Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa – banki w tarapatach?

180
Podziel się

Rząd przedstawił projekt ustaw, które składają się na tak zwaną tarczę antykryzysową. Składa się ona z pięciu elementów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Nie ma tam jednak ani słowa o regulacjach związanych z kredytami. Czemu będą musiały więc sprostać banki?

Co oznacza tarcza antykryzysowa dla banków?
Co oznacza tarcza antykryzysowa dla banków? (East News, Wojtek Laski/East News)
bEqBuAzV

Jeszcze przed ostatecznym zaprezentowaniem założeń tarczy antykryzysowej, mówiło się o tym, że banki będą musiały oferować aż roczne wakacje kredytowe i zostaną drastycznie zmniejszone maksymalne limity kosztów pożyczek krótkoterminowych. Co z kolei bardzo mocno uderzyłoby w branżę pozabankową, a konkretnie chwilówki online i pozabankowe pożyczki ratalne na wysoki procent.

Takie zapisy ostatecznie jednak nie znalazły się w żadnej ze zmienianych ustaw, a jak podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich nie ma potrzeby regulować nic więcej ponad to, co zostało już zarekomendowane.

Co więc muszą robić banki, aby pomóc swoim kredytobiorcom przetrwać ten trudny czas?

bEqBuAzX
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Wakacje kredytowe – każdy robi jak chce

Związek Banków Polskich zarekomendował, aby każdy bank dał możliwość odroczenia spłaty kredytu, czyli skorzystania z wakacji kredytowych. Każdy bank jednak mógł sam zadecydować, jak w ostateczności będzie wyglądało to rozwiązanie – czy umożliwi zawieszenie całej raty czy tylko części kapitałowej, czy wydłuży okres kredytowania czy nie oraz przez jaki czas można z tego skorzystać.

Pietraszkiewicz dodaje, że nie ma sensu ujednolicenia wakacji dla wszystkich banków, bo jest to element walki konkurencyjnej, którą te instytucje prowadzą.

bEqBuAAd

W praktyce więc – wszystkie największe banki oferują już wakacje kredytowe, ale w jednych jest to bardziej opłacalne, w innych mniej.
Kolejną rekomendacją ZBP jest to, aby wniosek o wakacje kredytowe można było złożyć zdalnie. Banki rzeczywiście wprowadziły to w życie i umożliwiły zawnioskowanie poprzez infolinię banku albo w bankowości internetowej klienta.

Obniżka maksymalnego oprocentowania

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego maksymalne odsetki kredytu gotówkowego, hipotecznego czy karty kredytowej liczy się zgodnie z następującym wzorem:

bEqBuAAe

W związku z tym, że 17 marca Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a w tym główną stopę referencyjną, to i banki mogą naliczać mniejsze odsetki za swoje produkty kredytowe.

W wyniku zmiany poziomu stopy referencyjnej z 1,5% do 1%, maksymalne oprocentowanie kredytu może teraz wynosić nie 10%, a 9% w skali.

Inne koszty wciąż nie są regulowane, czyli bank może narzucić nieograniczenie wysoką prowizję, więc mimo obniżki oprocentowania, trzeba śledzić zmiany w ofertach. Może się okazać, że oferta z niskim oprocentowaniem to wcale nie będzie najtańszy kredyt gotówkowy.

bEqBuAAf

Więcej kredytów gotówkowych online

Jak wynika z naszych badań, epidemia koronawirusa skutecznie zmotywowała banki do wprowadzenia do oferty kredytów gotówkowych bez wychodzenia z domu. Kiedyś potwierdzić tożsamość można było tylko w oddziale banku. Teraz w większej liczbie instytucji można to zrobić z pomocą kuriera czy podczas wideorozmowy z analitykiem banku.

Przy niższych kwotach jest to kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, czyli bank ocenia sytuację finansową kredytobiorcy na podstawie wyciągu z konta – zazwyczaj z trzech ostatnich miesięcy.

O wiele łatwiej jest więc teraz zawnioskować o dodatkowe finansowanie i nie trzeba narażać swojego zdrowia, odwiedzając placówki banków.

bEqBuAAg

Czy banki odczują politykę antykryzysową?

Rząd zdecydował się nie ingerować dodatkowo w działalność banków w ramach tarczy antykryzysowej. Było wiele pomysłów (głównie ze strony UOKiKu), ale żaden nie został ostatecznie wdrożony.

Oznacza to, że banki nie odczują większego zawirowania niż inne firmy, a koniec końców nie powinno odbić się to klientach. Jedyne na co powinniśmy teraz uważać to to, czy oprocentowanie oferowanego nam kredytu nie przekracza 9% oraz ile ostatecznie zapłacimy za wakacje kredytowe, o ile zdecydujemy się z nich skorzystać.

Autor: Anna Malek, Totalmoney.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqBuAAy
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(180)
Pragmatyk
rok temu
czym różni się sklep z obuwiem, od sklepu z pieniądzem??? takie samo przedsiębiorstwo. Bank to też sklep typu komis - czy to dla polskich ekspertów z brudnymi uszami jest jasne?
Jerzy
rok temu
Pisze (29-03-2020) "Wyborca": ... ??? ??
Hey Dżus
rok temu
spłać kredyt i zamknij konto- jawny antyeskimosizm!
bEqBuAAz
123bajka
rok temu
Banki od piątku mają zwyżki wartości akcji na giełdzie, a zadłużonym pomogą pozbyć się kłopotu z niespłacanym na czas kredytem poprzez szybkie komornicze nakazy windykacyjne. I po sprawie i kłopocie. Nie masz kredytu i nie masz mieszkania, albo auta, albo ważnej maszyny w zakładzie!!!
na pytanie
rok temu
co maja zrobic banki swoim klientom, jest prosta odpowiedz, okradać dalej w majestacie prawa
...
Następna strona