Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus uderzy w banki Chin. Wzrosną "złe długi"

46
Podziel się

Epidemia koronowirusa COVID-19 może osiągnąć szczyt już w marcu, a wówczas - według prognozy agencji ratingowej S&P - poważny problem będzie miał cały sektor bankowy w Chinach.

Siedziba Ludowego Banku Chin.
Siedziba Ludowego Banku Chin. (CC BY-SA 3.0/Wikimedia, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bEpCTGSZ

Analitycy agencji ratingowej S&P przewidują, że wyniku epidemii nowego koronawirusa chiński wzrost gospodarczy zwolni do 4,4 proc. w 2020 r.

Problematyczne pożyczki stanowiłyby wówczas 7,8 proc. portfela kredytowego banków i wyniosły do 10,1 bln juanów, czyli ok. 1,1 bln dol. - pisze "Rzeczpospolita".

To najczarniejszy ze scenariuszy, zakładający, że epidemia osiągnie apogeum w kwietniu.

bEpCTGTb

Specjaliści za bardziej prawdopodobne uznają jednak, że nastąpi to o miesiąc szybciej. Wówczas to chiński PKB wzrośnie w tym roku o 5 proc. Tak zwane "złe długi" zwiększyłyby się w takim przypadku do 7,8 bln juanów, czyli stanowiłyby 6 proc. portfela kredytowego banków.

W pierwszej połowie 2019 r. Ludowy Bank Chin przeprowadził testy wytrzymałościowe 30 dużych i średnich banków - przypomina "Rz". Dziewięć z nich miałoby problemy gdyby gospodarka zwolniła do 5,3 proc. PKB. Jak oceniają eksperci S&P przy 4,15 proc. PKB stress testy oblałoby aż 17 banków.

Koronawirus od początku roku paraliżuje Chiny. Do Chin nie latają samoloty. Z powodu epidemii PLL LOT zawiesza rejsy do Chin. Jak informowaliśmy już w money.pl, podobne działania podjęli i inni przewoźnicy, m.in. British Airways, Fiński Finnair, KLM filipińskie linie lotnicze: Philippine Airlines i Cebu Pacific, amerykańscy przewoźnicy jak American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines.

bEpCTGTh
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus zbiera żniwo. Ekspert tłumaczy

W wielu miastach Chin zamknięte są galerie handlowe, muzea i hale produkcyjne. Firmy przedłużyły pracownikom wolne z okazji święta Nowego Roku, a część wprowadziło dodatkowe środki zapobiegawcze .

Cały chiński przemysł zaangażował się w produkcję ochronnych masek. Te są wykupowane na pniu przez mieszkańców i przyjezdnych.

bEpCTGTi

Nowy koronawirus pojawił się pod koniec ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hubei, a konkretnie w mieście Wuhan. Wywołał epidemię zapalenia płuc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEpCTGTC
KOMENTARZE
(46)
WWWW
rok temu
Komunę musi coś pokonać, ta czerwoną zarazę.
gis
rok temu
Zawsze szczyt grypy jest na przelomie luty marzec. W zeszlym roku w Polsce tez tak bylo. Razem przez 4 mce zachorowalo w Polsce ok.3 mln osob..zmarlo ok.5.000 .W Chinach narazie ten wspolczynnik wynosi 80.000 chorych - do 2300 zgonow. Nie siejcie paniki i defetyzmu.Chinska populacja to prawie 1.7 mln ludzi czyli 500x wiecej niz polska...spokojnie czekamy do 15 marca
antares
rok temu
Zamiast intensywnie działać aby pokonać wirusa ,oni płaczą nad bankami.To jest antyludzkie !!! Jak wirus wygra to wasze banki będą i tak warty tyle co gruz
bEpCTGTD
X2x
rok temu
12 małp
Tttt
rok temu
W NYC , taksowkarze nie chca zabierac azjatow ! A sushi bary I Chinskie restauracje prawie bez klientow !
...
Następna strona