Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe. ZBP podał nowe dane o liczbie wniosków

3
Podziel się:

Ponad 800 tys. wniosków o odroczenie spłaty rat kredytu wpłynęło do banków do końca kwietnia - podał Związek Banków Polskich. To dane dotyczące klientów indywidualnych. Wniosków od firm było siedem razy mniej.

Klienci indywidualni złożyli do końca kwietnia ponad 800 tys. wniosków o wakacje kredytowe
Klienci indywidualni złożyli do końca kwietnia ponad 800 tys. wniosków o wakacje kredytowe (Pixabay)

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, z nieco ponad 800 tys. wniosków pozytywnie zostało rozpatrzonych 675 tys. (ok. 85 proc.) z nich. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia do banków wpłynęło ok. 180 tys. nowych wniosków.

Z kolei przedsiębiorcy złożyli niemal 112 tys. wniosków. 97 tys. z nich (87 proc.) zostało rozpatrzonych pozytywnie. W ostatnich dwóch tygodniach kwietnia wpłynęło 30 tys. wniosków.

Do końca kwietnia wpłynęło ok. 7,8 tys. skarg. - Dotyczyły głównie opóźnień w procedowaniu wniosków, niezrozumienia oferty danego banku, kłopotów w i szybkiej właściwej komunikacji z klientem, ale także sytuacji, gdy umowa została już wypowiedziana lub kredyt był w postępowaniu egzekucyjnym lub w windykacji - wyjaśnił cytowany w komunikacie Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Zobacz także: Obejrzyj też: "Depozyty zabezpieczone". Co jednak, gdyby doszło do ujemnego oprocentowania?

W połowie marca prezydent Andrzej Duda oraz Związek Banków Polskich apelowali do instytucji kredytowych o odroczenie spłaty rat kredytowych na kilka miesięcy w związku z trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazła się spora grupa kredytobiorców z powodu wprowadzenia licznych obostrzeń mających pomóc w walce z pandemią koronawirusa.

Większość banków w Polsce zdecydowała się na ten krok i przygotowała ofertę na wakacje kredytowe, które obejmować mogą nawet pełną ratę. W efekcie, jeśli ktoś ma zaciągnięty kredyt w takich bankach, przez kilka miesięcy nie będzie płacić rat, ale musi się liczyć z tym, że spowoduje to wydłużenie okresu kredytowania i jednocześnie wzrost ogólnych kosztów kredytowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Matka z dwójk...
3 lata temu
No właśnie podają ile wniosków złożono a nie ile uwzględniono. Ja pierwszy złożyłam jeszcze w marcu. Odpowiedź po14 dniach, że nie został uwzględniony bo wcześniej miałam lekkie opóźnienia w spłacie. Teraz 22 kwietnia złożyłam kolejny. Brak odpowiedzi. Może dajmy bankom więcej pieniędzy....
mm
3 lata temu
to ze raty zostają odroczone i wydłużony okres kredytowania to rozumiem , ale wzrost kosztów kredytu ?? Co to za pomoc ... ??
IdeaBank odrz...
3 lata temu
większość wniosków o Wakacje Kredytowe.