Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. TOS
|

Lokal za grunt. Senat zdecydował ws. ustawy

16
Podziel się

Głosami 99 senatorów ustawa "lokal za grunt" została przyjęta przez izbę wyższą polskiego parlamentu. Teraz dokument czeka już tylko na podpis prezydenta.

Lokal za grunt. Senat zdecydował ws. ustawy
Ustawa zakłada, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzxUvOt

Podczas środowego głosowania zapanowała niemal całkowita jednomyślność. Za ustawą było 99 senatorów, tylko jeden wstrzymał się od głosu. Do nowych przepisów nie zostały wprowadzone żadne poprawki.

Ustawa "lokal za grunt" (jej pełna nazwa to ustawa o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości) zakłada w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Zdaniem projektodawców nowe przepisy mają na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych. Adresatem tych rozwiązań są głównie małe gminy.

bDzxUvOv

Nowe przepisy zakładają, że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący.

Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosnąć od kilku do kilkunastu procent, bo będzie nimi zainteresowanie. "Kapitał lawinowo odpływa z banków"

W kontekście rozliczeń między gminami a inwestorami nowelizacja przewiduje, że inwestor za otrzymanie gruntu pod budowę mieszkań od samorządu ma się z nim rozliczać mieszkaniami bez naliczania swojej marży. Ustawa zakłada też, że część rozliczenia będzie mogła być w formie pieniężnej. Inwestor z kolei będzie mógł swobodnie dysponować mieszkaniami, które nie zostaną przekazane gminie.

bDzxUvOB

Według nowych rozwiązań dopuszczone mają być też inne formy inwestowania z wykorzystaniem nieruchomości gminnych, np. uzyskiwanie przez gminy mieszkań położonych w innych lokalizacjach lub uzyskiwanie powierzchni niemieszkalnych (np. pod działalność wychowawczą, zdrowotną, kulturalną).

Zgodnie z nowym prawem, nieruchomości oferowane przez gminę będą musiały być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub będzie musiała być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy. Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie inwestycji i zmniejszenie niepewności potencjalnych inwestorów co do możliwości zagospodarowania danej nieruchomości.

Przewiduje się, że najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu "lokal za grunt" będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start", który jest realizowany od 1 stycznia 2019 r. Dopłaty mają na celu polepszenie warunków mieszkaniowych osób średniozamożnych.

bDzxUvOC

Innym rozwiązaniem jest też tzw. grant na infrastrukturę. Gmina, która zaangażuje się w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez m.in. tworzenie mieszkań komunalnych; tworzenie mieszkań w formule TBS; czy współpracę z inwestorami na zasadach lokal za grunt będzie mogła uzyskać grant np. na drogę, żłobek, przedszkole w wysokości 10 proc. tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego.

Projekt przewiduje, że grant na infrastrukturę będzie można łączyć z innymi środkami, np. pochodzącymi z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nowe przepisy mają ponadto wprowadzić zachęty do prowadzenia prac remontowych w budynkach zabytkowych oraz do inwestowania na terenach poddawanych rewitalizacji.

bDzxUvOD

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. (PAP)

bDzxUvOW
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
piotr
7 dni temu
Naiwni to pole do przekrętów!
ZK590
7 dni temu
myślałem, że przestana okradać tych co płacą podatek za miejsce postojowe w przyziemiu budynku jak za działalność domu publicznego.
J-23 .
7 dni temu
W naszym kraju to mają pomysły skąd ci ludzie czerpią takie pomysły a później się dziwią że ludzie wyjeżdżają z granicę to tak jak podatek zniesiony dla młodych a starsi co aby starszych nie dyskryminować i zachęcić do dalszej pracy to np: osoby pracujące po 60 roku życia też powinni nie płacić podatku ale cóż liczy się policja ,wojsko,i straż marszałkowska i księża i wymiar sprawiedliwości ! .
bDzxUvOX
KKK
6 dni temu
500+, 300+, dopłata do czynszu, itd. Czyli znowu podatki do góry albo nowe pożyczki które będą spłacać nasze prapraprawnuki. Czysty komunizm, tylko wiadomo jak on się kończy. Ale tego nasi Rządzący nie przyjmują do wiadomości, bo po nich choćby potop.
Ola
6 dni temu
Potem patusów z bombelkami każdy innego ojca i madki z z500 + . Zapomnijmy o płaceniu czynszu. Witajcie zrujnowane nory
...
Następna strona