Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

2008: Rekordowy rok kredytów i depozytów

0
Podziel się:

Łączna wartość kredytów w ubiegłym roku sięgnęła niemal 600 miliardów złotych.

2008: Rekordowy rok kredytów i depozytów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Łączna wartość kredytów w ubiegłym roku sięgnęła niemal 600 mld zł i była o 36 proc. większa niż w 2007 roku. W 2008 roku najszybciej rosło zadłużenie osób fizycznych, aż o 44 proc. do 367 mld zł.

Firmowe zobowiązania wzrosły o ponad 26 proc. do 216 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Związku Banków Polskich do których dotarł Money.pl.

źródło: KNF

Nawet w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy doszło do apogeum kryzysu finansowego na świecie Polacy chętnie korzystali z kredytu na sfinansowanie swojego M. Świadczą o tym dane dotyczące dynamiki wzrostu kredytów hipotecznych.

Według danych Związku Banków Polskich na koniec 2008 roku wartość tych kredytów wyniosła 192,6 mld zł. Tymczasem jeszcze w trzecim kwartale ubiegłego roku było to 154 mld zł, a na koniec I półrocza 138 mld zł. Jednocześnie w 2007 roku kredyty mieszkaniowe stanowiły 117 mld zł.

W 2008 roku pierwszy raz współczynnik _ depozyty osób fizycznych do PKB _ był wyraźnie niższy niż współczynnik _ kredytów do PKB. _ Było to odpowiednio 27,1 proc. oraz 30 proc. W efekcie banki na akcję kredytową pozyskiwały środki z zagranicy, co zatrzymał dopiero kryzys finansowy.

źródło: NBP

Depozyty bankowe również rosły, ale był to głównie efekt ucieczki z coraz bardziej ryzykownych aktywów jak akcje w kierunku solidnie oprocentowanych lokat. W efekcie wartość depozytów osób fizycznych w ub.r. wzrosła o 26 proc. do niemal 332 mld zł.

źródło: KNF

Zdecydowaną większość swoich środków Polacy trzymają na rachunkach bieżących. Pomimo nasilonej akcji marketingowej lokat o dłuższym terminie nie były one w stanie zbliżyć się pod względem popularności do środków na ROR.

źródło: NBP

Z danych NBP, KNF oraz ZBP do których dotarł Money.pl wynika również, że 75 proc. gospodarstw domowych ma co najmniej jeden ROR. Jednocześnie 64 proc. Polaków powyżej 15 roku życia korzysta z usług bankowych. Na koniec września 2008 wydanych był 29,16 mln kart płatniczych.

Na koniec 2008 założono łącznie 12,5 mln rachunków bankowych z dostępem do Internetu, z czego 7 mln rachunków było aktywnych. W 2007 roku e-rachunków był 9,8 mln. W Polsce funkcjonuje 12,9 tys. bankomatów. Jednocześnie szacuje się, że Polacy mają około 90 mld zł w tzw. _ skarpecie _.

ZOBACZ TAKŻE:

| Komentarz |
| --- |
| Sebastian Gawłowski

* Money.pl* Z danych KNF, NBP i ZBP wynika, że najlepiej spłacanymi kredytami w 2008 roku były... kredyty hipoteczne. Przeterminowane zobowiązania z tego tytułu wynosiły zaledwie 0,9 proc. Tymczasem kredyty konsumpcyjne i tzw. niecelowe (np. studenckie) zapomniało regulować aż około 9 proc. kredytobiorców. Money.pl od dawna wskazywał, że wzięcie kredytu mieszkaniowego było _ strategiczną _decyzją całej rodziny. W efekcie te kredyty będą spłacane lepiej od innych nawet pomimo rynkowych turbulencji. W całej _ kryzysowej zadymie _ warto też dostrzec fakt, że Polacy mają dziesiątki miliardów złotych na lokatach walutowych. A więc na ostatnim osłabieniu złotówki zarabiali nie tylko spekulanci z zachodu... I jeszcze jeden fakt: szacowane 90 mld zł w _ skarpecie _. Polacy podświadomie wiedzą że najlepiej polegać na sobie. W efekcie wielu z
nas chroni _ zaskórniaki _ we własnym zakresie. Jako osoba wierząca w spryt, zdolności finansowo - przedsiębiorcze oraz intuicję Polaków sądzę, że dużą część tej kwoty stanowią waluty. Te dane świetnie pokazują, że tak naprawdę Polak jest mądry _ przed szkodą _. |

kredyty
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)