Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus paraliżuje Chiny. Branża mleczarska już odczuwa skutki

104
Podziel się:

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. Ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa niepokoi Polską Izbę Mleka.

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej.
Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. (Materiały prasowe)

Nieczynne galerie handlowe, muzea i hale produkcyjne. Firmy przedłużyły pracownikom wolne z okazji święta Nowego Roku do 10 lutego. Rozprzestrzenienie się koronawirusa paraliżuje Chiny, co już odbija się na gospodarce, w tym również handlu międzynarodowym. Problem mają również polscy producenci mleka - alarmuje Polska Izba Mleka.

Część fabryk spożywczych w Chinach, wykorzystujących mleko w proszku, w związku z obawą o rozprzestrzenianie się koronawirusa wstrzymała swoją produkcję. Również niektóre sieci gastronomiczne czasowo zamknęły część swoich placówek. Zdarzenia te, oraz ograniczenia w transporcie, mogą wpływać na osłabienie popytu na produkty mleczarskie w Chinach. Skala spadku popytu będzie zależna od rozwoju sytuacji z koronawirusem – czasu trwania ograniczeń - wyjaśnia Izba.

Polskie firmy mają problem

- Są problemy z odbiorem produktów wysyłanych do Chin, kontenery stoją w porcie już dwa tygodnie i nie są rozładowywane, nie wracają do nas – informuje Bartosz Grochal, rzecznik prasowy SM Mlekpol.

W przypadku SM Mlekpol aż 30 proc. artykułów sprzedawanych na rynku pozaunijnym trafia właśnie do Chin. Głównie jest to mleko UHT Łaciate, które jest tam rozpoznawalną marką - wyjaśnia Polska Izba Mleka w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus uderzy w gospodarkę?

Jak dodaje Szymon Makoś, kierownik działu eksportu OSM w Łowiczu, kontenery powinny zostać rozładowane i zwrócone w ciągu 14 dni. Ale teraz – ze względu na wydłużony okres wolnego – jest problem z dotrzymaniem terminu.

– Nasi chińscy kontrahenci proszą nas o dodatkowe 7 dni na rozładowanie i zwrot kontenerów – mówi Szymon Makoś. OSM w Łowiczu wysyła do Chin głównie mleko UHT oraz serwatkę.

Izba pełna niepokoju

Rynek chiński jest bardzo istotny dla polskiej branży mleczarskiej. Nasz eksport do Chin systematycznie się zwiększał w ostatnich latach. Jak informuje PIM, tylko w pierwszych trzech kwartałach minionego roku wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin wyniosła 58 mln euro i była o ponad połowę większa niż w analogicznym okresie 2018 r.

Pod względem wartości, najważniejszą grupą produktów wysyłanych do Chin było mleko i śmietana płynne, które stanowiły 55 proc. całkowitej wartości eksportu produktów mleczarskich - podaje Izba.

– Z niepokojem obserwujemy także ten ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi Agnieszka Maliszewska. – Wierzę, że sytuacja na rynku chińskim szybko się unormuje i polskie produkty mleczarskie zatrzymane w portach wkrótce znajdą się u kontrahentów.

Jak dodaje, na wieści z Chin o rozprzestrzenianiu się koronawirusa negatywnie zareagowała nowozelandzka giełda. Na wtorkowej aukcji indeks cen GDT obniżył się o 4,7 proc., głównie za sprawą spadku cen pełnego mleka w proszku (o 6,2 porc.). A Nowa Zelandia jest największym dostawcą tego produktu na rynek chiński. Obniżyły się również ceny odtłuszczonego mleka w proszku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(104)
i co?
2 lata temu
to może obniżycie ceny w Polsce a my Polacy chętnie kupimy tańszy nabiał? ale znając producentów ceny mogą wzrosnąć z nadmiaru produktów ... eeee
MIB
2 lata temu
A kto wam powiedział że ten wirus zrujnuje Chiny? Oj zaboli ale nie ich, Oni bez nas mogą żyć my bez nich już nie! Ten kraj jest SAMOWYSTARCZALNY od wieków Dla potwierdzenia poczytajcie o przyczynie Wojen Opiumowych. Oni lekcje historii odrobili a nikczemna,, biała rasa''- nie.
wieśniak
2 lata temu
niech wam pisiewicze pomagają
taka prawda
2 lata temu
Piszecie o S.M. Mlekpol, a na początku artykułu publikujecie zdjęcie z upadającego Bielmleku w Bielsku Podlaskim, którym kierował senator pis, w którym kontrolę miała rozpocząć CBA. Komu zależy na przykryciu oszustwa w/w Bielmleku, zwalając winę na wirusa w Chinach?
Łukasz
2 lata temu
Akurat w tym przypadku konsumenci z Polski zyskują bo ceny przetworów mleczarskich spadają. Kara za pazerność.
...
Następna strona