Notowania

afganistan
28.06.2011 10:50

Afganistan: Uciekł prezes banku centralnego

Afgański rząd oskarżył Abdula Kadira Fitrata o ucieczkę do Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Afgański rząd oskarżył Abdula Kadira Fitrata o ucieczkę do Stanów Zjednoczonych, odrzucając jego argumentację, że zrezygnował ze stanowiska, gdyż obawiał się o swoje życie w związku ze śledztwem wokół upadku Kabul Banku.

_ - To jest ucieczka, a nie żadna dymisja. Nie zostały uszanowane procedury formalne _ - oświadczył rzecznik afgańskiego prezydenta i szefa rządu Hamida Karzaja, Wahid Omer. Ocenił, że obawy o życie Fitrata _ były bezpodstawne _.

- _ Nigdy nikomu z rządu nie powiedział, że jego życie jest w niebezpieczeństwie _ - dodał. Kilka godzin wcześniej amerykański Departament Stanu potwierdził, że szef afgańskiego banku centralnego znajduje się w Waszyngtonie.

_ - Jeśli miałoby dojść do zmiany szefa afgańskiego banku centralnego, będziemy wzywać rząd w Kabulu do podjęcia wszelkich środków na rzecz zreformowania i wzmocnienia sektora finansowego _ - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland. Powiedziała ponadto, że nie wie, czy Abdul Kadir Fitrat poprosił o azyl.

Wczoraj Fitrat oświadczył, że zrezygnował ze stanowiska, gdyż obawiał się o życie w związku ze śledztwem w sprawie skandalu wokół upadku Kabul Banku. W wywiadzie dla agencji Reutera, przeprowadzonym w hotelu w stanie Wirginia, niedaleko Waszyngtonu, powiedział, że nie mógł ogłosić rezygnacji w Kabulu, ponieważ jego życie było w niebezpieczeństwie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t85194.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;terroru;w;afganistanie;i;pakistanie,183,0,860599.html) Koniec terroru w Afganistanie i Pakistanie?
Jak dodał, _ wysokie rangą koła polityczne w Kabulu _ storpedowały wysiłki banku centralnego zmierzające do wyjaśnienia skandalu w Kabul Banku. Według agencji AFP, w kwietniu Fitrat podał nazwiska afgańskich osobistości zaangażowanych - jego zdaniem - w skandal.

Korupcja, nieściągalne pożyczki i złe zarządzanie kosztowało ten największy w kraju prywatny bank, mający powiązania ze światem polityki, setki milionów dolarów. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zagrożone jest około 900 mln dolarów. Przedstawiciele zachodnich państw w Kabulu otwarcie nazywają aferę z Kabul Bankiem klasyczną piramidą finansową - zauważa Reuters.

Według afgańskich służb antykorupcyjnych, Kabul Bank rozdzielił prawie pół miliarda dolarów w niezabezpieczonych, nieudokumentowanych pożyczkach między przedstawicieli afgańskiej elity politycznej, w tym ministrów, krewnych prezydenta i wiceprezydenta oraz wpływowych dawnych watażków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t148537.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;60;ofiar;zamachu;obok;szpitala,99,0,860515.html) Afganistan: 60 ofiar zamachu obok szpitala Co najmniej tyle osób zginęło, a ponad 120 zostało rannych w sobotę w eksplozji samochodu-pułapki w pobliżu szpitala w prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t90568.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hiszpania;wycofa;zolnierzy;z;afganistanu,212,0,860372.html) Hiszpania wycofa żołnierzy z Afganistanu Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero oświadczył, że jego kraj wycofa z Afganistanu do 2014 roku włącznie wszystkich swoich żołnierzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t85312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czas;zwalniac;cywilow;z;armii;w;afganistanie,246,0,859894.html) Czas zwalniać cywilów z armii w Afganistanie Od 2009 roku rząd USA ponad trzykrotnie zwiększył liczbę cywilnego personelu w Afganistanie.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz