerwy, frank szwajacarski, Małe TSUE
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2020

bravo tsueczyli jest coś na rzeczy - oszukiwali klientów i naciągali na dodatkowe koszty?

22-02-2020

GgUważam, że pomoc frankowiczom to niesprawiedliwosc i chwyt PIS-u. Każdy wie, że kredyt bierze się w walucie, w której się zarabia. Frank był nisko … Czytaj całość

22-02-2020

WaldekZ bankami to jest tak. Szacowali, że na kredycie frankowym zarobią średnio 300 tys. Teraz po korektach i wyrokach sądowych zarobią 200tys. To już nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)