Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konta młodzieżowe - ranking Money.pl

0
Podziel się

Dziś konto w banku może mieć nawet trzynastolatek. Sprawdziliśmy, gdzie prowadzenie takiego rachunku jest najtańsze.

Konta młodzieżowe - ranking Money.pl
bCXzDZIl

Dziś konto w banku może mieć nawet trzynastolatek. Sprawdziliśmy, gdzie prowadzenie takiego rachunku jest najtańsze.

Banki starają się wychowywać sobie przyszłych klientów. Dlatego zdecydowana większość liczących się na polskim rynku graczy ma w swojej ofercie konta młodzieżowe. Specjaliści od finansów wiedzą, że choć na najmłodszych klientach raczej wiele nie zarobią, to odbiją to sobie, gdy zwiążą się oni z nimi także po wejściu w dorosłość.

W większości banków z rachunku stworzonego z myślą o najmłodszych - oczywiście za zgodą rodziców lub opiekunów - mogą korzystać osoby w wieku od 13 do 18 lat. Ale w niektórych bankach - np. w : ING Banku Śląskim i BZ WBK - można robić to także po osiągnięciu pełnoletności.

Skąd wziął się dolny limit wieku? To wymóg ustawy. Po ukończeniu 13 roku życia dzieci mają w Polsce ograniczone prawa do dysponowania majątkiem.

bCXzDZIn

Banki kuszą niższymi opłatami

Konta młodzieżowe dają ich posiadaczom prawie takie same możliwości jak _ dorosłe _ rachunki. Jest jednak kilka istotnych różnić.

Po pierwsze większość banków nie pobiera opłat za prowadzenie takich rachunków. A gdy już to robią, to są one z reguły niższe niż w przypadku _ zwykłych _ ROR-ów i nie przekraczają 2 złotych.

W Kredyt Banku opłata wynosi 1 zł. W Pekao SA - w zależności od rodzaju konta - trzeba zapłacić co miesiąc 50 groszy albo 1 zł. Ale prowadzenie konta jest darmowe , gdy i rodzic lub prawny opiekun właściciela rachunku jest posiadaczem Eurokonta Plus, VIP lub Prestiż.

bCXzDZIt

W PKO BP trzeba zapłacić 1,5 zł, chyba, że rodzic posiada w tym banku rachunek Platinium, wtedy nie ma opłaty.

W Banku Millenium usługa prowadzenia konta kosztuje 2 zł. Z kolei w Inteligo trzeba zapłacić aż 4,99 z, ale tylko wtedy, gdy miesięczne saldo jest niższe niż 100 zł.

Debet - raczej tylko dla dorosłych

Podstawową różnicą między kontem młodzieżowym, a zwykłym rachunkiem jest brak możliwości zadłużania się. Posiadacz takiego konta nie może więc robić zakupów, gdy na koncie nie ma już środków pozwalających je sfinansować. Wyjątkami od tej reguły jest Inteligo, gdzie można uzyskać limit kredytowy w wysokości do 2000 zł. Multibank też jest bardziej liberalny. Ale tam wysokość limitu zależy od deklaracji rodzica lub opiekuna.

bCXzDZIu

Banki nie wydają też swoim najmłodszym klientom kart kredytowych. Jednak, by przyzwyczaić posiadaczy kont do plastikowych pieniędzy dają im karty płatnicze Visa Electron, Maestro lub MasterCard.

W zdecydowanej większości przypadków wydanie karty jest bezpłatne. Tylko PKO BP i Millenium pobierają za to opłaty. Odpowiednio10 i 15 zł.

Więcej banków każe sobie płacić za wydanie każdej kolejnej karty, po tym jak pierwsza straci ważność. Inteligo pobiera 1,59 zł. W PKO BP kosztuje to 10 zł. W Millenium 15 zł. Dominet Bank pobiera opłatę w wysokości 20 zł. A w BZ WBK życzą sobie 30 zł. Z tym, że w tym ostatnim przypadku opłata nie zostanie pobrana, jeżeli w ciągu trzech miesięcy zostaną dokonane minimum trzy transakcje bezgotówkowe.

Ciekawe rozwiązanie oferuje mBank, w którym posiadacz konta może dostać specjalną kartę do płatności internetowych. eKarta kosztuje 25 zł. Samo użytkowanie karty bankomatowej z reguły też jest darmowe.Tylko w Kredyt Banku (1 zł) i Inteligo (0,99 zł) pobierana jest comiesięczna opłata. A w ING Banku Śląskim trzeba zapłacić 2 zł gdy w danym miesiącu posiadacz konta nie dokonał transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 100 zł.

bCXzDZIv

Przy korzystaniu z kart warto pamiętać, że choć banki nie pobierają prowizji za wypłaty z macierzystych bankomatów, to za wypłaty z maszyn należących do innych banków trzeba zapłacić co najmniej 4 zł. Prowizje pobierane są też przy korzystaniu z bankomatów za granicą. Tutaj ich wysokość może sięgać nawet ponad 10 zł.

Tutaj ciekawie prezentują się oferty mBanku i Multibanku, które oferują posiadaczom izzyKonta i Multikonta Młodzieżowego darmowe korzystanie z bankomatów sieci: Euronet, BZ WBK, Cash4You i eCard.

Z kolei właściciele Ekstrakonta Junior w Kredyt Banku bez prowizji mogą wypłacać pieniądze z bankomatów z logiem: KB, Cash4you, Euronet, BPS, Invest Bank, Global Cash i KBS.

Darmowe są również wypłaty z bankomatów sieci Euronet. Tak jest w przypadku Deutsche Banku,Pekao SA oraz Dominet Banku. Dodatkowo w przypadku Pekao SA bez prowizji można korzystać z bankomatów Grupy UniCredit w 16 krajach Europy.

bCXzDZIw

| PROWIZJE I OPŁATY ZA UŻYTKOWANIE KONTA MŁODZIEŻOWEGO |
| --- |

_ źródło: Money.pl _

W sieci przelewów

Wszystkie banki oferują internetowy dostęp do kont młodzieżowych. Jedynie posiadacze Eurokonta OK w Pekao SA są pozbawieni dostępu do bankowości elektronicznej. Ale mają go posiadacze Eurokonta Junior w tym banku.

Możliwość obsługi konta przez sieć jest darmowa - z wyjątkiem PKO BP, gdzie kosztuje to 50 groszy miesięcznie. Z kolei przelewy dokonywane w sieci są darmowe jeżeli pieniądze wpłacamy na rachunek w tym samym banku. Jednak gdy chcemy zrealizować tzw. przelew zewnętrzny trzeba liczyć się z opłatą w wysokości od 40 groszy do 1 złotego.

Przelewy na rachunki w innych bankach są darmowe tylko w: mBanku, Multibanku, ING Banku Śląskim i Deutsche Banku - ale w tym ostatnim opłaty pobierane są za przelewy na rachunki Urzędów Skarbowych i ZUS-u.

Kto jest najtańszy?

O tym jakie konto wybrać musimy zdecydować na podstawie tego, do czego przede wszystkim ma ono służyć naszemu dziecku.

By ułatwić wybór, przyjęliśmy pewne założenia, według których policzyliśmy, ile w jakim banku trzeba zapłacić za prowadzenie rachunku przez 12 miesięcy.

Oto nasze założenia:

Przyjęliśmy, że w ciągu roku właściciel konta młodzieżowego dokona po pięć internetowych przelewów na rachunki zewnętrzne i wewnętrzne, 20 razy wypłaci pieniądze z bankomatów bezprowizyjnych i trzy razy wypłaci pieniądze z bankomatów obcych sieci (za każdym razem 100 zł), w każdym miesiącu dokona też trzech płatności kartą na kwotę co najmniej 100 zł każda.

źródło: Money.pl

  • - wynik zawiera sumę kwot z kolumn 3 i 4 oraz opłat za: 20 wypłat z bankomatów macierzystego banku, dostęp do usługi bankowości elektronicznej, 5 wewnętrznych i zewnętrznych przelewów internetowych oraz wydanie pierwszej karty płatniczej
bCXzDZIO
ekspert
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)