Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyt gotówkowy
21.09.2019 09:43

Scoring kredytowy przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy. Tłumaczymy krok po kroku, co się liczy dla banku

Miałeś sytuację, w której bank potwierdził twoją zdolność kredytową, a mimo to nie dostałeś kredytu lub pożyczki? Bardzo możliwe, że miał na to wpływ zbyt niski scoring kredytowy. Czym zatem jest scoring kredytowy, co ma na niego wpływ i czy istnieją sposoby, by go polepszyć? Choć to splot matematycznych wyliczeń, to jednak dobrze wiedzieć, jak on działa podczas brania kredytu gotówkowego i w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Scoring kredytowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Scoring kredytowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Scoring kredytowy to nic innego jak ocena (w skali punktowej) twojej wiarygodności w spłacie zobowiązania oraz prognozowanie prawdopodobieństwa spłaty w czasie najbliższych 12 miesięcy. Coraz częściej banki oraz parabanki poza sprawdzeniem historii kredytowej i zdolności kredytowej wykorzystują scoring w ocenie klienta. Nie ma co ukrywać, że bankom zależy na jak najwyższym scoringu, jak więc się go oblicza?

Banki by wyliczyć twój scoring punktowy biorą pod uwagę innych klientów, którym kredyt gotówkowy został przyznany, a którzy mieli bardzo podobne do Ciebie parametry tj. zdolność i historia kredytowa. Dodatkowo scoring pozwala bankom na określenie następujących informacji ważnych przy rozpatrywaniu wniosku:

- wiarygodność klienta względem wszystkich banków, w których posiada historię kredytową,
- jak często klient sięga po wsparcie finansowe – zarówno kredytowe, jak i pożyczkowe,
- czy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo, że klient nie będzie w stanie spłacić zobowiązania w najbliższych 12 miesiącach,
- czy klient należy do grupy rzetelnych i rozważnych osób, czyli takich, które są terminowe w spłatach, nie wpadają w wir zobowiązań i nie biorą więcej, niż są w stanie spłacić,
- jak wygląda sytuacja życiowa klienta, m.in., ile jest osób w gospodarstwie domowym, jak wysokie są zarobki.

Jeżeli w ostatnim czasie często korzystałeś z ofert banku, to stajesz się mało wiarygodny, ponieważ może to świadczyć o kłopotach finansowych i problemach ze spłatą poprzednich zobowiązań. Co więc jeszcze wpływa na obniżenie scoringu kredytowego?

- wcześniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań,
- wcześniejsze problemy ze spłatą kredytów, wynikających z kupienia sprzętu na raty,
- branie zbyt dużej ilości kredytów i pożyczek w bardzo krótkim czasie,
- zbyt duża ilość negatywnie rozpatrzonych wniosków.

Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy sprawdź swój scoring punktowy

Myślisz o wzięciu sporej sumy pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego czy hipotecznego? Sprawdź najpierw swój scoring i nie martw się na zapas.

Każdy kredytobiorca może sprawdzić swój scoring w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), pobranie raportu jednorazowo kosztuje 39zł, natomiast można też wykupić roczny pakiet, w którym co miesiąc BIK przesyła informacje o wysokości scoringu. Taka usługa kosztuje 99zł.

Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego?

Czy w takim razie są sposoby na podniesienie scoringu kredytowego i zwiększenie szans na otrzymanie kredytu? Trzeba pamiętać, że scoring nie zmieni się z dnia na dzień - zmiana pracy, podniesienie przychodów, czy zmiana sytuacji rodzinnej nie wpłynie natychmiastowo na decyzję banku, ale na pewno w dalszej przyszłości będzie sukcesywnie scoring podnosić.
Jeżeli chcesz podnieść swoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego, pamiętaj, by spłacać wszelkie zadłużenia w terminie i budować dobrą historię kredytową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2019

ewaa to ciekawe?!.. to jakim sposobem są osoby mające wielomilionowe zadłużenie.. nie mające żadnego majątku, bezdomni itp??!!jakiś czas temu pisano o … Czytaj całość

21-09-2019

staropolakDobry zwyczaj nie pozyczaj

21-09-2019

POLAKJak banki nie będą dawac kredytów to nie zarobią,

Rozwiń komentarze (15)