Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Aut: Szymon Machniewski
|

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową. Co z kredytami?

6
Podziel się:

W tym trudnym czasie pandemii koronawirusa wielu kredytobiorców ma problemy finansowe. Banki dają im możliwość zawieszenia nawet na kilka miesięcy rat kredytów lub ich części. Spłacasz teraz zobowiązanie i zastanawiasz się nad skorzystaniem z wakacji kredytowych? Przemyśl to dwa razy, bo taki krok wpłynie na twoją zdolność kredytową!

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową. Co z kredytami?
(Pexels.com, energepic.com)
bECzllBx

W połowie marca prezydent Andrzej Duda oraz Związek Banków Polskich apelowali do instytucji kredytowych o odroczenie spłaty rat kredytowych na kilka miesięcy w związku z trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazła się spora grupa kredytobiorców z powodu wprowadzenia licznych obostrzeń mających pomóc w walce z pandemią koronawirusa.

Pierwszym bankiem, który się na to zdecydował, był mBank. Pozwolił on na 6-miesięczne zawieszenie spłaty części kapitałowej raty różnych zobowiązań w tym m.in. kredytów gotówkowych. Pomimo korzystania z wakacji kredytowych część odsetkowa musi być opłacana regularnie przez kredytobiorcę, zgodnie z harmonogramem spłaty zobowiązania.

Większość banków w Polsce zdecydowała się na podobny krok i przygotowała ofertę na wakacje kredytowe, które obejmować mogą nawet pełną ratę. W efekcie, jeśli masz zaciągnięty kredyt w takich bankach, przez kilka miesięcy nie będziesz płacić rat, ale musisz się jednak liczyć z tym, że spowoduje to wydłużenie okresu kredytowania i jednocześnie wzrost ogólnych kosztów kredytowych. Dlatego nie podejmuj pochopnie decyzji. Jeśli tylko możesz, spłacaj dalej zobowiązania zgodnie z harmonogramem, by nie narażać się na dodatkowe koszty w przyszłości.

bECzllBz
Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Szumowski: fryzjer najwcześniej za miesiąc

Wakacje kredytowe, z jakich teraz skorzystasz, mogą mieć wpływ na przyszłą sytuację kredytową. Wszystko przez to, że banki przekażą informacje o skorzystaniu z odroczenia spłaty kredytu do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

BIK uzyska informacje o wakacjach kredytowych

Banki zobowiązane są na mocy rekomendacji wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego do przekazywania do BIK-u informacji o kredytobiorcach. Powiadamiają BIK o zaciąganiu kredytów oraz trybie ich spłaty i z tego względu skorzystanie z wakacji kredytowych zostanie odnotowane w tej bazie. Większość banków deklaruje, że wysyła raporty o wakacjach kredytowych do tej instytucji, ale jednocześnie zaznacza, że nie powinny one wpłynąć na ocenę wiarygodności klienta w przyszłości.

bECzllBF

Z takim stanowiskiem zgadzają się również przedstawiciele BIK-u. 27 marca 2020 roku BIK wydał komunikat dotyczący uwzględniania w swojej bazie odroczenia (zawieszenia) spłaty rat oferowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa. W wiadomości tej znalazła się ważna informacja dla kredytobiorców. Fakt skorzystania przez osobę spłacającą zobowiązanie z wakacji kredytowych nie będzie miał negatywnego wpływu na historię kredytową klienta w BIK-u i nie przyczyni się do obniżenia scoringu w tej instytucji.

Nie wszystkie banki przekażą informacje o wakacjach kredytowych do BIK-u

Jeśli skorzystasz z odroczenia płatności rat, musisz liczyć się z tym, że ta informacja pojawi się w BIK-u przy twoim nazwisku. Jednak nie wszystkie banki przekażą ją do tej instytucji. Niektóre nie traktują wakacji kredytowych jako opóźnienia w spłacie rat kredytowych, dlatego uważają, że nie mają powodu przekazywania takich danych. Takie stanowisko prezentuje Credit Agricole. Pozostałe banki niestety będą raportować wakacje kredytowe do BIK-u, choć wszystkie zgodnie podkreślają, że nie wpłynie to negatywnie na historię kredytowania i wiarygodność finansową klienta w przyszłości.

bECzllBG

Czy zaciągnięcie kolejnego kredytu może być utrudnione?

Spłacasz kredyt hipoteczny, a koronawirus pozbawił cię większej części dochodów? W takiej sytuacji nie masz wyboru i musisz wnioskować o odroczenie spłaty przynajmniej części raty. Dzięki temu będziesz w stanie regulować płatności terminowo i nie narazisz się na przykre konsekwencje braku spłaty.
Duży dylemat możesz mieć, jeśli spłacasz np. kredyt gotówkowy i planujesz w ciągu kilku kolejnych miesięcy lub lat zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Obostrzenia związane z koronawirusem mogły zmniejszyć twoje zarobki i sprawić trudności w spłacie kredytu, ale zastanów się, czy jedynym rozwiązaniem będzie jej odroczenie. Wakacje kredytowe mogą spowodować, że w przyszłości bank odczyta taką informację w twojej historii kredytowania jako sygnał problemów finansowych. W konsekwencji może zakwestionować, czy rzeczywiście będziesz rzetelnym kredytobiorcą.

bECzllBH

Bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej klienta. Wpływ ma na nią to, ile zarabiasz, jakie masz miesięczne obciążenia finansowe, a także gdzie pracujesz i jak regulowałeś w przeszłości swoje zobowiązania.

W konsekwencji w razie skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu możesz mieć problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego za kilka miesięcy. Trudno dziś ocenić, jak po ustaniu epidemii nowy bank potraktuje informację, że korzystałeś z wakacji kredytowych.

Autor: Szymon Machniewski

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECzllBI

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECzllCa
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(6)
Olo
rok temu
Drodzy Państwo, oficjalnie mogę potwierdzić, że przez te "wakacje" w moim przypadku zawieszenie na 6 msc części kapitałowej. Kompletnie pozbawiły mnie zdolności nawet na kartę kredytową na 2000zl. Banki dostają z BiK negatywna ocenę, gdzie do tej pory miałem wysoką zdolność i zawsze pilnowałem zobowiązań. Także, prawda jest inna niż w tym artykule.
stary
rok temu
ja złożyłem wniosek do leasingu to przez 3 miesiące każa płacić odsetki a póżniej po prostu podwyższyli ratę ale czasu splaty nie wydłużyli czyli-betonowe koło ratunkowe
Niezadowolony
rok temu
Gdzie moj komentarz dotyczący banku millenium i niemożliwości zawieszenia w nim kredytów?
bECzllCb
radmi123
rok temu
Co za bełkot. W jednym miejscu autor pisze, że wakacje kredytowe nie będą miały wpływu na ocenę zdolności a w drugim, że będą. Pandemia trwa i nikt nie wie jakie podejście banki będą mieć za parę miesięcy. Wróżenie z fusów. Po co w ogóle pisać takie artykuły.
Gryt
rok temu
Aby dostać kredyt w banku to trzeba mieć więcej pieniędzy niż potrzebujesz ...