Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Lokal za grunt. Senat zdecydował ws. ustawy

16
Podziel się:

Głosami 99 senatorów ustawa "lokal za grunt" została przyjęta przez izbę wyższą polskiego parlamentu. Teraz dokument czeka już tylko na podpis prezydenta.

Lokal za grunt. Senat zdecydował ws. ustawy
Ustawa zakłada, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali. (money.pl, Rafał Parczewski)

Podczas środowego głosowania zapanowała niemal całkowita jednomyślność. Za ustawą było 99 senatorów, tylko jeden wstrzymał się od głosu. Do nowych przepisów nie zostały wprowadzone żadne poprawki.

Ustawa "lokal za grunt" (jej pełna nazwa to ustawa o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości) zakłada w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Zdaniem projektodawców nowe przepisy mają na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych. Adresatem tych rozwiązań są głównie małe gminy.

Nowe przepisy zakładają, że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący.

Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosnąć od kilku do kilkunastu procent, bo będzie nimi zainteresowanie. "Kapitał lawinowo odpływa z banków"

W kontekście rozliczeń między gminami a inwestorami nowelizacja przewiduje, że inwestor za otrzymanie gruntu pod budowę mieszkań od samorządu ma się z nim rozliczać mieszkaniami bez naliczania swojej marży. Ustawa zakłada też, że część rozliczenia będzie mogła być w formie pieniężnej. Inwestor z kolei będzie mógł swobodnie dysponować mieszkaniami, które nie zostaną przekazane gminie.

Według nowych rozwiązań dopuszczone mają być też inne formy inwestowania z wykorzystaniem nieruchomości gminnych, np. uzyskiwanie przez gminy mieszkań położonych w innych lokalizacjach lub uzyskiwanie powierzchni niemieszkalnych (np. pod działalność wychowawczą, zdrowotną, kulturalną).

Zgodnie z nowym prawem, nieruchomości oferowane przez gminę będą musiały być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub będzie musiała być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy. Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie inwestycji i zmniejszenie niepewności potencjalnych inwestorów co do możliwości zagospodarowania danej nieruchomości.

Przewiduje się, że najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu "lokal za grunt" będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start", który jest realizowany od 1 stycznia 2019 r. Dopłaty mają na celu polepszenie warunków mieszkaniowych osób średniozamożnych.

Innym rozwiązaniem jest też tzw. grant na infrastrukturę. Gmina, która zaangażuje się w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez m.in. tworzenie mieszkań komunalnych; tworzenie mieszkań w formule TBS; czy współpracę z inwestorami na zasadach lokal za grunt będzie mogła uzyskać grant np. na drogę, żłobek, przedszkole w wysokości 10 proc. tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego.

Projekt przewiduje, że grant na infrastrukturę będzie można łączyć z innymi środkami, np. pochodzącymi z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nowe przepisy mają ponadto wprowadzić zachęty do prowadzenia prac remontowych w budynkach zabytkowych oraz do inwestowania na terenach poddawanych rewitalizacji.

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
PLN
3 lata temu
no świetna ustawa!!! mam tylko nadzieje ze tam przesiedlimy senatorów przymusowo!!!!! a mianowicie : gmina dała grunt i dostała cześć lokali na swoje cele OK, tylko-grunt nie zła lokalizacja fajny budynek- deweloper swoja cześć sprzedaje za dobra kasę - bierzemy kredyt kupujemy i mamy upragnione M. i nagle gmina w swoją cześć kwateruje tzw menelstwo /proszę nie zrozumieć źle bo wiem że są tez ludzie którzy e różny sposób znaleźli się w trudnej sytuacji i ich nie biorę pod uwagę jako tzw menelstwo/ co się dzieje?? awanturki, pijaństwo, porządek to marzenie, zbieractwo itd,itp.Wartość naszej inwestycji kredytowej spada drastycznie, sprzedaż jej -marne szanse chyba ze śmieszne pieniądze!!! a naszym nie sfornym lokatorom NIC nie można zrobić!!! aaa w PL nie ma "prawa własności" bo co właściciel może/chociażby wynajem/ i tak oto w PL tworzy się super ustawy i prawo nie gwarantujące NIC!!!!!!!!
Autmex
3 lata temu
Wreszcie jakiś logiczny pomysł!!!
goo
3 lata temu
No i Burmistrz będzie się bogacił (prywatnie). Nikt mu nic nie zarzuci?!. Totalny przekręt.
Realista
3 lata temu
Skończcie z tym socjalizmem! Każdy socjalizm prędzej czy później upada. Dodruk pustego pieniądza tylko to przyspieszy. Gorzej, że w ten sposób (poprzez inflację) okradacie ludzi, którzy ciężko pracowali, żeby mieć jakieś oszczędności.
Lolek
3 lata temu
Developerzy zapewnili sobie zyski jeszcze wieksze. Ja p... kto nami rzadzi.