Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatek bankowy płacą klienci. Sektor notuje coraz gorsze wyniki

34
Podziel się:

Mijają cztery lata od ogłoszenia przez PiS tzw. podatku bankowego. Do budżetu z tego tytułu wpłynęło łącznie 17 mld zł. Rząd może odtrąbić sukces, w przeciwieństwie do klientów. Banki przerzuciły na nich koszty daniny - poprzez wzrost kosztów prowizji i kredytów i spadek oprocentowania depozytów.

Cztery lata funkcjonowania podatku bankowego pokazują, że najwięcej tracą na nim klienci.
Cztery lata funkcjonowania podatku bankowego pokazują, że najwięcej tracą na nim klienci. (flickr.com)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta informuje, że z przyjętej strategii przerzucania kosztów na klientów, banki nie zrezygnowały do dziś. Nie zanosi się, by miały to uczynić też w najbliższej przyszłości. Już rok temu pisaliśmy o konsekwencjach daniny, które spadają na klientów.

Dziennik porównał stawki oprocentowania lokat i pożyczek w Polsce oraz w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej w latach 2019 (bez grudnia) i 2015, czyli przed wejściem daniny. Tylko w Polsce oraz w Malcie wzrost oprocentowania kredytów miał miejsce wraz ze spadkiem stawek depozytowych.

Niewiele dały też zmiany oficjalnych stóp. Jak podaje "DGP", w latach 2015-2019 w Polsce miała miejsce jedna obniżka poziomu oprocentowania kredytów i pożyczek miała miejsce raz - w marcu 2015 roku.

Zobacz także: Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

- Wprowadzenie go ewidentnie poszerzyło różnicę w oprocentowaniu depozytów i kredytów. To oznacza, że efektywnie na podatek składają się klienci banków. Taki efekt było widać już w momencie wprowadzania podatku, bo oprocentowanie depozytów zostało obniżone - tłumaczy Tomasz Mironczuk, prezes Instytutu Rynku Finansowego, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Gazeta zwraca też uwagę na inny problem. Z podatku bankowego wyłączone są obligacje skarbowe - co zwiększa na nie popyt ze strony krajowych instytucji kredytowych. Jednocześnie na rynku zaczyna brakować miejsca dla inwestorów zagranicznych.

Wzrost obciążeń wywołany m.in. podatkiem, spowodował zmniejszenie rentowności całego sektora. Przez to kolejne zagraniczne grupy bankowe opuszczają polski rynek. Największą taką transakcją było odkupienie udziałów Banku Pekao przez PZU i PFR od włoskiego UniCreditu. A w tle czai się cały czas sprzedaż mBanku, którego aktywów chce się pozbyć niemiecki Commerzbank

Dane Europejskiego Banku Centralnego wskazują, że w 2012 roku polskie banki były na czwartym miejscu w całej Unii, jeżeli chodzi o stopy zwrotu z kapitału. W 2018 roku polski sektor spadł na 19. miejsce.

Podatek bankowy funkcjonuje od 2016 roku. Zgodnie z zapisami ustawy wprowadzającej daninę, instytucje finansowe (nie tylko banki) od lutego 2016 roku przekazują do kasy państwa rocznie 0,44 proc. wartości swoich aktywów. W sumie dało to już ponad 17 mld zł wkładu do budżetu. Jednocześnie dla budżetu rocznie jest to nieco ponad 1 proc. dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
ola:
4 lata temu
dobrze pamiętam, że jako pierwszy opłaty podniósł państwowy PKO BP mimo zapowiedzi rządzących iż podatek ten będzie odprowadzany z bankowych dochodów !!!!! Po prostu walą nas podatkami ciemny ludzie , ale pośrednio !!!!!! Przykładów jest mnóstwo !!!!
123...
4 lata temu
Przecież bankster jest,, premierem,,
ekonom
4 lata temu
Ha ha ha. Ale sensacja! Wszystkie podatki płaci w końcu konsument. To elementarz ekonomiczny. Ale dla niektórych nie do opanowania.
CIACHO
4 lata temu
Przecież to jest normalne Obojętnie jaka danina zostanie wymyślona i na kogo będzie nałożona to i tak na końcu zapłaci konsument, czyli ostatni podmiot w łańcuszkupodatkowym. Proste Między bajki można włożyć zapewnienia, że nie dotknie to konsumenta. W tym roku wszyscy zapłacimy za wzrost rachunków za prąd dla przedsiębiorców. Miłego roku !!!
mmm345
4 lata temu
Prezes powinien odejść na emeryturę. Wprowadza pomysły jak za komuny. Wbrew logice. Za 20 lat będziemy wspominać obecny czas jak komunę czyli okres błędów i wypaczeń. Ale wyborcy omamieni propagandą orientują się dopiero po wielu latach. Prezenterzy TVP powinni przeprosić za lata mówienia nieprawdy. Tak jak zrobili niektórzy w Iranie.
...
Następna strona