Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus wystąpił w sezonie na grypę. To może wywoływać panikę

38
Podziel się

Kolejki do lekarza, brak testów do diagnozy, wyprzedaż leków przeciwko grypie oraz brak maseczek higienicznych - to efekty koronawirusa, które już można dostrzec. Tymczasem trwa sezon na grypę, co może potęgować niepokój Polaków. Szczególnie że objawy obu wirusów trudno odróżnić.

Panika wywołana koronawirusem udziela się Polakom.
Panika wywołana koronawirusem udziela się Polakom. (WP.PL)
bDJYPYTF

Lekarze i konsultanci już teraz wskazują, że pacjenci obawiają się zakażenia koronawirusem. Dlatego też dzwonią do specjalistów z zapytaniem, jak odróżnić objawy poszczególnych chorób - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Lekarze przypominają, że wirus 2019-nCov nie wystąpił jeszcze na terenach Polski, choć jednocześnie przyznają, że pojawienie się koronawirusa z Chin nad Wisłą to kwestia czasu. Na ten moment jednak większym problem jest wirus grypy, przez którego od początku roku zmarło 10 osób.

Główny Inspektorat Sanitarny, na którego dane powołuje się "DGP", podaje, że tylko w ostatnim tygodniu stycznia na grypę zachorowało 204 tys. osób. GIS szacuje, że za chwilę może zostać przekroczona bariera 300 tys. nowych zarażonych tygodniowo. Eksperci obawiają się, że tegoroczna epidemia grypy może odebrać życie większej liczbie osób, niż ta sprzed roku, kiedy zmarło z jej powodu 150 osób.

bDJYPYTH
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus przeraził świat. "Nie popadajmy w panikę. Mamy ważniejsze problemy"

Grypa szaleje przede wszystkim u naszych sąsiadów. Zmagać się z nią muszą przede wszystkim Czesi oraz Ukraińcy. Dziennik wskazuje, że mamy dużą styczność z obydwoma krajami - do Czech wybierają się polscy narciarze, a z Ukrainy napływają nad Wisłę pracownicy.

bDJYPYTN

Powszechna obawa społeczna przed koronawirusem, w połączeniu z szalejącym wirusem grypy doprowadzi do kolejek w szpitalach i przychodniach. A już teraz apteki zgłaszają wzmożone zainteresowanie lekami zwalczającymi grypę, takimi jak: Tamiflu, Ebilfumin, Tamivil. Badanie portalu Gdziepolek.pl, na zlecenie "DGP" wskazuje, że wyszukiwania tych trzech leków wzrosły ok. siedmiokrotnie od połowy stycznia.

Już teraz natomiast w przychodniach brakuje pasków do szybkiego diagnozowania grypy, a w aptekach maseczek higienicznych. Te pierwsze pozwalają w kilka minut zdiagnozować chorobę i uniknąć leczenia antybiotykami, gdy nie jest to konieczne. Ich brak to efekt paniki - wszyscy z objawami chorób ruszyli do przychodni po diagnozę.

bDJYPYTO

Natomiast maseczki higieniczne rozeszły się błyskawicznie - cały zapas w sklepach internetowych i aptekach Polacy wykupili w zaledwie kilka dni. Przez wzmożony popyt rośnie cena tego produktu. Jeszcze w styczniu za maseczkę trzeba było zapłacić 5-6 złotych. Obecnie już 13 - o ile w ogóle znajdziemy je na półkach sklepowych.

Zarażonych koronawirusem 2019-nCoV jest już ponad 40 tys. osób. Śmierć z tego tytułu poniosło 910 osób, a 3 383 wyzdrowiało całkowicie. W Polsce zagrożone koronawirusem z Wuhan mogą być tylko te osoby, które niedawno przebywały w Chinach, lub miały kontakt z osobą wracającą z Azji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJYPYUi
KOMENTARZE
(38)
kowal
rok temu
nie do wiary jakie mamy plochliwe i łatwe do manipulowania społeczeństwo
Kk
rok temu
Maseczki się wymienia co 2,3 godziny. I tak nie za bardzo chronią. Panika i już. Niedawno maseczka kosztowała za sztukę 1 zł teraz 13.biznes to biznes
Radi
rok temu
Co to za bzdety moja córka jest farmaceutką w aptece w wawie i nie potwierdza tych doniesień..Jak zwykle sieją postrach i propagandę
bDJYPYUj
Al
rok temu
Leki typu gripex maskujące objawy sprawiają że chorzy na grypę i inne paragrypy łażą i zarażają. Nawet na siłowni pojawiają się tacy mądralińscy. Tak właśnie dochodzi do epidemii.
Rtg
rok temu
Na tym polega zarządzanie strachem .Macie się bać i oddać swoją wolność . Zapewniam was że umrzecie na tak pospolite choroby jak zawał ,udar mózgu , rak a jak już na grypę to zwykłą ,tą polską . O koronowirusie za góra 2 miesiące nikt nie będzie pamiętał tak jak o innych świńskich czy ptasich grypach czy też chorobie szalonych krów .A więc człowieku ,dbaj o siebie ,wzmacniaj swoją odporność a nie daj się zjeść strachem na którym kasę robią media czy koncerny farmaceutyczne !!!!
...
Następna strona