Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polacy stawiają domy. Biorą coraz więcej kredytów

76
Podziel się:

Mimo pandemii sprzedaż hipotek jest wysoka. Polacy inwestują w nieruchomości. Jest jednak pewna zmiana. Częściej zamiast w mieszkań, kredytują budowę domów.

Polacy stawiają domy. Biorą coraz więcej kredytów
Budowa domu (pixabay.com)

Do listopada 2020 r. udzielono w sumie 199,3 tys. hipotek na kwotę 57,92 mld zł - pisze "Rzeczpospolita". To poziom niewiele niższy niż przed pandemią.

Polacy inwestują swoje pieniądze w nieruchomości. Potwierdza to na łamach dziennika Agnieszka Nachyła, menedżer ds. produktów hipotecznych w Santander Banku Polska.

– W strukturze sprzedaży kredytów hipotecznych w 2020 r. największy udział w naszym banku miały kredyty udzielone za zakup mieszkania, stanowiły one ponad 50 proc. całej sprzedaży - mówi.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Jednak banki już zauważyły zmiany w zachowaniach konsumentów. Coraz częściej kredytują domy.

- Udział kredytów na zakup, budowę domu lub zakup działki stanowił blisko 43 proc. Jednak porównując te dane do roku 2019, zauważamy wzrost o 4 pkt proc. udziału kredytów na domy i działki oraz analogiczny spadek kredytów na mieszkania – wyjaśnia ekspertka Santander Banku Polska.

Trend ten zaobserwował również BNP Paribas Bank Polska. Jak wskazuje jego eksperci, o ile w styczniu 2020 r. udział nowo podpisywanych umów o kredyt hipoteczny na dom lub zakup działki nie przekraczał 30 proc., tak w ciągu roku stopniowo wzrastał i pod koniec 2020 r. osiągnął poziom już 40 proc.

Co jest powodem takich decyzji Polaków? To prawdopodobnie efekt pandemii i wzrostu popularności pracy zdalnej, sugeruje "Rzeczpospolita".

– Pandemia zatrzymała większość z nas w domach i mieszkaniach. Dlatego wszyscy zaczęli szczególną uwagę przywiązywać do miejsca, w którym mieszkają czy chcą zamieszkać – komentuje na łamach dziennika Sylwester Śniadecki, prezes Śniadecki Development.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Bys
3 lata temu
My też postawiliśmy na dom – zamieszkamy na osiedlu Kolorowym w Warszawie. Ogólnie, to ceny mieszkań są podobne do domów, które są zlokalizowane w zielonych częściach Stolicy – to kwestia wyboru. My po przejściach w pandemii, potwierdziliśmy sobie zasadność wyboru.
darod
3 lata temu
mieszkanie .... kawalek sciany zewnętrznej z oknem nad/pod sasiadem :)
Asia P.
3 lata temu
Bardzo dobrze. Trabantem też już nikt nie jeździ. Za Tuska - nie do POmyślenia !
Geko
3 lata temu
Za uszustwo na pseudo walutowych kredytach tylko sąd!
dasdas
3 lata temu
Niedawno Glapinski mówił, że popyt na kredyty się skończył z uwagi na niepewność co do przyszłości. A tera info że wzrósł popyt na kredyty? Gdyby tak było, to banki chciałyby przyjmować depozyty, a póki co, bronią się przed tym rękami i nogami. Nie chcą naszej kasy na zasadach rynkowych, ewentualnie za darmo i to z wielką łaską.
...
Następna strona