Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe z poślizgiem. Kontrowersje wokół kryteriów

48
Podziel się:

Wakacje kredytowe wejdą w życie 1 kwietnia - miesiąc później, niż pierwotnie zapowiadano - wynika z projektu ustawy, którym zajmie się rząd. Kontrowersje budzą zapisy dotyczące kryteriów. "Ograniczą liczbę uprawnionych o 80 procent" - zwraca uwagę ekonomista Rafał Mundry.

Wakacje kredytowe z poślizgiem. Kontrowersje wokół kryteriów
Andrzej Domański (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

"'Wakacje Kredytowe Domańskiego' jednak z poślizgiem. Wg nowego projektu ustawy mają być od 1 kwietnia (dotychczas od 1 marca). Dodatkowo zawężone będzie kryterium wielkości kredytu, do 1,2 mln zł. RdD 35 proc. zostaje. Kryteria zawężają liczbę uprawnionych o 80 proc." - napisał w serwisie X ekonomista Rafał Mundry.

Ekspert zwrócił też uwagę na martwy jego zdaniem przepis dotyczący weryfikacji wniosków o przyznanie wsparcia. "Kryteria tylko na oświadczenie, pod rygorem karnym. Ale nikt nie będzie uprawniony do sprawdzania" - wskazał Mundry.

Wakacje kredytowe po nowemu. Znowu

Ekonomista odniósł się do pisma ministra finansów Andrzeja Domańskiego, kierującego projekt ustawy w sprawie wakacji kredytowych na posiedzenie rządu.

"W załączonym projekcie dokonano zmiany wskazanych okresów, w których przysługiwało będzie zawieszenie obowiązku dokonywania płatności rat kredytu hipotecznego. W związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale" - napisał Domański.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Dotychczasowy projekt przewidywał, aby zawieszenie przysługiwało na miesiąc, od 1 marca 2024 r. do 31 marca 2024 r., a w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

"Jednocześnie w załączonym projekcie proponuje się ustanowienie nowego progu wartości udzielonego kredytu na poziomie 1,2 mln zł. Ustanowienie tego progu na poziomie trzykrotności średniej wartości kredytu uniemożliwi z jednej strony skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych przez osoby niepotrzebujące takiego wsparcia, a z drugiej strony - uwzględni ceny nieruchomości mieszkalnych w dużych miastach" - napisał. Wcześniej MF proponowało próg na poziomie 2 mln zł.

Domański napisał też, że zmianie uległ termin wejścia w życie proponowanych przepisów, co jest związane z trwającym procesem legislacyjnym. "W związku z tym obecnie przewiduje się, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r., co powinno pozwolić na dokończenie procesu legislacyjnego, a regulacje przejściowe zawarte w projekcie zapewnią kredytodawcom oraz Bankowi Gospodarstwa Krajowego czas na dostosowanie systemów IT do wprowadzanych zmian prawnych" - przekazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
WK 01
6 dni temu
Pytanie czemu przy parametrach bierze się ratę do dochodu netto? Sprawiedliwie dla wszystkich kredytobiorców powinno się przyjąć ratę do dochodu netto na członka rodziny. W przypadku gdy rodzina z dwójką dzieci osiąga dochód np. 10 tys. zł, rata kredytu wynosi 3 tys. zł to taka rodzina nie ma szans na skorzystanie z wakacji kredytowych. Biorą pod uwagę dochód netto na członka rodziny to wówczas mogłaby skorzystać z wakacji kredytowych. Przy większej ilości członków rodziny, wydatki są również większe, a rata kredytu stanowi określony procent innych wydatków (czynsz, jedzenie, opłaty, itp.). Osoby, które naprawdę są w potrzebie i powinny skorzystać z wakacji kredytowych, niestety przy parametrze rata do dochodu nie będą mogły z nich skorzystać. Wg mnie jest to nierówne traktowanie wszystkich kredytobiorców a dokładnie tych w największej potrzebie, którzy posiadają na utrzymaniu dzieci.
Donald
2 tyg. temu
Panie premierze … znowu skorzystają najbogatsi będziemy pamiętać przy wyborach samorzadowych
Kazik
2 tyg. temu
Co za nieudolne, kłamliwe barany! To się nazywa pewność prawna, jeżeli jest jakiś program i jest to rodzaj przyrzeczenia publicznego, to się zapewnia ludziom przewidywalność miesięcznych wydatków. To nie jest bez znaczenia kiedy ma się termin płatności czy w tym czy następnym miesiącu czy jeszcze następnym. To nie jest wszystko jedno. Przez 3 miesiące nie można napisać prostej ustawy, serio?!
Mariola
2 tyg. temu
Oczywiście, jak rządził PIS to każda ustawa była w czasie… PO wszystko opóźnia, przesuwa i w dodatku skraca. Trzeba było myśleć jak oddawaliscie głos!!!
Lena
2 tyg. temu
Zaczelo sie popmpowanie kasy od zwyklych ludzi ?! Kto nie placi to nie wie jakie to sa wielkie odsetki - jedni kredyt 2 proc a drudzy 8,5 ?!!! chyba wam podziekujemy przy wyborach , wspieracie banksterke ograniczjac wakacje kredytowe , ludzie wam odlaca....
...
Następna strona