Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Które banki dopasowały się do ustawy antyspreadowej? Sprawdź

0
Podziel się:

Money.pl pierwszy przedstawia interpretację Ministerstwa Gospodarki, z której wynika, że nie wszystkie banki respektują nowe regulacje.

Które banki dopasowały się do ustawy antyspreadowej? Sprawdź
(PAP/EPA)

aktualizacja: 14.38

Dziś wchodzi w życie ustawa antyspreadowa. Dzięki niej klienci banków będą mogli spłacać kredyty bezpośrednio w walutach, w których je zaciągnęli, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za zmianę umowy. *Jednak *nie wszystkie banki akceptują wpłaty w gotówce, co jest niezgodne z interpretacją Ministerstwa Gospodarki, którą uzyskał Money.pl.

Dwa spośród banków, od których uzyskaliśmy odpowiedzi, nie dają możliwości spłacania gotówką rat we franku. Internetowy mBank nigdy nie posiadał punktów kasowych i nie oferował wpłat gotówkowych. Z kolei MultiBank przekonuje, że realizowanie wpłat we wszystkich walutach nie jest konieczne.

KURSY WALUT W BANKACH:

- _ Obecnie obsługa gotówkowa w naszych placówkach realizowana jest dla euro, dolara i funta brytyjskiego. Na razie nie przewidujemy żadnych zmian w tym zakresie. Ustawa nie reguluje tej kwestii _ - twierdzi Dominik Skrzycki, dyrektor Biura Kredytów Hipotecznych Bankowości Detalicznej MultiBanku.

Tymczasem w rozmowie telefonicznej ze Zbigniewem Kajdanowskim z Wydziału Prasowego w Ministerstwie Gospodarki, dowiedzieliśmy się, że wszystkie banki powinny umożliwić klientom spłacanie rat walutowych w gotówce. Jak powiedział przedstawiciel resortu gospodarki, wybór formy spłaty należy do klienta i bank nie może go zakwestionować.

Przepisy ustawy nie są jednak ścisłe i rzeczywiście mogą budzić wątpliwości. Nie precyzują bowiem co oznacza wyrażenie _ bezpośrednio w tej walucie _ - czy może być to jedynie przelew, czy też konieczne jest umożliwienie płatności bezpośrednio w kasie banku.

Aby spłata kredytu w walucie obcej była jednak możliwa, konieczna jest najpierw zmiana jego warunków. Dotychczas banki zgadzały się na taki krok, żądając jednocześnie wysokich opłat za podpisanie aneksu, wynoszących przynajmniej kilkaset złotych. Wchodząca dziś w życie ustawa znosi te opłaty. Zmiany obejmą nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy.

Kto gotów, a kto nie

*Money.pl *sprawdził jak banki, które udzielały kredytów w walutach, są przygotowane do stosowania przepisów ustawy antyspreadowej. Najlepiej w naszej ankiecie wypadły BNP Paribas i Kredyt Bank. W ich przypadku nie jest konieczna wizyta w banku. Stosowne zmiany są wprowadzane do umów kredytowych automatycznie.

Tak banki będą stosować przepisy ustawy antyspreadowej
Nazwa Banku Tryb zmiany warunków umowy Bezpłatny rachunek walutowy Możliwość spłacania rat we gotówką
*BNP Paribas * Automatycznie Tak Tak
*Kredyt Bank * Automatycznie Tak Tak
BGŻ Aneks w 1 dzień Tak Tak
Nordea Bank Aneks w 1 dzień Tak Tak
BZ WBK Aneks w 2 dni Tak Tak
Deutsche Bank Aneks do kilku dni Tak Tak
ING Bank Śląski Aneks do 5 dni Tak Tak
mBank Aneks w 1 dzień Tak Nie
MultiBank Aneks w 1 dzień Tak Tak*
BOŚ Aneks, czas nieznany Tak Tak
Millennium Aneks w 3 dni Tak Tak
PKO BP Aneks, czas nieznany Tak Tak
Alior Bank Brak dokładnej odpowiedzi Brak dokładnej odpowiedzi Brak dokładnej odpowiedzi
BPH Aneks w 1 dzień Tak Tak
Getin Bank Brak odpowiedzi Brak odpowiedzi brak odpowiedzi

*Euro, USD, GPB

Spośród pozostałych banków tylko w pięciu podpiszemy aneks w trakcie jednej wizyty w placówce lub punkcie sprzedaży. Trzy z nich - BGŻ i Nordea - akceptują wpłaty we franku w gotówce. W pozostałych dwóch trzeba to robić przelewem.

Kalkulator kredytowy

| Kwota kredytu |

Kwota kredytu jest to wysokość udzielonego kredytu. | |
| --- | --- | --- |
| Oprocentowanie |

Oprocentowanie nominalne to oprocentowanie kredytu podawane przez bank w skali roku. | % |
| Okres kredytowania |

Okres kredytowania to okres czasu w ciągu którego musisz spłacić kredyt. W kalkulatorze przyjęto kapitalizację odsetek równą liczbie spłacanych rat. Dlatego okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji. | lata miesiące |
| Kapitalizacja |

Kapitalizacja określa, jak często bank nalicza oraz odejmuje odsetki od kwoty kredytu. W kalkulatorze kapitalizacja odsetek równa jest liczbie spłacanych rat. Im częstsza jest kapitalizacja odsetek, (im częściej naliczane są odsetki) tym niższa jest efektywna stopa procentowa. | miesięczna kwartalna |
| Raty |

Raty Są dwa podstawowe rodzaje rat: równe i malejące. - równe - od początku do końca spłaty kredytu, kolejne raty mają taką samą wartość. Raty równe oblicza się, dzieląc koszt kterytu przez liczbę rat. - malejące - raty kredytu zmniejszają się wraz ze zmniejszaniem się długu pozostałego do spłacenia. W przypadku rat malejących największe obciążenie z tytułu obsługi kredytu jest na początku. Od pierwszej raty spłacamy bowiem całe odsetki i część kapitału. W miarę jak zmniejsza się kapitał, maleją miesięczne odsetki, stąd kolejne raty są coraz niższe. | równe malejące |
| | | |

Większość banków zastrzegła, że na podpisanie aneksu potrzebuje kilku dni, bądź nie potrafiła udzielić nam konkretnej odpowiedzi. Niektóre z nich informowały, że czas oczekiwania na wprowadzenie zmian do umowy będzie zależny od liczby zainteresowanych klientów. Im więcej będzie chętnych na wprowadzenie zmian w umowie, tym dłuższy będzie czas oczekiwania.

Banki w wielu przypadkach deklarowały, że już wcześniej stosowały praktyki, które wprowadza ustawa antyspreadowa.

- _ W naszym przypadku ustawa nie wpływa w istotny sposób na kształt oferty. Od dawna oferujemy klientom spłatę kredytu bezpośrednio w walucie, w której został on udzielony. Aby zmienić sposób spłaty raty ze złotych na franki wystarczy standardowy aneks do umowy. Dotychczas kosztował on 200 zł, a zgodnie z ustawą będzie wydawany bezpłatnie. Decyzja o spłacie kredytu bezpośrednio w walucie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami _ - tłumaczy Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku.

Nie wszystkie biura prasowe banków potrafiły szybko i konkretnie ustosunkować się do naszych pytań, a informacje uzyskane z bankowych infolinii były zazwyczaj zbyt ogólne, by mogły rozwiać wszystkie wątpliwości.

Konsultanci podający informacje na infolinii (a częściej nie), przeważnie wskazywali to, że stanowisko banku jeszcze nie jest znane lub sugerowali bezpośrednią wizytę w oddziale banku.

Co zrobić, gdy bank nie przestrzega nowych przepisów

Jeśli stwierdzimy, że nasz bank nie stosuje się do przepisów nowej ustawy, to możemy dochodzić swoich praw przed sądem.

- _ Banki powinny być przygotowane systemowo do wdrożenia takich przepisów. __ Jeśli doszło do ich naruszenia lub złamania, a klient poniósł z tego _ _ powodu szkodę, może dochodzić swoich praw przed sądem _ - wyjaśnia Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak dodaje, również UKNF może ukarać banki nie stosujące się do obowiązujących przepisów, jednak nie przewiduje, żeby w tym wypadku miała wystąpić taka konieczność. - _ W przypadku, gdy bank działa z naruszeniem prawa KNF może zastosować sankcje zależne od wagi tego naruszenia, jednak zawsze pierwszym krokiem jest zalecenie wydane __ bankowi, a dopiero w razie braku jego wykonania nadzór stosuje sankcje. _ _ Banki raczej dostosowują się do zaleceń nadzoru _ - tłumaczy Chmielewska-Racławska.

Czytaj więcej na temat ustawy antyspreadowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t154076.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/kursy-walut-w-banku-nie-wplyna-na-rate-kredytu.html) Ważne zmiany dla spłacających kredyty Nowe prawo dotyczy ponad 700 tysięcy osób. Zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/tani;frank;zobacz;jak;mozesz;go;zdobyc,117,0,884341.html) Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć Money.pl sprawdza, jak zadziała ustawa antyspreadowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t153373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl;o;spreadach;zmiana;korzystna;dla;klientow;bankow,59,0,881467.html) Spready kiełbasą wyborczą? Wicepremier Pawlak uważa, że ustawa o spreadach walutowych będzie korzystna dla banków i ich klientów.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)