Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus paraliżuje Chiny. Branża mleczarska już odczuwa skutki

104
Podziel się

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. Ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa niepokoi Polską Izbę Mleka.

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej.
Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. (Materiały prasowe)
bDBbrRzF

Nieczynne galerie handlowe, muzea i hale produkcyjne. Firmy przedłużyły pracownikom wolne z okazji święta Nowego Roku do 10 lutego. Rozprzestrzenienie się koronawirusa paraliżuje Chiny, co już odbija się na gospodarce, w tym również handlu międzynarodowym. Problem mają również polscy producenci mleka - alarmuje Polska Izba Mleka.

Część fabryk spożywczych w Chinach, wykorzystujących mleko w proszku, w związku z obawą o rozprzestrzenianie się koronawirusa wstrzymała swoją produkcję. Również niektóre sieci gastronomiczne czasowo zamknęły część swoich placówek. Zdarzenia te, oraz ograniczenia w transporcie, mogą wpływać na osłabienie popytu na produkty mleczarskie w Chinach. Skala spadku popytu będzie zależna od rozwoju sytuacji z koronawirusem – czasu trwania ograniczeń - wyjaśnia Izba.

bDBbrRzH

Polskie firmy mają problem

- Są problemy z odbiorem produktów wysyłanych do Chin, kontenery stoją w porcie już dwa tygodnie i nie są rozładowywane, nie wracają do nas – informuje Bartosz Grochal, rzecznik prasowy SM Mlekpol.

W przypadku SM Mlekpol aż 30 proc. artykułów sprzedawanych na rynku pozaunijnym trafia właśnie do Chin. Głównie jest to mleko UHT Łaciate, które jest tam rozpoznawalną marką - wyjaśnia Polska Izba Mleka w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus uderzy w gospodarkę?
bDBbrRzN

Jak dodaje Szymon Makoś, kierownik działu eksportu OSM w Łowiczu, kontenery powinny zostać rozładowane i zwrócone w ciągu 14 dni. Ale teraz – ze względu na wydłużony okres wolnego – jest problem z dotrzymaniem terminu.

– Nasi chińscy kontrahenci proszą nas o dodatkowe 7 dni na rozładowanie i zwrot kontenerów – mówi Szymon Makoś. OSM w Łowiczu wysyła do Chin głównie mleko UHT oraz serwatkę.

Izba pełna niepokoju

Rynek chiński jest bardzo istotny dla polskiej branży mleczarskiej. Nasz eksport do Chin systematycznie się zwiększał w ostatnich latach. Jak informuje PIM, tylko w pierwszych trzech kwartałach minionego roku wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin wyniosła 58 mln euro i była o ponad połowę większa niż w analogicznym okresie 2018 r.

bDBbrRzO

Pod względem wartości, najważniejszą grupą produktów wysyłanych do Chin było mleko i śmietana płynne, które stanowiły 55 proc. całkowitej wartości eksportu produktów mleczarskich - podaje Izba.

– Z niepokojem obserwujemy także ten ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi Agnieszka Maliszewska. – Wierzę, że sytuacja na rynku chińskim szybko się unormuje i polskie produkty mleczarskie zatrzymane w portach wkrótce znajdą się u kontrahentów.

Jak dodaje, na wieści z Chin o rozprzestrzenianiu się koronawirusa negatywnie zareagowała nowozelandzka giełda. Na wtorkowej aukcji indeks cen GDT obniżył się o 4,7 proc., głównie za sprawą spadku cen pełnego mleka w proszku (o 6,2 porc.). A Nowa Zelandia jest największym dostawcą tego produktu na rynek chiński. Obniżyły się również ceny odtłuszczonego mleka w proszku.

bDBbrRzP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bDBbrRAi
KOMENTARZE
(104)
j173
12 miesięcy temu
Zacznie większe niebezpieczeństwo bo nie będzie leków i to na całym świecie ,produkcja opiera się o dostarczanie z Chin związków aktywnych ,substancji czynnych do produkcji leków
Piter
12 miesięcy temu
Jak się skończą podzespoły które ściągamy z Chin to staną fabryki na całym świecie. Jeszcze tydzień-dwa.
Marcin
12 miesięcy temu
Może będzie taniej w polskich sklepach?
bDBbrRAj
Ewucha
12 miesięcy temu
Polskie mleko hahaha. Jak byłam dzieckiem to było mleko ,a teraz w tych butelkach i kartonach to jakaś woda zabarwiona na biało To nie ma smaku mleka..Ile % mleka jest w mleku? Pewnie 2% a reszta to woda i konserwanty,uzdatniacze i nie wiadomo co jeszcze.
ERYK
12 miesięcy temu
Pomalutku zdrozeje wszystko ,kazda okazja jest dobra.
...
Następna strona