Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

UOKiK wziął na cel dwa duże banki. To reakcja na skargi

16
Podziel się:

Działania UOKiK mogą się zakończyć nałożeniem kary finansowej do 10 proc. obrotu banku.

UOKiK prześwietla Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank International.
UOKiK prześwietla Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank International. (WP.PL)
bESJHSPp

Do Urzędu docierały skargi na to, że Getin Noble Bank (GNB) i Raiffeisen Bank International (RBI) informowały konsumentów o jednostronnych zmianach postanowień w regulaminach stanowiących załącznik do umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany przede wszystkim do franka szwajcarskiego.

Klienci dostali w 2016 r. listy z informacjami o nowych warunkach. Oba banki chciały wprowadzić nowe sposoby wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych - odsyłały kredytobiorców do serwisu Reuters, dodając określony spread (GNB) czy "Indeks Marżowy Banku" (RBI), podano.

- Sposób wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut oraz inne zabezpieczenie spłaty długu to, zdaniem urzędu, istotne elementy umowy. Nie powinno się ich jednostronnie zmieniać w umowach zawieranych na czas oznaczony, w których dochodzi do zadłużenia się konsumentów. Klienci zostali postawieni pod ścianą - banki dały im wybór: zaakceptowanie zmian lub wypowiedzenie umowy, co oznaczało, że natychmiast musieliby spłacić zadłużenie. Dlatego wiele osób zostało zmuszonych zaakceptować nowe zasady ustalone przez silniejszą stronę, czyli banki - stwierdził prezes UOKiK Marek Niechciał.

bESJHSPr

Zdaniem Urzędu, istotne warunki umów na czas oznaczony, przy których istnieje możliwość zadłużenia się konsumentów, mogą zostać zmienione tylko i wyłącznie na skutek dobrowolnego porozumienia banku i konsumenta. Jeżeli klient nie zgodziłby się na nie, to umowa powinna być wykonywana na dotychczasowych zasadach.

Analizowane zmiany mogły mieć również wpływ na postrzeganie postanowień dotyczących zasad spłaty rat kredytów indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej. Zgodnie z treścią regulaminów, jeżeli raty były płacone przez konsumentów w złotówkach, to banki przeliczały je na walutę obcą według kursu sprzedaży w oparciu o swoją tabelę kursową.

Tego rodzaju postanowienia są powszechnie uważane przez polskie sądy za niedozwolone, bo m.in. nie wskazują zasad ustalania tych kursów przez banki. Urząd prezentował takie stanowisko m.in. w istotnym poglądzie dotyczącym klauzul waloryzacyjnych. Przedsiębiorcy nie mogą jednak arbitralnie uszczegóławiać ani zmieniać - w trakcie wykonywania umowy - postanowień, które mają charakter abuzywny wskazuej UOKiK.

bESJHSPx
Zobacz także: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie

- Instytucjom finansowym przypominam, że każde nowe rozwiązanie powinno być wynikiem obustronnych uzgodnień. Powinny też one pamiętać o tym, że postanowień abuzywnych określających zasady ustalania kursów walut nie można dowolnie zmieniać. Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie się na ten temat wypowiadał - dodał wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny.

GNB poinformował również o zastąpieniu postanowień dotyczących bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) obowiązkiem poddania się egzekucji w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego, co mogłoby wiązać się z koniecznością zawarcia aktu notarialnego. Urząd zakwestionował takie działanie. Uchylenie przez Trybunał Konstytucyjny przepisów związanych z BTE nie daje przedsiębiorcy prawa do wdrożenia do wykonywanych umów innych form zabezpieczeń.

bESJHSPy

Urząd zakwestionował również informację przesyłaną do klientów przez GNB o planowanym dodaniu do umów o kredyt hipoteczny klauzuli modyfikacyjnej. Przedsiębiorca nie mógł tego zrobić, gdyż nie było ku temu umownej podstawy prawnej, a ta, która była podana przez GNB w korespondencji do klientów nie istniała w umowie - miała bowiem dopiero być wprowadzona.

Ponadto urząd prowadzi postępowania o uznanie za niedozwolone niejasnych zasad ustalania kursów kupna i sprzedaży walut. Dotyczą one ośmiu banków, w tym Getin Noble Banku i Raiffeisen Bank International, przypomniano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESJHSPS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
Franc
2 lata temu
Obalić tę cholerną światową piramidę!!!
zcx
2 lata temu
mając znajomości ze Sasinem można liczyć na każda posadę, bez względu na wykształcenie i doświadczenie. On potrafi z kierowcy w zakładzie energetycznym zrobić pracownika ambasady polskiej w szwajcarii, warunek trzeba być jego rodziną lub bliskim znajomym.
zcx
2 lata temu
PISowcom bardzo zależy na przejęciu banków Czarneckiego.
bESJHSPT
ola
2 lata temu
kiedy prezesi tych banków pojda siedziec, to są jawne przestępstwa. Dlaczego zwykły obywatel za takie szwindle siedzi a prezes mafioso bankster nie siedzi? Prezesi mają w 4 literach klientow i jawnie ich oszukują stale zmieniajac umowy.
zcx
2 lata temu
ci niezadowoleni klienci to trolle i hejterzy pis.