Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank czy parabank? Szokujące wyniki sondażu

0
Podziel się:

Sprawdź, ilu Polaków nie potrafi odróżnić od siebie tych instytucji. Afera Amber Gold niewiele nas nauczyła.

Bank czy parabank? Szokujące wyniki sondażu
(Michal WARGIN/East News)

60 procent ankietowanych przez TNS Polska odróżnia parabank od banku. Z badania wynika też, że 12 procent pytanych uważa, że odzyska wpłacone do parabanku pieniądze, gdyby taka instytucja zbankrutowała.

- _ Po aferze Amber Gold 60 proc. Polaków potrafi poprawnie odróżnić opis parabanku od opisu banku, a tylko 7 proc. zgadza się z tym, że parabank to taki sam bank, jak każdy inny _ - napisano w komunikacie TNS Polska.

Dodano, że te 60 proc. nie musi być uznane za wysoki odsetek. - _ Można bowiem powiedzieć, że 40 proc. badanych nie wie, co to jest parabank lub 'wie' błędnie i to w sytuacji, gdy miało do wyboru dwie możliwości odpowiedzi _ - podkreślono.

TNS Polska zapytał też Polaków, czy zdają sobie sprawę, że pieniądze wpłacone do parabanku nie są gwarantowane. W przypadku banków gwarancje takie, do 100 tys. euro, daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

- _ Okazuje się, że 67 proc. badanych wie, że gdyby włożyło do parabanku 50 tys. zł, a parabank by upadł, to nikt im tych pieniędzy nie zwróci. 12 proc. sądzi, że specjalny fundusz stworzony przez parabanki lub państwo zwrócą im te pieniądze _ - wynika z danych.

Eksperci dodali, że o gwarancjach z BFG wie tylko 37 proc. badanych Polaków. - _ Wielu ludzi uważa, że to czy się daje pieniądze do banku, czy do parabanku, nie ma znaczenia. W razie bankructwa pieniądze i tu, i tu by im przepadły _ - ocenili eksperci TNS Polska.

Sondaż zrealizowano w dniach 6-9 września
na ogólnopolskiej próbie 1000 mieszkańców
Polski w wieku 15 i więcej lat.

W badaniu ze znajomości wiedzy o bankach i parabankach pod uwagę wzięto też wykształcenie. _ - Tylko 22 proc. ludzi z wykształceniem podstawowym wie, że wkłady w bankach gwarantowane są przez same banki, choć i wśród ludzi z wykształceniem wyższym odsetek ten jest umiarkowanie wysoki i wynosi 60 proc. _ - napisano w komunikacie.

Z ankiety wynika też, że 12 proc. pytanych pożyczyło pieniądze w parabankach. Natomiast 8 proc. ogółu respondentów poszło do parabanku, dlatego że bank by im nie pożyczył, bo nie mają stałej pracy, odpowiednio wysokich dochodów lub nie spłacili w banku pożyczek. _ - Dla tych badanych bank jest niedostępny i parabank jest jedynym wyjściem, a że ludzi takich jest sporo, parabanki zawsze będą mieć klientów _ - ocenili eksperci TNS.

Z ankiety wynika, że innym powodem korzystania z oferty parabanków (4 proc. ogółu respondentów) były względy praktyczne, co oznacza, że dostali pieniądze szybko i do domu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy uciekają do parabanków. Oto powody Liczba zaciągniętych pożyczek poza bankami rośnie błyskawicznie. To już pół miliona umów w ciągu pół roku.
Parabanki są potrzebne gospodarce. Zobacz dlaczego Według ekspertów powinny być jednak objęte nadzorem finansowym.
Dwa nowe parabanki. KNF ostrzega Do _ czarnej listy _ podejrzanych instytucji Komisja dopisała dwa podmioty. Zobacz, na jakie firmy uważać.
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)