Notowania

długi
09.11.2019 19:51

Seniorzy kontra młodzi - kto bardziej nie radzi sobie z kredytami w Polsce?

Młodzi ludzie zadłużają się na potęgę, ale i osoby w podeszłym wieku popadają w coraz większe długi. Na jakie cele zaciągane są kredyty i pożyczki? Co jest powodem niedotrzymywania terminów w spłacie zobowiązań? Sprawdziliśmy, kto ma większy problem z zaciągniętymi kredytami – młodzi czy seniorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Blisko co piąta osoba w wieku od 18 do 24 lat spłaca jakieś zobowiązanie. Na jednego zadłużonego przypada prawie 7,8 tys. zł długu. (Fot: Karolina Misztal/REPORTER)

Niespłacone zobowiązania ma około 150 tys. osób z 3,1 mln osób w wieku od 18. do 24. roku życia – takie dane wynikają z najnowszego raportu BIG InfoMonitor i BIK. W czerwcu 2016 roku średnie przeterminowane zobowiązanie młodych osób wynosiło 4,9 tys., a 2019 roku wzrosło do 7,1 tys. zł.

Wśród seniorów sytuacja z długami nie wygląda lepiej. Eksperci BIK i BIG InfoMonitor podają również dane, z których wynika, że liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią. Według raportu BIK i BIG InfoMonitor średnio na jednego z ok. 366 tys. kredytobiorców w wieku 65 plus przypada obecnie 24 175 zł nieuregulowanych rachunków.

Na co wydają młodzi i seniorzy?

Blisko co piąta osoba w wieku od 18 do 24 lat spłaca jakieś zobowiązanie. Na jednego zadłużonego przypada prawie 7,8 tys. zł długu. Według danych BIK i BIGInfoMonitor spośród wszystkich produktów finansowych – bo aż 70 proc. - młodzi najczęściej zaciągają kredyty gotówkowe i ratalne.

Obejrzyj: Rośnie rynek gier wideo, rośnie Totalizator Sportowy. Jaka jest przyszłość gamingu w Polsce?

Na co przeznaczane są pożyczane pieniądze? Najczęściej na zakup sprzętów czy usług, na które zwyczajnie młodych nie stać, ale za wszelką cenę chcą je mieć. Z Badań przeprowadzonych przez Quality Watch wynika, że sytuacja finansowa kredytobiorców byłaby lepsza, gdyby nie ich rozrzutność i życie ponad stan.

Sytuacja finansowa osób starszych wygląda nieco inaczej niż u młodych. Główną przyczyną popadania w długi są wydatki na leczenie. Na drugim miejscu są problemy związane ze spłatą zbyt wysokich rat kredytu lub chwilówki. Finansowa pomoc rodzinie oraz zakupoholizm to kolejne powody, które wpędzają starsze osoby w coraz większe długi.

Również samotne prowadzenie gospodarstwa domowego ma duży wpływ na sytuację finansową zarówno starszych, jak i młodych osób. Po ukończeniu 65. roku życia, co trzecia osoba w Polsce mieszka sama i musi radzić sobie z kosztami związanymi z utrzymaniem całego domu.

Dlaczego młodzi i seniorzy nie radzą sobie ze spłatą długów?

Młodzi ludzie najczęściej zaciągają kredyty gotówkowe i pożyczki na zaspokojenie krótkoterminowych potrzeb. Zakładają, że zaciągnięte zobowiązania spłacą szybko i problem z długiem zniknie. Niestety potrzeby młodych ludzi stale rosną. Chcą mieć coraz więcej i żyją coraz drożej. Bez namysłu i świadomości finansowej zaciągają pożyczki na wymarzone wakacje czy kupują sprzęt na raty.

Złe decyzje finansowe podjęte w młodym wieku, które mogą doprowadzić do zadłużenia, będą mieć długotrwałe i poważne konsekwencje w przyszłości. Kredytobiorca mający problemy z regularnym spłacaniem zobowiązań może trafić do rejestru dłużników, a to wiąże się z dużymi ograniczeniami.

Starsze osoby zaciągające zobowiązania finansowe w większości przypadków nie zdają sobie sprawy, jakie poważne konsekwencje niesie za sobą nieregulowanie rat w terminie. Często stają się także ofiarami oszustów pożyczkowych, podpisując umowy, których nie czytają.

Seniorzy w przeciwieństwie do młodych osób poważnie traktują każdy rachunek i płacą swoje raty w terminie, ale niestety niewiele trzeba, by stracili płynność finansową. Zdarza się, że starsza osoba mająca niewielki kredyt gotówkowy może nagle popaść w poważniejszą chorobę, a wtedy stan budżetu domowego znacznie się pogarsza. W takiej sytuacji bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, a seniorzy nie chcą prosić o pomoc bliskich i szukają wsparcia finansowego u firm pożyczkowych, co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Która grupa zadłuża się najszybciej?

W ostatnich trzech latach zaległości osób po 64. roku życia bardzo szybko wzrosły. Średnia wartość niespłaconych zobowiązań zwiększyła się o połowę z 16 070 zł do 24 175 zł. Natomiast najmłodsi w wieku od 18 do 24 lat odnotowali w tym czasie wzrost przeterminowanych płatności o 46 proc.

Według raportu BIG InfoMonitor i BIK wszyscy młodzi mają już ponad 1 miliard zaległości, z czego ponad 526 mln zł stanowią zobowiązania pozakredytowe, a ponad 535 mln zł kredytowe. Długi osób po 64 roku życia obecnie przekraczają 8 mld zł.

W szybkim tempie pogłębiają się problemy osób, które już mają problemy finansowe, ale niesolidnych dłużników w wieku 65 plus również przybywa. W ciągu trzech lat ich odsetek zwiększył się o 22 proc.

Udział niesolidnych dłużników wśród seniorów jest nadal dużo niższy niż młodych ludzi, jeśli chodzi o terminową spłatę zobowiązań. Jak wynika z najnowszych danych, kłopoty z płatnościami dotyczą co 19. seniora, a wśród 34-55 latków sytuacja ta spotyka więcej niż co 9. osobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: długi, kredyty, finanse
Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2019

emerytZadłużenia osób starszych nie zawsze pokrywają się z faktem,że to oni są kredytobiorcami,zgodnie z dokumentami tak,ale te kredyty są brane na dzieci … Czytaj całość

10-11-2019

zxcZadłużają się mali przedsiębiorcy myślą,że uratują sytuację zamiast zamknąć interes wpadają w pułapki zadłużenia. Starsi biorą raczej kredyty dla … Czytaj całość

10-11-2019

65+jak przeżyć za 1200 emerytury,pytam!? Czy my żyjemy w kraju 3-go świata czy w UE... Skandal i żenada !

Rozwiń komentarze (10)