Notowania

Pomoc dla frankowiczów nie podoba się innym krajom. Jest oficjalne pismo

Ambasadorzy Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii wystosowali oficjalny apel do szefa sejmowej komisji finansów publicznych i grożą Polsce wielomilionowymi pozwami. Chodzi o ustawę frankową, którą komisja ma rozpatrzyć w środę o 14.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydencki projekt ustawy wspierąjacej kredytobiorców nie wszystkim się podoba

Do informacji dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim, że pismo zostało wysłane do przewodniczącego komisji finansów publicznych Andrzeja Szlachty we wtorek późnym wieczorem.

W piśmie dyplomaci zwracają uwagę na zapisy prezydenckiej ustawy o pomocy dla kredytobiorców, w tym również tych zadłużonych we frankach szwajcarskich.

Bankowcy torpedują raport w sprawie frankowiczów. Prezes NIK odpiera zarzuty

Podkreślają, że niektóre z nich mogą łamać unijne prawo. Chodzi przede wszystkim o fundusz konwersji, czyli mechanizm, z którego mają iść pieniądze na wsparcie dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Zdaniem ambasadorów ma on łamać zasadę swobody zawierania umów, niedziałania prawa wstecz oraz proporcjonalności.

Andrzej Duda podczas kampanii wyborczej obiecał raz na zawsze rozwiązać problemy frankowiczów.
Politycy odgrzewają obietnicę pomocy frankowiczom. Tysiące osób słyszą ją od dawna

Dlaczego akurat te kraje? Klucz jest prosty - z nich bowiem pochodzą właściciele banków, które po wprowadzeniu ustawy frankowej mogą ucierpieć najmocniej. To hiszpański Santander, niemiecki Commerzbank (właściciel mBanku), portugalski Banco Comercial (właściciel Millenium) oraz pochodzący z austrii Raiffeisen.

Jak czytamy w "DGP", dyplomaci czterech krajów podkreślają, że jeśli przez utworzenie funduszu właściciele poniosą wymierne straty, to będą domagali się odszkodowań od państwa i złożą w tej sprawie pozwy. Dlatego proszą, by przewodniczący Szlachta ponownie rozważył pomysł prezydenckiej ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, pomoc dla frankowiczów, bankowość, banki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

waldekWydaje mi się , że unijne prawo zostało złamane w momencie wydawania zezwoleń na udzielanie kredytów frankowych na dzikich zasadach. UE powinna … Czytaj całość

20-02-2019

Jolaale łapy po spread banki umiały wyciągać latami

20-02-2019

drtBrawo, odstąpić od tej złodziejskiej ustawy

Rozwiń komentarze (832)