Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Przejęcie banku Czarneckiego. Fogiel zabrał głos

170
Podziel się:

Decyzja o przejęciu Idea Banku przez Pekao zapadła po ocenie sytuacji banku, a polityka nie ma z tym absolutnie nic wspólnego, powiedział w sobotę w "Radiu Zet" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Przejęcie banku Czarneckiego. Fogiel zabrał głos
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zabrał głos w sprawie przejęcia Idea Banku przez Pekao.

Zdaniem Radosława Fogla przejęcie Idea Banku odbywa się przy "odsłoniętej kurtynie".

- BFG do takich działań jest nie dość, że uprawniony, to zobligowany m.in. dyrektywą UE - powiedział Fogiel.

W czwartek Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował, że 3 stycznia państwowy bank Pekao przejmie Idea Bank. Jest to "wymuszona restrukturyzacja" w związku ze złą sytuacją kapitałową banku. Idea Bank należy, a raczej należał, do biznesmena Leszka Czarneckiego.

Zobacz także: Pekao przejmuje Idea Bank. "Płakać będą ci, którzy mieli akcje"

Radosław Fogiel podkreślił, że decyzja o przejęciu zapadła po dokonaniu oceny sytuacji banku, a polityka nie ma z tym "absolutnie nic wspólnego". - Ta decyzja jest podyktowana wyłącznie sytuacją banku - zaznaczył.

Wicerzecznik PiS powiedział też, że Komisja Europejska, która nadzoruje proces przejęcia jest informowana na bieżąco o sytuacji. - Tutaj naprawdę jest to tak przejrzyste, jak to tylko możliwe - dodał.

Przejęcie "za złotówkę"?

Sprawa wzbudza jednak sporo kontrowersji. Niektórzy - m. in. adwokat Leszka Czarneckiego Roman Giertych - sądzą, że właśnie zrealizowano tzw. "plan Zdzisława”. To określenie użyte przez byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, nagranej przez tego drugiego w 2018 roku.

Szef KNF powiedział wtedy, że ówczesny prezes BFG Zdzisław Sokal uważa, że Getin Noble Bank (drugi bank należący do Czarneckiego) powinien upaść i zostać przejęty za złotówkę przez jeden z dużych banków.

Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG. Odwołanie ma trafić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w poniedziałek.

Zdaniem Czarneckiego, decyzja BFG jest pogwałceniem prawa i ma na celu wywłaszczenie go z majątku. Biznesmen planuje także pozwać członków zarządu Pekao. Wcześniej prokuratura bezskutecznie domagała się aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z tzw. aferą GetBack.

- Ponieważ niektórzy, zwłaszcza mecenas właściciela banku, próbują robić z tego głośną sprawę polityczną, to warto przytoczyć kilka faktów. Doszukiwanie się tu drugiego dna kompletnie mija się z celem - powiedział Fogiel.

"Najbezpieczniejsze rozwiązanie"

Jak zapewnia BFG, przejęcie Idea Banku w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią potencjalnych negatywnych skutków dla klientów banku.

Przed podjęciem decyzji zewnętrzna firma oszacowała wartość aktywów i pasywów Idea Banku. Z szacunku wynika, że aktywa nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne banku wynoszą minus 482,8 mln zł.

Jednak zdaniem Czarneckiego decyzja zapadła w sytuacji, gdy jego bank zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Bankier wskazał, że w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
PowiedzST0P
3 lata temu
wicerzecznik PiS Radosław Fogiel cytuje przekaz dnia ws przejęcia IdeaBank
duda
3 lata temu
Mam firmę robię lody, interes pada, a wart 30 tys miesięcznie czystego zysku, czy rząd skusi się na kupno dochodowego interesu? Fogiel daj znać chętnie sprzedam za milion.
Mig29
3 lata temu
PiS sris
Ptak
3 lata temu
Kazali mu, to powiedział. Co się czepiacie chłopca na posyłki.
Tak, to..
3 lata temu
Prawo i Sprawiedliwość, nic dodać, nic ująć.
...
Następna strona