Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredyty frankowe a wyrok TSUE. RPO: Banki mogą wprowadzać w błąd

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zarzuca bankom nieuczciwe praktyki w związku z wyrokiem TSUE ws. frankowiczów. "Trzeba się temu przyjrzeć" - uważa Maciej Taborowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
RPO chce zbadać, czy banki nie wprowadzają w błąd klientów ws. wyroku TSUE. Chodzi o kredyty we frankach (Fot: Bartosz Krupa/East News)

RPO pisze do Związku Banków Polskich o tym, jak czytać wyroki TSUE. "Banki mogą stosować wobec swoich klientów nieuczciwe praktyki i mogą wprowadzać ich w błąd, co do przysługującej ochrony prawnej. Trzeba się temu przyjrzeć! Chodzi o franki szwajcarskie" - tak w piśmie przesłanym do Związku Banków Polskich zwraca się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski.

Jak czytamy w komunikacie, sugestie banków, że wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów. RPO wyjaśnia w piśmie do Związku Banków Polskich znaczenie wyroków TSUE na przykładzie sprawy spółki Lexitor. Powodem są niepokojące sygnały od klientów banków, którzy dostają stanowiska lekceważące skutki wyroków sądu europejskiego.

11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑383/18, Lexitor Sp. z o.o. przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka. Orzekł w nim, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumentowi przysługuje prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu, który obejmuje wszystkie koszty nałożone na konsumenta. Jednocześnie TSUE uznał, że choć spór sądowy toczył się między przedsiębiorcami, sprawa nie traci konsumenckiego charakteru.

Obejrzyj: Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

RPO podkreśla w komunikacie, że po ogłoszeniu tego wyroku polscy kredytobiorcy zaczęli otrzymywać od banków informacje, że orzeczenie to dotyczyło wyłącznie interpretacji przepisów europejskich, a nie polskiej ustawy o kredycie konsumenckim, nadto wiąże ono wyłączenie sąd, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym, dlatego też nie istnieją uzasadnione podstawy do rozliczenia kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty.

"Rzecznik Praw Obywatelskich nie może zgodzić się z takim stanowiskiem" - czytamy. Wyroki TSUE wiążą w zakresie interpretacji dyrektyw unijnych wszystkie organy państwa krajowego, w tym przede wszystkim sądy. Wynika to z Traktatu o Unii Europejskiej. "Działania banków mogą budzić także wątpliwości w aspekcie ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Należy rozważyć, czy taka praktyka banków nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej, wprowadzającej konsumentów w błąd, w zakresie przysługującej im ochrony prawnej" - dodano.

"Dlatego RPO prosi Przewodniczącego Związku Banków Polskich o zajęcie stanowiska i podjęcie działań zmierzających do poszanowania praw konsumentów – uczestników obrotu finansowego. Kopie pism RPO przekazuje do wiadomości Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego" - zaznaczono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, kredyty we frankach, rpo, tsue, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2019

JędrekGratuluję postawy Rzecznika Praw Obywatelskich. Otrzymanie takiego pisma (UOKiK i RF) POWINNO SPRAWIĆ, ŻE BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI Szef UOKiKU powinien … Czytaj całość

31-10-2019

pozdrawiamydziekujemy Rzecznikowi Praw Obywatelskichza szybka reakcję i trzymanie ręki na pulsie

01-11-2019

udaudaNie tylko politycy pomagają bankom, sprawdźcie sprawy prowadzone w sądach rejonowych. Banki dobrze wiedzą, że wszystkie roszczenia kierowane do Sądu a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)