Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Pięć szczególnych sektorów polskiej gospodarki. Ich wyniki za rok 2023 zaskakują

5
Podziel się:

Bank Pekao opublikował nietypowy ranking "branż-gwiazd", czyli zestawienie tych sektorów gospodarki, które w 2023 r. poradziły sobie najlepiej i tych, które wypadły najgorzej. Sukces odniosło m.in. budownictwo, porażkę poniosły hotele. Sektorów, które cieszyły się szczególnym popytem, jest więcej. Niektóre zaskakują.

Pięć szczególnych sektorów polskiej gospodarki. Ich wyniki za rok 2023 zaskakują
Jakie branże zyskały szczególne zainteresowanie Polaków? (Adobe Stock, Laiotz)

Bank Pekao opublikował swój barometr sektorowy, w którym wskazał pięć branż, określanych mianem "branż-gwiazd". Są to sektory, które w 2023 roku wykazały się ponadprzeciętnymi wynikami i kondycją finansową - chodzi zarówno o istotne wzrosty, jak i spadki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Awantura o pomysł nowego zakazu. "To jest zamordyzm"

Pięć branż, które mają się świetnie. Nie tylko budownictwo

Bank zauważa, że branża dóbr konsumpcyjnych pierwszej potrzeby odnotowała relatywnie stabilny popyt. To z kolei umożliwiło firmom utrzymanie polityki cenowej, która przyczyniła się do wzrostu rok do roku zysku i w niektórych przypadkach nawet do poprawy marż.

Wykres wskazuje też na poziom inflacji wybranych kategorii dóbr konsumpcyjnych. I tak kosmetyki i środki higieny osobistej zdrożały w 2023 roku o 15,3 proc. rok do roku, żywność o 15,1 proc., a wyroby farmaceutyczne o 5,8 proc.

W analizie banku możemy przeczytać również, że sektor usług czasu wolnego wykazał odporność na pogorszenie ogólnej koniunktury gospodarczej i spadek realnych dochodów. Konsumenci, poszukując oszczędności w innych obszarach, nie zrezygnowali z relaksu, co bank interpretuje jako efekt deficytu doświadczeń z okresu pandemii.

Uwidacznia to w szczególności wykres prezentujący dynamikę cen i usług hotelarskich na tle dynamiki i usług cen konsumpcyjnych ogółem. Przy inflacji sięgającej ogółem 11,4 proc. (rok do roku), restauracje i hotele podrożały w roku 2023 o 13,8 proc. r/r.

Polacy kupują nowe samochody chętniej niż Niemcy

Eksperci Pekao podkreślają również odwilż na rynku sprzedaży i dystrybucji samochodów w Europie. Umożliwiło to odblokowanie niektórych barier logistycznych, co skutkowało wyraźnym wzrostem wolumenów sprzedaży, zwłaszcza nowych pojazdów. Popyt na rynku był na tyle duży, że firmy mogły podnosić ceny, co pozytywnie wpłynęło na marże.

Polska znalazła się w gronie krajów z dość wysoką zmianą liczby rejestracji nowych samochodów. Współczynnik osiągnął 13 proc. W sąsiednich Czechach było to 15 proc., ale już w Niemczech zaledwie 7 proc.

W kontekście branży odpadowej, pomimo spadku cen surowców wtórnych, sektor prywatny poprawił swoją już wysoką rentowność. Bank podkreśla, że branża wykazała się większą efektywnością w porównaniu z sektorem publicznym, co jest rezultatem konieczności dostosowania do celów środowiskowych wyznaczonych przez Komisję Europejską.

Na koniec, Bank Pekao wskazuje na dobre wyniki w branży budowlanej, które były stymulowane wysoką aktywnością w segmencie inżynieryjnym, a w drugiej połowie roku także ożywieniem na rynku mieszkaniowym. Dynamika cen produkcji budowlanej utrzymała się na wysokim poziomie, nawet pomimo spadku kosztów materiałowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Przedsiębiorc...
2 miesiące temu
Dziękujemy zusowi i skarbówce za likwidację małych firm, dzięki temu szara strefa dynamicznie się rozwija
Victor
2 miesiące temu
…hotele wykaczono covidem i to w tym samym czasie, w ktorym partia sie bogacila…a to handlarz bronia, a to szpital ziejacy pustkami zorganizowany na stadionie narodowym, a to dostawa masek nie spelniajacych standartow - wyczekujacy premier M. na balszoja ruska maszyne pod barwami braci.
Victor
2 miesiące temu
Budownictw wiadomo - stopa proc 2% co pozwolilo zadluzyc szczesliwcow (szczesliwcy przez dekade, nastepnie zaczna sie schody i bule’ glowy…psycholog) w dostepie do kredytu na niebagatelna sumke ponad 130 mld zlotych….tak czy owak podatnik zaplaci.
edc
2 miesiące temu
"zdrożały w 2023 roku o 15,3 proc." no jak przeciez pis jeszcze 2 miesiace temu trabił ze inflacja w 2023 wynosi 6 procent. Ogolnie wszystko co kupujecie na codzien zdrozalo nascie procent a inflacja jest 6 proc. No jak wy to widzicie, czyzby kaczworek was oklamywal ?
no szok norma...
2 miesiące temu
"sukces odniosło m.in. budownictwo, porażkę poniosły hotele" - czyli sukces odniosło rozdawnictwo, a porażkę dorabianie się. Ale pocieszmy się - w kolejnej iteracji będzie jeszcze więcej takich sukcesów.