Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dekalog rozsądnego kredytobiorcy

0
Podziel się:

Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz jak się do tego zabrać. Chciałbyś uniknąć problemów ze spłatą kredytu. Zobacz co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz pożyczać.

*1. Sprawdź czy stać cię na kredyt? *Aby dokonać sprawnej oceny twojej zdolności kredytowej, musisz przede wszystkim ustalić kwotę, która w skali miesiąca możesz bez ryzyka przeznaczyć na spłatę raty. Później trzeba zastanowić się nad okresem spłaty. Nasz budżet domowy musimy prognozować biorąc pod uwagę wszelkie ważne czynniki takie jak: zmiana wysokości twoich zarobków, dodatkowe obciążenia wynikające z nieprzewidzianych sytuacji np.: pojawienie się dodatkowego członka rodziny.

*2. Porównaj oferty banków i innych instytucji finansowych *Dobry wybór to rozsądny wybór. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Musimy mieć jasny obraz rynku produktów, które nas interesują. Dlatego dokładnie zorientuj się, jakie warunki na ten sam kredyt proponują różne banki oraz instytucje finansowe.

*3. Pamiętaj o wszystkich kosztach kredytu *Obliczając koszty twojego kredytu pamiętaj o opłatach manipulacyjnych, prowizjach, oraz ewentualnych składkach ubezpieczeniowych, jeśli zdecydujesz się wykupić polisę na wypadek niemożności spłaty kredytu.

*4. Porównaj wysokość miesięcznych rat *Dokonując porównania, dobrze jest obliczyć, ile w poszczególnych wariantach będą wynosiły miesięczne spłaty (z uwzględnieniem wszystkich kosztów) w zależności od tego, który kredyt wybierzesz.

*5. Korzystaj z niezależnego doradcy kredytowego *Jeśli nie chcesz podejmować decyzji samodzielnie, zawsze możesz udać się do niezależnego doradcy kredytowego. Jego zadaniem jest doradzić ci najlepsze rozwiązanie. Z szerokiej gamy oferowanych kredytów, doradca, broker wybierze dla ciebie najbardziej atrakcyjną ofertę.

*6. Nie pożyczaj drobnych kwot *Zaciąganie kredytów na mniejsze kwoty jest nieopłacalne, ponieważ różnica dodatkowych kosztów takich jak prowizje i opłaty manipulacyjne przy dużych i mniejszych kredytach jest niewielka. Reasumując, małe kredyty są droższe.

*7. Nie bierz kredytu ratalnego w sklepie *Biorąc kredyt ratalny w jednym ze sklepów, tak naprawdę zaciągasz kredyt gotówkowy. Tyle tylko, że są to pieniądze na konkretny produkt. W momencie, kiedy zgłosisz się po kredyt gotówkowy do niezależnej instytucji finansowej dostaniesz pieniądze, którymi możesz dowolnie dysponować.

*8. Pożyczka z dostawą do domu może być ryzykowna *Kredyt z dostawą gotówki do domu może być nieopłacalny. Pracownik, który zajmuje się dostarczeniem pieniędzy to przecież dodatkowe koszty transportu i to czasami wielokrotnego – jeśli np. nie ma Cię akurat w domu.

9. Przeczytaj dokładnie umowę kredytową *Pamiętaj, że wszelkie informacje odnośnie wysokości opłat, prowizji, składek ubezpieczeniowych itp., są zawarte w treści umowy kredytowej. Dodatkowo powinna ona zawierać załącznik o odstąpieniu. Dlatego przed podpisaniem umowy przeczytaj ją punkt po punkcie.
*
10. Masz kłopoty ze spłacaniem kilku kredytów – zamień Je na jeden

Jeśli twoje zobowiązania miesięczne zaczynają wymykać się spod twojej kontroli, a twoja sytuacja finansowa pogarsza się, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Bardzo często zmienia on koszty miesięczne na mniejsze i ułatwia spłacanie zobowiązania (jedna rata zamiast wielu).

ZOBACZ TAKŻE:

kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)