Notowania

UOKiK ostrzega banki w sprawie frankowiczów. "Zwrócą pieniądze klientom i zasilą budżet"

UOKiK nie będzie dłużej tolerować ostrej polityki banków wobec frankowiczów. Ostrzega je, że poznają "gniew" Urzędu, jeżeli dalej będą zniechęcać swoich klientów do pójścia do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
UOKiK ostrzega banki – będą kary. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Banki mają zniechęcać swoich klientów do zakładania spraw bankom ws. frankowych kredytów. Konsumenci wyczuli swoją szansę po korzystnym dla nich wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Klienci idą do sądu i walczą o unieważnienie kredytów. W przypadku przyznania im racji przez sąd, muszą oni oddać tylko sumę pożyczonych pieniędzy, bez odsetek.

Wzbudza to złość banków, które odgrażają się nałożeniem nowych odsetek. W ten sposób próbują wzbudzić presję w konsumentach, aby nie zgłaszali się oni do sądów.

Zobacz także: Kongres 590 - Konferencja PKP

RMF FM informuje, że działania te nie podobają się UOKiK-owi. Urząd na razie ograniczał się do rozmów z instytucjami, które miały ich przekonać do zaprzestania straszenia frankowiczów. Teraz wytacza najcięższe działa – zapowiada kary.

– Może się skończyć tak, że nie dość, że będą zwracać klientom pieniądze, to będą jeszcze zasilać budżet państwa – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Dodał też, że takie działania banków wywołają "gniew UOKiK-u". Maksymalna kara może wynieść nawet 10 proc. obrotu banku.

RPO chce zbadać, czy banki nie wprowadzają w błąd klientów ws. wyroku TSUE. Chodzi o kredyty we frankach
Kredyty frankowe a wyrok TSUE. RPO: Banki mogą wprowadzać w błąd

Prezes zachęca wszystkich frankowiczów, aby zgłaszali Urzędowi każdy przypadek zniechęcania ich do dochodzenia swoich praw.

To kolejny głos poparcia kredytobiorców w takich sytuacjach. Wcześniej swoje wsparcie wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, uokik, marek niechciał
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2019

Czy czarnecki juz siedzi ?Fajnie jakby UOKIK porobil jeszcze pare wpisow do rejestru. Np Getin az sie prosi. Najwieksza hiena na rynku z komuszym wspolpracownikiem SB na czele. … Czytaj całość

31-10-2019

hahartakze zwrocic ludziom za spadki akcji bo ten co bral kredyt i ten co kupil akcje to ta sama sprawa i jakos glupi urzad tego nie porusza

01-11-2019

do cwaniakówPazerne frankowicze chcą się jeszcze bardziej nachapać. Ja swoje franki oddałem i reszta też niech tak zrobi a nie kombinują.

Rozwiń komentarze (26)