Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kredyty frankowe a wyrok TSUE. RPO: Banki mogą wprowadzać w błąd

5
Podziel się:

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zarzuca bankom nieuczciwe praktyki w związku z wyrokiem TSUE ws. frankowiczów. "Trzeba się temu przyjrzeć" - uważa Maciej Taborowski.

RPO chce zbadać, czy banki nie wprowadzają w błąd klientów ws. wyroku TSUE. Chodzi o kredyty we frankach
RPO chce zbadać, czy banki nie wprowadzają w błąd klientów ws. wyroku TSUE. Chodzi o kredyty we frankach (East News, Bartosz Krupa/East News)

RPO pisze do Związku Banków Polskich o tym, jak czytać wyroki TSUE. "Banki mogą stosować wobec swoich klientów nieuczciwe praktyki i mogą wprowadzać ich w błąd, co do przysługującej ochrony prawnej. Trzeba się temu przyjrzeć! Chodzi o franki szwajcarskie" - tak w piśmie przesłanym do Związku Banków Polskich zwraca się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski.

Jak czytamy w komunikacie, sugestie banków, że wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów. RPO wyjaśnia w piśmie do Związku Banków Polskich znaczenie wyroków TSUE na przykładzie sprawy spółki Lexitor. Powodem są niepokojące sygnały od klientów banków, którzy dostają stanowiska lekceważące skutki wyroków sądu europejskiego.

11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑383/18, Lexitor Sp. z o.o. przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka. Orzekł w nim, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumentowi przysługuje prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu, który obejmuje wszystkie koszty nałożone na konsumenta. Jednocześnie TSUE uznał, że choć spór sądowy toczył się między przedsiębiorcami, sprawa nie traci konsumenckiego charakteru.

Zobacz także: Obejrzyj: Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

RPO podkreśla w komunikacie, że po ogłoszeniu tego wyroku polscy kredytobiorcy zaczęli otrzymywać od banków informacje, że orzeczenie to dotyczyło wyłącznie interpretacji przepisów europejskich, a nie polskiej ustawy o kredycie konsumenckim, nadto wiąże ono wyłączenie sąd, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym, dlatego też nie istnieją uzasadnione podstawy do rozliczenia kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty.

"Rzecznik Praw Obywatelskich nie może zgodzić się z takim stanowiskiem" - czytamy. Wyroki TSUE wiążą w zakresie interpretacji dyrektyw unijnych wszystkie organy państwa krajowego, w tym przede wszystkim sądy. Wynika to z Traktatu o Unii Europejskiej. "Działania banków mogą budzić także wątpliwości w aspekcie ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Należy rozważyć, czy taka praktyka banków nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej, wprowadzającej konsumentów w błąd, w zakresie przysługującej im ochrony prawnej" - dodano.

"Dlatego RPO prosi Przewodniczącego Związku Banków Polskich o zajęcie stanowiska i podjęcie działań zmierzających do poszanowania praw konsumentów – uczestników obrotu finansowego. Kopie pism RPO przekazuje do wiadomości Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego" - zaznaczono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ja
4 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke „Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
udauda
4 lata temu
Nie tylko politycy pomagają bankom, sprawdźcie sprawy prowadzone w sądach rejonowych. Banki dobrze wiedzą, że wszystkie roszczenia kierowane do Sądu a właściwie e-sądu w Lublinie zostaną odrzucone lub bardzo szybko nakazy zapłaty zostaną wycofane. Dlatego "kupili" sędziów z sądach rejonowych i tam kierują roszczenia. A sędziowie grają jak im banki zanucą. Przoduje w tym procederze Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim.
Wujek dobra z...
4 lata temu
Banda bankserów trzyma się mocno pomagają w politycy za to mają intratne stanowiska w bankach Banaś przy nich to drobny oszust ciekawe kto zdecyduje się ich w końcu rozliczyć i posadzić tam gdzie jest ich miejsce czyli w pace pietraszka pierwszego ale tam żądzi kasta prawników nietykalni bandyci opłacani przez właścicieli poprzez zarządy trzeba kółko wzajemnej adoracji szajka czwartego stopnia każdy na każdym poziomie trzepie kasę dorzucaną przez klientów na tym polega biznes każdy pilnuje interesu a jakieś prawo unijne ...fuck ich
pozdrawiamy
4 lata temu
dziekujemy Rzecznikowi Praw Obywatelskichza szybka reakcję i trzymanie ręki na pulsie
Jędrek
4 lata temu
Gratuluję postawy Rzecznika Praw Obywatelskich. Otrzymanie takiego pisma (UOKiK i RF) POWINNO SPRAWIĆ, ŻE BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI Szef UOKiKU powinien względem banków które stosują praktyki opisanej wyżej - wszcząć postępowanie sprawdzające. Jednak co do zasady musimy wiedzieć, że list ten został skierowany JEDYNIE do grupy lobbującej na rzecz banków (ZBP) i dla tego nie niesie (NIESTETY) za sobą ŻADNYCH SKUTKÓW DLA BANKSTERÓW! Gdyby jednak Szef UOKiKU przyjął to pismo jako swoiste zawiadomienie o stosowaniu niedozwolonych praktyk PRZE KONKRETNYCH BANKIERÓW to już inna sprawa. Wymienieni mogli by być dla przykładu ukarani. Jednak próba wpłynięcia na Panów ze ZBP pozostawiam bez komentarza. To jak walenie grochem o ścianę.