Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankomat
12.06.2020 12:42

Potrzebujesz większej gotówki? Wizyta przy bankomacie może cię rozczarować - są nowe limity wypłat

Dwie największe niezależne sieci bankomatów w Polsce obniżyły limit wypłat. Obecnie z Euronetu nie wyjmiesz więcej niż 1000 zł, Planet Cash wprowadził identyczne ograniczenie – ale można się też natknąć na bankomaty, które nie wypłacą więcej niż 500 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Nowe limity wypłat z bankomatów - możesz nie wypłacić więcej, niż 1000 złotych

"Dla klientów banków współpracujących z Planet Cash, w ich sieciach bankowych nie obowiązują jednorazowe limity wypłaty. Oznacza to, że klienci banków: BNP Paribas, Bank BPS, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank i banków zagranicznych oraz korzystający z BLIK mogą wypłacać z bankomatów i wpłatomatów sieci bankowych Planet Cash bez limitów. Dla klientów pozostałych banków limit jednorazowej wypłaty gotówki w sieci Planet Cash wynosi zgodnie z regulacjami organizacji płatniczych VISA i Mastercard 1 000 zł" – informuje w komunikacie ITCARD, właściciel marki Planet Cash.

"Ograniczenie to spowodowane jest obowiązującym systemem opłat na rynku polskim, który nie uwzględnia wysokich wolumenów pojedynczej wypłaty i jest niezależny od operatora bankomatu" – tak brzmi uzasadnienie tej decyzji. Czyli operatorowi bankomatów nie w smak jest, że taką samą prowizję dostają za wypłatę 100 zł, jak 2000 zł.

Włamywacze ruszyli. Wzrost włamań do domów i mieszkań

Planet Cash nie jest jedyną siecią, która ograniczyła wypłaty. Podobnie zrobił Euronet. Wcześniej jednorazowa wypłata mogła sięgnąć 4 tys., dziś jest to jedynie 1 tys. zł. Jak tłumaczą przedstawiciele Euronetu, chodzi o to, by zapewnić wszystkim dostęp do gotówki, bo z powodu pandemii wielu ludzi wypłacało duże ilości gotówki.

Ale i tu na klientów mogą czekać niespodzianki – bo przedstawiciele Euronetu dodają, że bankomaty mają ograniczenia co do liczby wydawanych banknotów. Jednorazowo wypłacą najwyżej 40 biletów Narodowego Banku Polskiego. Jeśli w maszynie znajdują się jedynie banknoty o nominale 20 zł, to maksymalna kwota wypłaty sięgnie jedynie 800 zł.

Warto też pamiętać o tym, że banki mogą ustalać własne limity wypłat, można je najczęściej zmienić w systemach transakcyjnych.

Euronet jest największym operatorem bankomatów w Polsce, ma ponad 7600 maszyn. Na drugim miejscu plasuje się Planet Cash z siecią ok. 4500 urządzeń.

Limity wypłat w pojedynczych bankomatach mogą być jednak jeszcze niższe. Na taki natrafił jeden z naszych czytelników, który zgłosił swój problem za pośrednictwem #dziejesie. Pan Bartłomiej potrzebował 700 złotych, które musiał zapłacić w warsztacie samochodowym.

- Warsztat przyjmuje tylko gotówkę, poszedłem więc do bankomatu po drodze. Jakież było moje zdziwienie, gdy na ekranie maszyny sieci Planet Cash wyświetlił się komunikat, że mogę wyjąć jednorazowo jedynie 500 zł - mówi w rozmowie z WP Finanse.

O sprawę zapytaliśmy rzecznika firmy ITCARD, Miłosza Gołębiewskiego. Z jego słów wynika, że obecnie podobne sytuacje nie powinny się zdarzać, było to jednak możliwe w przypadku szczególnie popularnego bankomatu. System mógł wprowadzić takie ograniczenie, by zapewnić ciągłość działania maszyny.

Przybywa przestępstw skimmingowych. Polacy wciąż powinny uważać przy bankomatach

Miłosz Gołębiewski podkreśla, że takie sytuacje obecnie nie powinny się zdarzać.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2020

PorządekPolitycy, banki i ubezpieczalnie to największe zuo tego Świata.

12-06-2020

ArtTrzymanie pieniędzy w banku to wiocha. Banki do lamusa.Czas na zmiany.

12-06-2020

JaSpecjalnie to robią, żeby ludzi do gotówki zniechęcić. Polacy to szatańskie syny.

Rozwiń komentarze (463)