Notowania

Koronawirus uderzy w banki Chin. Wzrosną "złe długi"

Epidemia koronowirusa COVID-19 może osiągnąć szczyt już w marcu, a wówczas - według prognozy agencji ratingowej S&P - poważny problem będzie miał cały sektor bankowy w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Siedziba Ludowego Banku Chin. (Fot: CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Analitycy agencji ratingowej S&P przewidują, że wyniku epidemii nowego koronawirusa chiński wzrost gospodarczy zwolni do 4,4 proc. w 2020 r.

Problematyczne pożyczki stanowiłyby wówczas 7,8 proc. portfela kredytowego banków i wyniosły do 10,1 bln juanów, czyli ok. 1,1 bln dol. - pisze "Rzeczpospolita".

To najczarniejszy ze scenariuszy, zakładający, że epidemia osiągnie apogeum w kwietniu.

Specjaliści za bardziej prawdopodobne uznają jednak, że nastąpi to o miesiąc szybciej. Wówczas to chiński PKB wzrośnie w tym roku o 5 proc. Tak zwane "złe długi" zwiększyłyby się w takim przypadku do 7,8 bln juanów, czyli stanowiłyby 6 proc. portfela kredytowego banków.

Panika wywołana koronawirusem udziela się Polakom.
Koronawirus wystąpił w sezonie na grypę. To może wywoływać panikę

W pierwszej połowie 2019 r. Ludowy Bank Chin przeprowadził testy wytrzymałościowe 30 dużych i średnich banków - przypomina "Rz". Dziewięć z nich miałoby problemy gdyby gospodarka zwolniła do 5,3 proc. PKB. Jak oceniają eksperci S&P przy 4,15 proc. PKB stress testy oblałoby aż 17 banków.

Koronawirus od początku roku paraliżuje Chiny. Do Chin nie latają samoloty. Z powodu epidemii PLL LOT zawiesza rejsy do Chin. Jak informowaliśmy już w money.pl, podobne działania podjęli i inni przewoźnicy, m.in. British Airways, Fiński Finnair, KLM filipińskie linie lotnicze: Philippine Airlines i Cebu Pacific, amerykańscy przewoźnicy jak American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines.

Obejrzyj: Koronawirus zbiera żniwo. Ekspert tłumaczy

W wielu miastach Chin zamknięte są galerie handlowe, muzea i hale produkcyjne. Firmy przedłużyły pracownikom wolne z okazji święta Nowego Roku, a część wprowadziło dodatkowe środki zapobiegawcze .

Cały chiński przemysł zaangażował się w produkcję ochronnych masek. Te są wykupowane na pniu przez mieszkańców i przyjezdnych.

Nowy koronawirus pojawił się pod koniec ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hubei, a konkretnie w mieście Wuhan. Wywołał epidemię zapalenia płuc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2020

Ona:)Australia wstrzymała wjazd wszystkich osób z terenów chin Nie ważne, że pracowały w Austaralii czy studiowały. Jeśli były w Chinach nie wjadą. Myślą o … Czytaj całość

21-02-2020

OloMasakra,że nie wstrzymano lotów w Polsce!!!!!!

21-02-2020

JanekDlaczego ludzie w Polsce chodzą jeszcze na zakupy do tych chińskich marketów gdzie obsługują Chińczycy

Rozwiń komentarze (46)